Новини кафедри

Ранкова зарядка в центрі м.Чернівці

опубліковано 18 квіт. 2018 р., 04:04 Віталій Смандич

12 квітня на площі Філармонії пройшов традиційний флеш-моб «Ранкова зарядка», який вже вшосте проводиться співробітниками БДМУ до Всесвітнього дня здоров’я.
Цьогоріч у заході взяли участь більше 400 учасників. До студентів та викладачів Буковинського державного медичного університету приєдналися учні військового ліцею, представники чернівецьких навчальних закладів, Червоного хреста, Чернівецької патрульної поліції та чернівчани.
Співорганізаторм заходу був ас. Смандич В.С.

Круглий стіл до Всесвітнього Дня здоров'я

опубліковано 18 квіт. 2018 р., 03:55 Віталій Смандич

До всесвітнього дня здоров'я (7.04.18) 30.03.18 на кафедрі внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб проведено круглий стіл за участю студентів 3-го медичного факультету та студентів 1-го медичного факультету (24,55,53 групи). Спільно із викладачами доц.Каушанською О.В.ас Горбатюк І.Б. та Войткевич Ю.І. та за підтримки завідувача кафедрою Хухліної О С студенти підготували доповіді та яскраві презентації щодо негативного впливу легких наркотичних речовин на організм людини. Закінчився круглий стіл жвавим обговоренням теми та можливими шляхами подолання цих "пагубних" звичок.

Майстер-клас на тему «Терапевтичні «маски» гематологічної патології».

опубліковано 16 квіт. 2018 р., 05:07 Віталій Смандич

4.04.18 у рамках Міжнародного студентського конгресу BIMCO доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та профхвороб  Шупер В.О. проводила терапевтичний та гематологічний майстер-клас на тему «Терапевтичні «маски» гематологічної патології». Майстер-клас складався із міні-лекції на зазначену тему, розбору клінічний ситуацій  анемічного синдрому із складним диференційним діагнозом, а також творчий конкурс на демонстрацію навичок диференційної діагностики геморагічного синдрому у терапевтичній практиці. Учасники майстер-класу проявили зацікавленість у запропонованій темі, активно брали участь у обговоренні клінічних випадків, жваво змагалися у творчому конкурсі. Всі учасники майстер-класу залишилися задоволеними проведеною роботою та висловили бажання продовжити вивчення гематологічних аспектів внутрішньої медицини в подальшому.

В ТЦ «Depot» розповідали про перелік засобів для аптечки.

опубліковано 1 квіт. 2018 р., 23:46 Віталій Смандич

Наприкінці березня студенти та викладачі медичного університету Юлія Карлійчук, голова локального представництва UMSA-Chernivtsi, Іванна Яремчук, національний координатор комітету SCORP, заступник голови локального представництва UMSA-Chernivtsi, Юлія Паранюк, голова комітету SCOPH, Богдан Гром, голова комітету SCOPE, Ольга Гонтарюк, Анна Дмитрук, Тамара Юречко, Фейсал Аль-Бдур, Лілія Артюхова, Олег Закутній та Смандич Віталій – асистент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб провели просвітницьку акцію.

В торговому-центрі “Depot” Українською медичною студентською асоціацією (ГО «УМСА») спільно з ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет». відбувся захід "Перевір свою домашню аптечку". 

DEPOt 29.03.18 Jpeg

Організатори заходу в ігровій формі показали правильність формування аптечки. Студенти налошували на важливості уважного ставлення до своєї домашнлї аптечки, адже ліки, у яких закінчився термін придатності, або за наявності порушень умов зберігання можуть не лише не подіяти, а й найшкодити здоров’ю. Жителі міста отримали відповіді на питання, чому важливо приймати медикаменти лише за призначенням лікаря, та чому в жодному разі не можна приймати самостійно антибіотики. Важливо також не розгубитися у разі виникнення непередбачуваної ситуації і зробити необхідне - це може не тільки запобігти тяжким наслідкам побутивих травм чи травм внаслідок дорожніх аварій, а й врятувати життя. Захід проводився в ігровій формі, всі охочі могли вкинути подушки, що позначають лікарські препарати, до величезної аптечки - якщо вибраний препарат має бути в аптечці, він там залишиться, а якщо ні, аптечка його «викине». Також студенти наголосили на важливості вміння надати домедичну допомогу кожним громадянином, адже більшість смертей внаслідок непередбачуваних ситуацій стається до приїзду бригади швидкої медичної допомоги.

