Новини кафедри

Що треба знати про доцільність та безпечність використання відхаркуючих засобів.

опубліковано 12 бер. 2017 р., 23:42 Віталій Смандич

Кашель є однією із найчастіших ознак великої кількості гострих та хронічних  захворювань дихальної системи. Загально відомо, що кашель - це захисна реакція людського організму на певні подразники. При цьому під час кашлю утворюється мокротиння, що викликає кашльовий рефлекс і стимулює кашлеві рецептори.

МОКРОТИННЯ (лат. sputum) — патологічно змінений трахеобронхіальний секрет, що виділяється при кашлі та відхаркуванні з домішкою слини і секрету слизової оболонки носа та приносових пазух (нормальний секрет бронхів настільки незначний, що усувається без відхаркування). До складу мокротиння можуть входити слиз, серозна рідина, клітини крові та епітелій дихальних шляхів, елементи розпаду тканин, кристали, мікроорганізми, найпростіші, гельмінти та їх яйця (рідко).

Для полегшення відхаркування патологічного мокротиння застосовують відхаркуючи засоби. До них відносяться:

Секретомоторні засоби (підвищують фізіологічну активність епітелію бронхів і прискорюють видалення мокротиння; підвищують секрецію бронхів і розріджують мокротиння).

Секретомоторні засоби рефлекторної дії: трава термопсису (мишатнику), корінь солодки, листя подорожника (подразнюють рецептори шлунка і рефлекторно посилюють секрецію бронхів, видаляють мокротиння).

Секретомоторні засоби резорбційної дії: калію хлорид, натрію гідрокарбонат, нашатирно-ганусові краплі, терпінгідрат (посилюють секрецію бронхів після всмоктування препаратів у кров).

Муколітики:

Протеолетичні ферменти (безпосередньо розщеплюють білки мокротиння): трипсин кристалічний, хімотрипсин, дезоксирибонуклеаза.

Стимулятори утворення сурфактана (сурфактант-антиателектазний фактор, речовина, що тонким шаром вистиляє внутрішню поверхню легенів. Сурфактант регулює в’язкість бронхолегеневого секрету, полегшує його відродження): амброксол (лазолван), бромгексин (солвін).

Власне муколітики (містять вільні сульфгідрильні групи, під впливом яких змінюється якість мокротиння і гною, які розріжують і швидше відходять з дихальних шляхів): ацетил цистеїн (АЦЦ).

Крім синтетичних, відома велика кількість муколітиків рослинного походження, до складу яких входять лікарські рослини, а саме: алтея лікарська, солодка гола, оман високий, подорожник великий, чебрець повзучий, евкаліпт прутовидний, хвоя, плющ ланцетовидний, шавлія  та інші. Цілющі  властивості рослин знаходять своє застосування для лікування патологічних процесів дихальних шляхів.

 Так,  подорожник захищає епітелій дихальних шляхів, діє як протизапальний засіб, сприяє розрідженню мокротиння, тому настій і сік з листків рослини застосовують як відхаркувальний засіб при бронхітах, пневмосклерозі, коклюші, туберкульозі й інших хворобах, що супроводжуються сухим, болісним кашлем. Сік подорожника застосовують у вигляді інгаляцій.

Лікувальні властивості шавлії відомі з давніх часів. Настої і відвари листя мають протизапальну, антисептичну, відхаркувальну дію.

Плоди анісу здавна використовуються як протизапальний і відхаркуючий засіб. Головний компонент анісової олії – анетол, який має відхаркувальну, спазмолітичну та антибактеріальну дію. Вона сприяє легшому відкашлюванню і звільненню бронхів від секрету, що полегшує дихання. Відхаркуюча здатність анісової олії зумовлена її секретолітичними та секретомоторними властивостями. Препарати з анісовою олією показані при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, що супроводжуються кашлем з в’язким мокротинням, яке важко відходить.