Міжнародний День Рідної Мови "Відчуй смак рідної мови"

опубліковано 4 бер. 2018 р., 04:13 Віталій Смандич

Світлина від Olga Bauer.До Міжнародного Дня рідної мови провели спільний захід разом із ІГ"ЧеРІВНІ" ГО "МР Еко-Культура" ,"Чернівкький клуб толерантності", інформаційна аренція "Інтеркультура" та Буковинським державним медичним університетом.
Захід відбувся в Чернівецькому багатопрофільному ліцеї для обдарованої молоді.

Розмовляли про історію Дня ООН, про значення рідної мови, про важливість збереження рідної мови - як носія культури, традицій, історіїї народу. На зустрічі прийняли участь учні ліцею, переселенці ГО "Коногонка",
 студенти-іноземці БДМУ та асистент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віталій Смандич.
Наприкінці зустрічі спільно створили постер "Мовне Дерево".

Асистент кафедри прийняв участь в організації І Міжнародних спортивних ігор БДМУ

опубліковано 4 бер. 2018 р., 04:01 Віталій Смандич

Упродовж 8-9 лютого в спортивному комплексі «Олімпія» відбулися І Міжнародні відкриті спортивні ігри ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет».

 

Відповідно до програми Спортивних ігор відбулися змагання з волейболу серед чоловічих та жіночих команд, а також турнір з міні-футболу. Всього у змаганнях брало участь 11 команд (більше 120 учасників), які представляли Університет медицини та фармації республіки Молдова ім. Н. Тестеміцану (м. Кишинів), ВДНЗ «Буковинський державний медичний університет», Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича, Чернівецький медичний коледж БДМУ та Чернівецький Кооперативний економіко-правовий коледж.

У залі панувала надзвичайно дружня атмосфера й спортсмени з цікавістю спілкувалися зі своїми однолітками з іншої країни, проте на майданчиках вирували справжні спортивні пристрасті та боротьба за медалі не була простою.

На урочистому нагородженні спортсменів вітали та вручали кубки та медалі начальник комітету з фізичного виховання та спорту Чернівецького обласного відділення МОН України Жукотинський Корнелій Костянтинович, проректор з науково-педагогічної роботи та виховання БДМУ Зорій Ніна Іванівна, помічник ректора БДМУ з іміджевої політики професор Борисюк Алла Степанівна, голова профспілкового комітету Буковинського державного медичного університету доцент Ковальчук Петро Євгенович, завідувач кафедри внутрішньої медицини, фізичної реабілітації та спортивної медицини професор Тащук Віктор Корнійович та голова Чернівецької обласної федерації волейболу Васкан Іван Георгійович.
До складу оргкомітету вхоив асистент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб 

Віталій Смандич.

За результатами змагань з волейболу серед жінок:

І місце – ЧНУ ім. Ю. Федьковича

ІІ місце – Університет медицини та фармації ім. Н.Тестеміцану

ІІІ місце – БДМУ

Змагання з волейболу серед чоловіків:

І місце – БДМУ

ІІ місце – Кооперативний економіко-правовий коледж

ІІІ місце – Університет медицини та фармації ім. Н.Тестеміцану

Турнір з міні-футболу:

І місце – БДМУ

ІІ місце – Університет медицини та фармації ім. Н.Тестеміцану

ІІІ місце – Бук Фам

Співробітники БДМУ відвідала Університету медицини та фармації ім. Н.Тестеміцану

опубліковано 4 бер. 2018 р., 03:55 Віталій Смандич

До складу робочої групи, очолюваної проректором з науково-педагогічної роботи Ігорем Герушем, увійшли начальник навчального відділу Володимир Ходоровський, завідувачі кафедр стоматологічного профілю Наталя Кузняк та Оксана Годованець,доцент кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб Уляна Марусик, асистенти Олег Максимів та Віталій Смандич.


Під час зустрічі ректор Іон Абабій розповів про історію, структуру та організацію освітнього процесу в Університеті медицини та фармації ім. Н.Тестиміцану. Сторони обговорили питання щодо особливостей вищої медичної освіти в Україні та Молдові. Була проведена цікава екскурсія по основним навчальним корпусам та кафедрам університету. Також делегація БДМУ відвідала центр симуляційного навчання та стоматологічний центр університету, де ознайомилася з структурою, оснащенням та принципами організації роботи цих структурних підрозділів.
Під час візиту представники БДМУ зустрілася з ректором Університету медицини та фармації ім. Н.Тестиміцану академіком Іоном Абабієм. На офіційній зустрічі також були присутні проректори Ольга Чернецькі та Еміль Чебан, декани факультетів та завідувачі кафедр.

Рання діагностика передракових захворювань шлунково-кишкового тракту

опубліковано 7 лют. 2018 р., 03:39 Віталій Смандич   [ оновлено 7 лют. 2018 р., 03:40 ]

Результат пошуку зображень за запитом "рання діагностика передракових станів"

    Щороку у світі діагностують більше 1,2 мільйона нових випадків раку ШКТ, що робить цю групу захворювань найпоширенішою серед  онкологічної патології. В Україні щороку 30—40 тисяч хворих на рак ШКТ потрапляють на облік. Передраковими вважаються захворювання, які сприяють злоякісному перетворенню тканин органу внаслідок тривалого перебігу такого стану і відсутності адекватної терапії. Термін «передрак» з'явився в 1896 році після Міжнародного конгресу лікарів-дерматологів в Лондоні, де було поставлено питання про деякі шкірні захворювання, як попередники раку шкіри. З тих пір цей термін широко увійшов до клінічної практики і став застосовуватися до захворювань інших органів.

Розрізняють:

- облігатний передрак - це захворювання, які дуже часто самі переходять в рак. Облігатним передраком, наприклад, вважають поліпи, оскільки по різним даним від 60 до 95% випадків рак походить з епітеліальних поліповидних розростань в слизових оболонках різних органів.

- факультативний передрак - патологічні стани або захворювання, які служать причиною для подальшого розвитку на їх фоні передракових змін і надалі - злоякісної пухлини. Сюди відносять хронічні запальні захворювання. При цьому тривале існування запального процесу в тканинах призводить до надмірного новоутворення клітинних елементів (проліферація) з порушенням їх диференціювання і утворення патологічних розростань або ущільнень у вигляді поліпів або вузлів.

ПЕРЕДРАКОВІ ЗАХВОРЮВАННЯ СТРАВОХОДУ

·         Дивертикули

·         Езофагіти, особливо рефлюкс-езофагіт.

·         Стравохід Баррета

ПЕРЕДРАКОВІ ЗАХВОРЮВАННЯ ШЛУНКУ

·         Інфекція Н. pylori

·         Дисплазія

  Дисплазія III ступеню може розглядатися як рак in situ. У 40-45% людей у віці більше 60 років у слизовій оболонці шлунку відбувається перебудова епітелію за кишковим типом — кишкова метаплазія (тонкокишечна, товстокишечна). Товстокишечна метаплазія трактується як передраковий стан.

·         Поліпи и поліпоз шлунку

  Поліпи бувають гіперпластичними і аденоматозними. Дисплазія різного ступеня виразності в аденоматозних поліпах виявляється в 40-60% випадків, а дисплазія III ступеню — в 5-10%. Якщо гіперпластичні поліпи перероджуються в рак в 1-2% випадків, то плоска аденома — в 6-21%, а папіловірусна аденома — в 20-75%.

   Провідна роль в розпізнаванні поліпозу і поліпів шлунку належить рентгенологічному і гастроскопічному методам. Біопсія при ендоскопії дозволяє дати цитологічну і морфологічну характеристику поліпів.

·         Хронічний гастрит

  Найбільшу небезпеку в онкологічному сенсі представляє наявність атрофічного гастриту із зниженням секреції шлункових залоз і зменшенням кислотності шлункового соку. Особливу небезпеку представляють осередкові гастрити якого-небудь відділу шлунку, які найчастіше передують пухлині. Рак шлунку може розвинутися на тлі хронічного атрофічного гастриту в 1-13% випадків. Вирішальне значення в розпізнаванні різних форм хронічного гастриту належить гастрофіброскопії і гастробіопсії.