Лікувальна цінність слизу, який міститься в алтеї,  полягає в тому, що він створює захисний шар на подразненій слизовій глотки при кашлі, який виникає в надгортанній ділянці. Відхаркуючий ефект алтейного кореня обумовлений також дією через гастропульмональний муколітичний вагальний рефлекс, що виражається в збільшенні секрету бронхіальних залоз, зменшенні в’язкості мокротиння.

Тому ці рослини використовують в різних комбінаціях з лікарськими субстанціями для виготовлення препаратів, які мають відхаркуючу і протикашльову дію.

Варто особливим чином відзначити, що призначення препарату, його дозування, а також рекомендації щодо тривалості курсу лікування та можливість заміни препарату аналогом – це питання, які знаходяться в компетенції тільки медичного фахівця після ретельної діагностики пацієнта. Самолікування в даній ситуації може бути не тільки непродуктивним, але і здатним спричинити непередбачувані наслідки: від побічних явищ препаратів до розвитку хронічних захворювань.

 Крім того, важливо нагадати, що для збільшення ефективності препаратів, що застосовуються в якості відхаркуючих, необхідно відрегулювати температуру та вологість приміщення, де знаходиться хворий, а також застосовувати достатню кількість рідини всередину.

Будьте здорові!

Матеріал підготувала доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віра Шупер.

В БДМУ відбулась ІІ Міжнародна науково-практична конференція студентів та молодих учених.

опубліковано 7 бер. 2017 р., 08:17 Віталій Смандич   [ оновлено 7 бер. 2017 р., 08:20 ]

    В період 2-3 березня в Буковинському державному медичному університеті відбулась II Міжнародна науково-практична конференція студентів та молодих учених «Студентське самоврядування та його роль у формуванні гуманістичних цінностей».

    З вітальним словом до учасників конференції звернувся Тарас Бойчук, ректор БДМУ,  Оксана Сакрієр, начальник управління освіти і науки Департаменту освіти і науки Чернівецької ОДА та Іван Дерда, Заслужений артист України, представник Чернівецького обласного товариства «Просвіта».

    Під час секційних засідань учасники мали змогу представити свої доповіді що стосуються студентського самоврядування в контексті формування гуманістичних цінностей, виокремити пропозиції щодо подальшої модернізації органів самоврядування відповідно до європейського рівня.
Під час підведення підсумків 3 березня в палаці "Академічний" відбулось нагородження кращих доповідачів відповідно до напрямків конференції.

    Роботи наукового керівника асистента кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віталія Смандича отримали нагороди.

2 місце - робота на тему: "Студентський лідер як успішний керівник в майбутньому", доповідач Чобанюк Світлана, студентка 2 курсу;
3 місце - робота на тему: "Філантропія як основа стратегічного розвитку та становлення Йорданії", доповдач Faysal saleem Al-bdour, студент 3 курсу.

Вітаємо переможців!

опубліковано 1 бер. 2017 р., 08:01 Віталій Смандич

На кафедрі внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб відбувся І етап Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «внутрішні хвороби» у 2016-2017 н.р.

І місце - Ванат Володимир Ярославович студент 5 курсу 24 групи, спеціальність «лікувальна справа»;

ІІ місце - Неміш Всиль Володимирович студент 5 курсу 2 групи, спеціальність «педіатрія»;

ІІІ місце - Дигодюк Юлія Володимирівна  студентка 5 курсу 3 групи, спеціальність «лікувальна справа»;

ІІІ місце - Галицька Валерія Олександрів студентка 5 курсу 3 групи, спеціальність «лікувальна справа»

13 лютого пройшов І етап Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «внутрішні хвороби» в межах ВУЗу, де були представники з усіх терапевтичних кафедр ВДНЗУ «Буковинсьького державного медичного університету».

Рекомендації  до участі у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади 2016-2017 н.р. отрили:

Призове місце

№ п/п

ПІБ студента

курс

спеціальність

ПІБ викладача який буде готувати студента до 

ІІ етапу Олімпіади

І

1

Неміш Василь Володимирович

5

педіатрія

проф. Хухліна О.С., доц.. Трефаненко І.В, доц.Воєвідка О.С.