·         Виразкова хвороба шлунку

Малігнізація рецидивуючих і калльозних виразок шлунку відбувається в 2-10% хворих. При виявленні ВХ в обов'язковому порядку проводиться гістологічне дослідження біоптату, отриманого при ендоскопії верхній відділів шлунку. Повторна ендоскопія проводиться через 8 тижнів і до повного загоєння. Якщо повне загоєння не настає, проводиться повторна біопсія.

·         Перніціозна анемія (хвороба Аддісона)

Дане захворювання може бути визначене як відсутність внутрішнього чинника Касла, пов'язана з повною атрофією слизової оболонки фундального відділу шлунку і втратою парієнтальних клітин, як правило, це буває після 50 років. На момент виявлення хвороби запалення в слизовій оболонці відсутнє, тобто патологічний процес є атрофією без гастриту. Для хворих старше 50 років обов'язкове ендоскопічне дослідження шлунку 1 раз на рік. При перніціозній анемії рак шлунку розвивається в 0,5-12,3% випадків.

·         Хвороба Менетріє

Патологія шлунку невідомої етіології, яка виявляється дуже великими шлунковими складками, великими залозами з незначним їх запаленням і кістозним розширенням. При цьому зрідка зачіпається підслизовий шар. Часто процес обмежується тілом і дном шлунку. Інколи ширина і висота складок досягає 3,5 см. Характерні підвищене слизеутворення, гіпосекреція соляної кислоти і пепсину. Хвороба Менетріє, як правило, зустрічається у віці 30-60 років. В 5-10% випадків розвивається рак шлунка.

Основними методами виявлення передракових захворювань стравоходу і шлунку є езофагогастродуоденоскопія, рентгеноскопія, рН-метрія і, так звана, гастропанель (лабораторний метод оцінки шлункової секреції).

ПЕРЕДРАКОВІ ЗАХВОРЮВАННЯ ТОНКОЇ КИШКИ

  У дванадцятипалій кишці онкологічні утворення зустрічаються дуже рідко. Велика частина їх поширюється з Фатерова соска.

·         Целіакія  (глютенова хвороба)

  Захворювання є формою хронічного ентероколіту з переважним ураженням тонкої кишки. Виникає унаслідок нездатності організму переварювати клейковину глютену.

·         Епітеліальні пухлини (поліпи, папіломи, аденоми)

Поліпи, часто множинні, мають невеликі розміри, рівні контури, розташовані на ніжці або широкій підставці. Множинні поліпи тонкої кишки, що поєднуються з пігментацією губ, щік, пальців (синдром Пейтца - Егерса), — родинне захворювання з високим відсотком малігнізації. При синдромі Кронкхайта - Канада (поєднання поліпозу з облисінням, порушенням зростання нігтів, анемією) відсоток малігнізації також високий.

Папіломи — епітеліальні пухлини, поверхня яких має вигляд цвітної капусти.

Аденоми — крупніші епітеліальні пухлини (можуть бути більше 3 см) щільної консистенції, при компресії не міняють форми. Відсоток малігнізації папілом і аденом значно вищий, ніж в поліпів.

ПЕРЕДРАКОВІ ЗАХВОРЮВАННЯ ТОВСТОЇ КИШКИ

·         Колоректальні поліпи

   Імовірно головною причиною виникнення поліпів є хронічні запальні процеси в товстій кишці і віруси, причому дифузний поліпоз призводить до розвитку раку практично в 100% випадків. Досить небезпечні ворсинчасті пухлини -  до 90% з них можуть перероджуватися в рак.

·         Коліти, проктосигмоїдити

   У хворих з тривалим хронічним запаленням товстої кишки частота раку значно вища, ніж в загальній популяції. Останні роки все більша увага приділяється вивченню неспецифічного виразкового коліту і його взаємозв'язку з раком товстої кишки. Частота розвитку раку при виразковому коліті коливається від 0,6 до 10,8%. Ризик виникнення раку збільшується в тих випадках, коли захворювання починається в дитячому віці, при важких формах неспецифічного  виразкового коліту, а також при тривалості хвороби більше 10 років.

    Передракові захворювання вражають переважно ліву половину товстої кишки: пряма кишка – в 45% випадків, сигмовидна кишка - 39%, низхідна ободова кишка - 10% і анальний відділ - 6%. 