ІІ

2

Пелип Богдан Миколайович

6

лікувальна справа

проф. Федів О.І., доц.. Волошин Л.О.

ІІІ

3

Шкрібляк Уляна Василівна

6

лікувальна справа

проф. Тащук В.К., доц.. Поліщук О.Ю.

ІІІ

4

Дигодюк Юлія Володимирівна

5

лікувальна справа

проф. Ілащук Т.О., доц.. Васюк В.Л.


Постіться без шкоди для здоров’я

опубліковано 27 лют. 2017 р., 10:16 Віталій Смандич

"Піст приносить користь тому, хто розумно до нього приступає і приносить шкоду тому, хто починає нерозумно його"

(Преподобний Марк Подвижник).

 

    Знаючи правила складання раціону, можна покращити не лише стан здоров’я, але й душевний стан, оскільки організм очищується від шкідливих та токсичних речовин.

    Перш, ніж почати постити, обов'язково потрібно порадитися з лікарем, адже дотримуватися посту потрібно не всім. Великий піст не даремно називають строгим ­­ - окрім вимог духовного спрямування, людина повинна дотримуватися і обмеження в їжі, що у ряді випадків може викликати занепокоєння за здоров'я. Різка зміна схеми харчування і переліку споживаних продуктів може стати причиною виникнення багатьох захворювань шлунково-кишкового тракту й нервової системи.

    

Тому строгий піст не рекомендується:

- людям, які займаються важкою фізичною працею;

- хворим із захворюваннями шлунково-кишкового тракту: виразкова хвороба шлунка, гастрит, панкреатит, холецистит;

-хворим на цукровий  діабет;

- хворим, які знаходяться в реабілітаційному періоді після операції;

- вагітним і годуючим жінкам;

- дітям до 7 років.

    Однак постити і не зашкодити здоров'ю можна. Для цього потрібно дотримуватися наступних правил.

Чи можна під час посту просто виключити з раціону м'ясо?

Повністю замінити м'ясо рослинною їжею не можна. Білки поділяються на повноцінні, які містять всі незамінні амінокислоти, що містяться тільки в продуктах тваринного походження, і неповноцінні, які можуть бути в продуктах рослинного походження. Однак при гармонійному поєднанні якісне заміщення м'яса цілком можливе. Як відомо соя - продукт із найвищим вмістом білка - взагалі прирівнюється до м’яса. Доволі хорошим джерелом білка є  бобові (квасоля, горох, чечевиця), цільні крупи, горіхи, гриби. Крім того, особливу увагу варто приділити продуктам, що містять залізо і кальцій: гречці, вівсянці, яблукам, волоським горіхам.

Уникнути проблем з травленням допоможе додавання в їжу натуральних спецій - анісу, кардамону, коріандру, меліси, м'яти, кропу, розмарину, чебрецю, кмину, хрону, шавлії, естрагону. А ось до гострих приправ - гірчиці, перцю, хріну, часнику - слід ставитися з обережністю, оскільки вони протипоказані при гастритах, виразковій хворобі, ентеритах, хронічних колітах.

N.B. Виключення з раціону м'яса, риби, молока, молочних продуктів, яєць небажано для дітей, підлітків, людей, які страждають запальними захворюваннями, хронічними інфекційними захворюваннями, виснаженням (кахексія).

Що стосується жирів під час посту… Жири надзвичайно важливі для нормальної життєдіяльності організму. Ми звикли вважати, що багато жиру - це шкідливо, і намагаємося максимально зменшити вміст усіх можливих жирів у харчуванні. Але не все так однозначно. Мало просто відмовитися від жирів тваринного походження на час посту. Потрібно обовязково знати, які рослинні жири можна вживати без шкоди для здоров'я, а які варто використовувати рідше. Отже, щоб довгий піст приніс вам здоров'я і легкість, використовуйте соєву, лляну, конопляну або кедрову олії.

До чого може призвести відмова від молочної продукції?

Практика показує, що виключення з раціону молочних продуктів у більшості випадків має позитивний ефект: у пацієнтів зменшувалась схильність до алергій і захворювань, які супроводжуються надмірним утворенням слизу (риніти, гайморити, синуси ти, бронхіти). Справа в тому, що молоко являється слизосекретуючим  продуктом. Воно є корисним для маленьких діток, а для дорослої людини молоко в чистому вигляді сприяє навантаженню на підшлункову залозу. Тому іноді відмова від споживання молочних продуктів навіть покращує самопочуття. Що ми хочемо отримати в молоці? Білок і кальцій. Просто потрібно знати, що кальцій - це досить поширений мікроелемент, який також міститься в хрестоцвітних (капуста, зокрема, брокколі), морській рибі і кунжутному насінні. Досить щодня вживати кунжутне насіння (у складі салату або в інших стравах), щоб організм отримав денну норму кальцію. Таким чином відмова від споживання молочної продукції на деякий термін дорослій людині шкоди не принесе.

Чи існують якісь особливості прийому рідини в піст?

На цей період краще обмежити, а то й зовсім виключити з раціону міцний чай і каву, щоб уникнути перевантаження нервової системи. Пити можна і потрібно трав'яні чаї, відвари сухофруктів, морси з журавлини і брусниці. Магазинні соки краще замінити фрешами (фруктовими та овочевими), які можна розводити водою. Крім того, дуже корисно між прийомами їжі пити воду з додаванням лимонного соку (1 ч.л. на склянку води). А взагалі завжди корисно пити звичайну чисту воду, незалежно від того, дотримується людина посту, чи ні.

Під час посту можна і потрібно вживати в їжу паростки пшениці, жита, вівса та  інших зернових і бобових. Ніжні паростки містять величезну кількість вітамінів і ферментів, які здатні особливо зміцнити організм після зимового авітамінозу.

Дотримуйтеся п'ятиразового харчування. В піст таке харчування найбільш оптимальне: три основних прийоми їжі та два перекуси. Не допускайте тривалих перерв між прийомами їжі - протягом всього дня потрібно отримувати прості вуглеводи у вигляді соків і фруктів.

І, наостанок, лікарі наголошують, що дотримання посту більш природне, ніж голодування чи роздільне харчування.

Постіться на здоров’я!

 

Матеріал підготували О.С. Хухліна, І.Б. Горбатюк, О.В. Залявська

Вшанування 3ї річниці героїв Майдану

опубліковано 21 лют. 2017 р., 04:51 Віталій Смандич

20 лютого з нагоди Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні, представники влади області, міста та громадськості поклали квіти та запалені лампадки до могил Героїв Небесної Сотні та антитерористичної операції на Центральному кладовищі міста Чернівці.

Вшанування Героїв Майдану 20.02.2017

Також запалену лампадку та квіти студенти разом із викладачами поклали до могили Владислава Трепка, випускника БДМУ, лейтенанта медичної служби, який загинув під час виконання бойового завдання з надання медичної допомоги та евакуації поранених під Дебальцевим.

Від Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет» у вшануванні взяли участь представники ректорату, профкому та студентства. Від кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб шану віддав Віталій Смандич.


Асистент кафедри представляв БДМУ на ІІ Міжнародному форумі національно-патріотичного єднання і духовності «Лицар доброї волі».

опубліковано 21 лют. 2017 р., 04:45 Віталій Смандич

На початку лютого в Києві пройшов ІІ Міжнародний форум національно-патріотичного єднання і духовності «Лицар доброї волі».

     З метою привертання уваги суспільства та міжнародної спільноти до увіковічення нам’яті героїв, добровольців, учасників бойових дій на тимчасово окупованих південно-східних територіях України та консолідації патріотично-свідомого суспільства було започатковано міжнародний проект «Фундація національно-патріотичного єднання і духовності «Лицар Доброї Волі». Фундація передбачає діяльність у напрямках української просвіти та відзначення тих, хто докладає зусилля для відродження національної ідеї, оборони держави, сприяє науково-історичному та культурно-мистецькому розвитку суспільства.

    В рамках Форуму був проведений науково-історичний семінар «Україна-форпост безпеки та миру Східної Європи. Минуле і сучасність». Асоціацію випускників Буковинського державного медичного університету представляв член правління, асистент кафедри внурішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віталій Смандич.