  Профілактикою ракових захворювань шлунково-кишкового тракту є своєчасне виявлення і лікування зазначеної патології. При виявленні передракових станів обов'язкове диспансерне спостереження і контроль (ендоскопічний, рентгенологічний, гістологічний).

 

 

Матеріал підготувала доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віра Шупер

Співробітники кафедри разом із студентами провели просвітницьку акцію «Не дай астмі шансу на перемогу» до Всесвітнього дня хворого на бронхіальну астму

опубліковано 18 груд. 2017 р., 23:29 Віталій Смандич

    11 грудня щорічно відзначається Всесвітній день хворого на бронхіальну астму - міжнародний день, покликаний привернути увагу людей до проблем, з якими зіштовхуються дані хворі по всій планеті. У світі від цієї хвороби страждає близько 300 млн. осіб (5% дорослого і 10% дитячого населення). Щороку від неї помирає 250 тис. хворих. В Україні на астму страждають близько 195 тис. осіб, і щороку фіксується близько 9 тис. нових випадків.

    З цієї нагоди викладачами кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб (доц. Дудка І.В., ас. Дудка Т.В.) та студентами 5-го курсу 21 групи медичного факультету №2 спеціальності «Лікувальна справа» під керівництвом завідувача кафедри, проф. Хухліної О.С. проведено просвітницьку акцію для хворих 2-го терапевтичного відділення ЛШМД «Не дай астмі шансу на перемогу».

    Студенти провели бесіди з пацієнтами, які страждають на бронхіальну астму – виявляли провокуючі фактори ризику розвитку бронхолегеневих захворювань та давали індивідуальні рекомендації щодо модифікації способу життя та контролю над перебігом бронхіальної астми. Значну зацікавленість у пацієнтів викликали розчини для небулайзерної терапії та інгалятори типу респімат, а також різні види опитувальників для оцінки якості життя хворих на астму.

    Також особливу увагу студенти приділили виявленню ознак, які можуть бути першими сигналами розвитку таких загрозливих для життя людини станів, як надважке загострення бронхіальної астми та анафілактичний шок.

Остеоартроз як причина інвалідизації пацієнта

опубліковано 18 груд. 2017 р., 23:24 Віталій Смандич

Деформуючий остеоартроз (ОА) — це захворювання суглобів, що виникає внаслідок виснаження хряща і його нездатності впоратися з навантаженнями механічного типу. Захворювання носить хронічний характер і характеризується патологічними змінами суглобової поверхні, аж до деформації.

Серед загального числа захворювань суглобів ця хвороба найбільш поширена: згідно зі статистикою, на нашій планеті від 10 до 16% населення страждає від остеоартрозу. Жінки вікової групи від 45 до 55 років схильні до цього захворювання більшою мірою, ніж чоловіки. Деформуючим остеоартрозом страждає практично все населення планети у віці більше 60 років.

Причини захворювання

Основною причиною виникнення і розвитку ОА є порушення взаємовідношень між механічними навантаженнями на суглобову поверхню хряща та можливістю компенсації цього навантаження:

1. Механічний чинник характеризується надмірними перевантаженнями на суглобову поверхню хряща. У шахтарів, балерин, вантажників виникають професійні артрози; у футболістів і бігунів — спортивні; при ожирінні — метаболічні навантаження.

2. Спостерігається зниження резистентності хряща до звичайного фізіологічного навантаження внаслідок травми, артриту, метаболічних, мікроциркуляторних судинних змін, коли відбувається порушення фізико-хімічних властивостей хряща.

При первинному ОА причина невідома, при вторинному - патологічний фактор відомий. Коксартроз виникає внаслідок анатомічних дефектів і хронічних травм, асептичного некрозу голівки стегнової кістки. Гонартроз частіше виникає в результаті анатомічних аномалій, вроджених порушень статики, пошкоджень зв’язок, патологічних зміщень надколінника.

Відповідно до сучасних уявлень ОА виникає в результаті взаємодії багатьох генетичних і ендогенних та екзогенних факторів.

Ендогенні фактори:

•             вік;

•             стать;

•             дефекти розвитку;

•             спадковість.

Екзогенні фактори:

•             травми;

•             професійна діяльність;

•             спортивна активність;

•             надмірна маса тіла.