Другий Міжнародний форум „ЛИЦАР ДОБРОЇ ВОЛІ” 11.02.2017

Захід відбувався на базі Наукового центру харчової та хімічної безпеки імені академіка Л.І. Медведєва. На початку форуму, на правах господаря закладу Академік, член-кореспондента НАМН України, голова «Студії військово-історичного мистецтва України» Микола Проданчук провів екскурс в історію нашої держави та представив всім присутнім колекцію картин що знаходяться на базі закладу.

Також до виступів долучились член Експертної ради Комісії державних нагород і геральдики при Президентові України, президент «Парка Київська Русь” , кандидат історичних наук Володимир Янченко; провідний історик Громадського просвітницького проекту «LIKBEZ. Історичний фронт», упорядник книги «Історія українського війська» Василь Павлов; голова ВГО «Департамент військово-культурної антропології» Олексій Руденко; представник Генштабу Збройних Сил України, Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України, Євген Беляєв; керівник міжнародного проекту «Козацькі шляхи Європи», почесний гість з Польщі Мечислав Дуркалєц; член Комісії Державних нагород і геральдики при Президентові України Ігор Мазепа.

    З метою відзначення громадських та військових діячів, під час проведення міжнародного форуму «Лицар Доброї Волі», були представлені народні статуси, що надають найвищу моральну оцінку від українського суспільства та є запрошенням до спільних дій.

    Громадсько-суспільний статус «Лицар Доброї Волі» – відзначаються особистості за добровольчу участь та виявлений героїзм у бойових діях за Волю та Незалежність України.

    Громадсько-суспільний статус «Оранта – Непорушна Стіна» – відзначаються особистості за меценатську, благодійну, культурно-просвітницьку діяльність, волонтерську діяльність.

    Народною відзнакою «Слава Україні» відзначаються волонтери, меценати, капелани, журналісти, лікарі, митці, артисти, видавці, літератори, громадські діячі.

    Відзнакою «Свободи і Миру на всесвіт від України» від Фундації відзначаються за досягнення у напрямках науково-історичного, духовного, культурно-мистецького розвитку, української просвіти. В цій номінації планується нагородження громадських діячів, дипломатів, артистів, митців, журналістів, представників діаспори, міжнародних волонтерських організацій.

    «Золотий (Срібний) Клейнод Родини Мазеп» – відзначаються номінанти за досягнення у напрямках науково-історичного, духовного, культурно-мистецького розвитку, української просвіти.

    «Лицарський Хрест Родини Мазеп» – за звитягу та героїзм проявлений в боях за Незалежність України.

Акція до Всесвітнього Дня хворого

опубліковано 12 лют. 2017 р., 00:49 Віталій Смандич

            11 лютого щорічно відзначається Всесвітній день хворого - міжнародний день, покликаний привернути увагу людей до проблем, з якими зіштовхуються хворі люди по всій планеті.
З цієї нагоди асистентами кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб (Горбатюк І.Б., Залявською О.В.) та студентами 5-го курсу 4 групи медичного факультету №4 спеціальності «Педіатрія» під керівництвом завідувача кафедри, проф. Хухліної О.С. проведено просвітницьку акцію для хворих 1-го терапевтичного відділення ЛШМД «Не дай шанс інфаркту та інсульту!».

Акція до Всесвітнього Дня хворого 11.02.2017


        Студенти провели бесіди з пацієнтами, які страждають на гіпертонічну хворобу – виявляли провокуючі фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань та давали індивідуальні рекомендації щодо модифікації способу життя та контролю за досягненням оптимального артеріального тиску.
Значну зацікавленість у пацієнтів викликала шкала 10-річної виживаності SCORE (Systematic COronary Risk Evaluation), яка дозволяє оцінити ризик розвитку фатальних серцево-судинних подій.
        Також особливу увагу студенти приділили виявленню ознак, які можуть бути першими сигналами розвитку таких загрозливих для життя людини станів, як інсульт та інфаркт.