 

Як розвивається остеоартроз?
При ОА розвивається кісткова і хрящова недостатність унаслідок:

механічного постійного підвищення тиску на хрящ, що призводить до розриву колагенової сітки з утворенням глибоких тріщин і дифузії протеогліканів крізь пошкоджену тканину;

порушення синтезу протеогліканів хондроцитами (хондроцитарна теорія);

підвищення активності лізосомальних ферментів, інтерлейкінів - 1, - 6, фактора некрозу пухлин;

імунологічних порушень (підвищення функції Т-хелперів і поява аутоантитіл до компонентів хряща), активація перекисного окиснення ліпідів і пригнічення антиоксидантно-оксидантної системи захисту організму;

локальної капіляротрофічної недостатності в результаті мікроциркуляторних порушень;

гормонального фактора (надлишок естрогенів на тлі недостатності прогестерону та андрогенів);

макроскопічно остеоартритичний процес призводить до дегенерації кісткової тканини, яка оточує суглоб, втрати хряща й анормального формування кісткової тканини на межі суглоба (остеофітів) та звуження суглобової щілини (Насонов Е.Л., Насонова В.А. (ред.), 2003; 2008).


ОА різної локалізації має неоднаковий генез. В етіології ОА дистальних міжфалангових суглобів виділяють спадковість і травму; коксартрозу — анатомічних дефектів (уродженого вивиху, дисплазії, перелому) і хронічних процесів (асептичного некрозу голівки стегнової кістки, субхонд­ральної ішемії, наслідків травми). Біохімічна теорія зводить роль ожиріння в патогенезі ОА до хронічного перевантаження суглобів унаслідок надмірної маси тіла. Негативний вплив на розвиток ОА має метаболічний синдром (відзначають у 10–20% населення країн Європи, у 25% — населення США).

Стандарти критеріїв діагностики ОА

1. Клінічні критерії.

1.1. Біль у суглобах, що виникає в кінці дня чи в першу половину ночі.

1.2. Біль у суглобах за рахунок розростань, що виникає після механічного навантаження і зменшується у спокої.

1.3. Вранішня скутість і скутість після відпочинку з обмеженням рухів.

1.4. Фізикально визначають крепітацію, локальну болісність, деформацію в суглобах за рахунок розростань (включаючи вузлики Гебердена та Бушара), припухлість, атрофію навколишніх м’язів.

1.5. Загальний аналіз крові в нормі, однак швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) може підвищуватися до 20–25 мм/год.

1.6. Показники крові на активність запального процесу без суттєвих змін, у синовіальній рідині цитоз у межах 2000 в 1 мм3 за рахунок мононуклеарів.

2. Рентгенологічні критерії.

2.1. Звуження суглобової щілини.

2.2. Остеосклероз.

2.3. Остеофітоз.

2.4. Кісти в кістковій тканині.

3. Магнітно-резонансні критерії.

Можуть бути виявлені морфологічні зміни та повні дефекти в товщині хряща, тканини, але розпізнавання волокнистості цим методом не може здійснюватися.

4. Комп’ютерно-томографічні критерії мають мінімальні переваги над звичайною рентгенографією в тих випадках, коли не потрібен аксіальний вид суглоба. Радіоізотопна діагностика вважається неоптимальною в оцінці прогресування хвороби, оскільки вона не оцінює адекватно анатомічні деталі, однак затримка технецію в колінному суглобі свідчить про подальшу втрату хрящової тканини у пацієнтів із вираженим ОА.

5. Ультразвукові критерії дають змогу для оцінки цілісності хряща і його деградації, але в більшості несучих суглобів хрящ є важкодоступним.

Можливі причини болю в суглобах у хворих на ОА і остеохондроз

Внутрішньосуглобові причини:

• підвищення внутрішньосуглобового тиску, спричиненного суглобовим випотом;

• наднавантаження на субхондральну кістку;

• мікропереломи трабекул;

• розрив внутрішньосуглобових зв’язок;

• затискання ворсин синовіальної оболонки;

• розтягнення суглобової капсули, зв’язок;

• розтягнення нервових закінчень у періості над остеофітами;

• запалення синовіальної оболонки.