Делегація БДМУ взяла участь у роботі Міжнародного медичного конгресу в Республіці Боснія та Герцеговина.

опубліковано 9 лют. 2017 р., 13:22 Віталій Смандич

            З 02 по 05 лютого 2017 року делегація Буковинського державного медичного університету взяла участь в роботі 3-го Міжнародного медичного конгресу (SаMED), який проходив на базі медичного факультету Університету м. Сараєво, Республіка Боснія та Герцеговина, і вже традиційно об’єднав молодих науковців з понад 35 країн. Результати власних наукових досліджень під час пленарних засідань конгресу представили доцент Павлюкович Н.Д., асистенти Дудка Т.В., Мандрик О.Є., Смандич В.С. (кафедра внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб), асистент Павлюкович О.В. (кафедра судової медицини та медичного правознавства), студенти Кіріл Аіда, Говорнян Сергій, Грицак Ганна, Соловянчик Олеся, Босий Роман,Антонів Дмитро, лікар-інтерн Гринюк Ольга.

SaMED 2017

            Впродовж трьох днів роботи конференції учасники конгресу мали можливість представити результати власних теоретичних та клінічних досліджень, обмінятися досвідом з питань сучасних підходів до діагностики та лікування найбільш поширених захворювань внутрішніх органів, ознайомитися з новітніми досягненнями в галузі судово-медичної практики тощо. Програма заходу включала лекції професора медичного університету м. Канзас (США) Івана Дамянова, професора Оксфордського університету Самри Туралік, професора медичного факультету університету м. Сараєво Кенана Арнаутовіка, які викликали зацікавленість аудиторії та жваву наукову дискусію. Важливою складовою конгресу стало проведення низки майстер-класів з інтерпретації ЕКГ, актуальних питань судово-медичної антропології, серцево-легеневої реанімації тощо. Делегати конференції мали можливість відвідати завод фармацевтичної компанії Bosnalijek, де всім бажаючим було презентовано особливості виробництва, зберігання та відвантаження лікарських засобів.

    По завершенню конференції учасники мали гарну нагоду ознайомитися з багатою культурною спадщиною та самобутньою культурою Боснії і Герцеговини.

Асистента кафедри нагородили нагрудним знаком "Слава Україні"

опубліковано 27 груд. 2016 р., 13:53 Віталій Смандич

           Напередодні Нового року та Різдва Христового під час засідання Вченої ради університету ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» нагороджено нагрудним знаком «Слава Україні» Віталія Смандича.
         "За видатний особистий внесок в утвердження та примноження загальнолюдських ідеалів добра і милосердя, за самовіддане служіння українському народові" нагороджено асистента кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віталія Смандича.

Співробітники кафедри провели благодійну акцію

опубліковано 27 груд. 2016 р., 12:55 Віталій Смандич

 

   21 грудня у спортивному комплексі БДМУ відбулися уже традиційні змагання для діток спеціальних шкіл-інтернатів. Цього року у змаганнях взяли участь 24 хлопчики та 5 дівчат зі спеціальної школи-інтернату №4, спеціалізованої школи №1 та №2. Все це дітки до 12 років з вадами слуху, неврологічними захворюваннями та розумовими вадами. 

Благодійна акція для учнів шкіл-інтернатів 21.12.2016

    Підтримати юних спортсменів прийшли заступник ректора з іміджевої політики професор Борисюк А.С, співробітники кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб: завідувач кафедри професор Хухліна О.С., доцент Дудка І.В, асистенти Смандич В. С., Дудка Т.В. та Мандрик О.Є. разом зі своєю кураторською групою (3 курс, 30 група медичний факультет №2). 
    Також підтримати маленьких спортсменів прийшли із подарунками представники інших кафедр БДМУ.
    По закінченні змагань до юних спортсменів в гості завітав Святий Миколай. Діти були у захваті від нагород та подарунків, які їм підготували організатори. Кожна команда отримала по два волейбольних м‘ячі, цікаві настільні ігри та багато смаколиків.

1-10 of 148