Зовнішньосуглобові причини:

• зниження венозного відтоку з подальшим застоєм крові у субхондральній кістці;

• спазм м’язів;

• запалення периартикулярних сухожиль (тендиніт).

 

Найкраще лікування – це профілактика.

Відомо, що остеоартроз – досить підступне захворювання, яке безпосередньо залежить від рухової активності пацієнта. При відсутності достатніх навантажень порушується кровопостачання суглоба, хрящ не отримує достатнього живлення. Це призводить до його руйнування, наслідком чого і є остеоартроз.

При відсутності необхідного тренування слабшають м’язи і зв’язки, що нерідко зустрічається у літніх пацієнтів. Тому при будь-яких рухах нижніх кінцівок м’язи працюють мінімально, а все навантаження припадає на хрящові і кісткові частини колінного суглоба, таким чином посилюючи прогресування хвороби.

 

І зовсім протилежна картина спостерігається у активних пацієнтів, які надмірно навантажують суглоби. Постійні перевантаження  внаслідок регулярних спортивних тренувань або фізичного професійного навантаження  призводять до мікропошкодження хрящів, зв’язкового апарату. Це ще одна з причин прогресування захворювання при остеоартрозі.

Тому підхід до вибору  комплексу вправ, який є водночас як  частиною  лікування або профілактикою загострень при остеоартрозі, має бути раціональним і враховувати індивідуальність кожного пацієнта.

Обов’язково, підбираючи комплекс вправ при остеоартрозі та гонартрозі колінних суглобів, потрібно враховувати ступінь важкості хвороби, фазу артрозу і вік, фізичну підготовку пацієнта.

При початкових незначних змінах суглобів сприятливими будуть  динамічна і активна гімнастика. Це відмінна профілактика проти подальшого руйнування колінних суглобів і прогресу гонартрозу.

На стадії вираженого  руйнування суглоба з утворенням остеофітів і шипів більше підійдуть спокійні вправи, які застосовуються як профілактика проти загострень.

При повній деформації колінного суглоба,  коли на місці  суглобової  щілини виникає анкілоз, гімнастика буде протипоказаною.

Гімнастика для літніх пацієнтів і людей з гарною фізичною підготовкою однозначно відрізняється. І більшою мірою тут роль відіграє не стільки вік, скільки стан зв’язкового апарату пацієнта і сила м’язів.

Для ослаблених колінних суглобів більше підходять статичні вправи, а динамічні проводять з мінімальною кількістю повторів. Слід враховувати, що у літніх пацієнтів, окрім захворювань колінних суглобів, має місце ще комплекс супутніх хвороб, що особливо повинно враховуватися при формуванні комплексу навантажень.

Ходьба по рівній місцевості в помірному темпі є хорошим способом підтримання м’язового тонусу. Головне – не поспішати, так як при швидкій ходьбі навантаження на суглоби починає перевищувати вагу тіла в 1,5-2 рази.

Заняття плаванням є оптимальним видом спорту при захворюваннях суглобів. У воді можливий максимальний обсяг рухів у суглобах без навантаження вагою, що є оптимальним для суглобового хряща.

Їзда на велосипеді крім корисного впливу на суглоби, приносить позитивний емоційний заряд. Слід уникати їзди по нерівній місцевості. Підстрибуючі руху шкодять суглобам, а так само небезпечні падіннями з велосипеда. Якщо є труднощі з утриманням рівноваги, слабкість, проблеми із зором, то краще займатися удома на велотренажері.

Для того щоб уникнути загострення остеоартрозу, слід ретельно стежити за своїм харчуванням. Профілактика захворювання базується на зниженні ваги, оскільки ожиріння — один з основних факторів, що викликають остеоартроз суглобів ніг. Сувора дієта із зниженим вмістом солі і вуглеводів в поєднанні з помірними фізичними навантаженнями здатна знизити ризик захворювання на 50%.

Пам’ятайте, що якщо з’явився основний симптом остеоартрозу — біль, то він вже не зникне сам по собі. Звертайтеся за допомогою до фахівця відразу ж, поки недуга з початкової стадії не переросла в хронічну.

 

Матеріал підготували: завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб проф. Хухліна О.С., асистенти – к.мед.н. Горбатюк І.Б. та к.ме Залявська О.В.

1-10 of 190