Новини кафедри

Ініціатива БДМУ в донорстві крові набуває загальноміського масштабу.

опубліковано 31 жовт. 2017 р., 01:54 Віталій Смандич

Світлина від Віталія Смандича.    Протягом 24-26 жовтня з ініціативи Буковинського державного медичного університету в Чернівецькому обласному центрі служби крові провели День донора. Як зазначив організатор акції Віталій Смандич «Традиційно і це вже 7 рік проводяться такі акції. День донора в осінньо-зимовий період проводимо з метою забезпечення банку крові на період початку зими.»
         До акції долучились Чернівецька обласна громадська організація «Асоціація випускників Буковинського державного медичного університету», Чернівецька обласна громадська організація «Буковинська футбольна асоціація медиків», Чернівецька обласна організація Товариства Червоного Хреста України, Чернівецький осередок Всеукраїнської асоціації студентів-медиків.
        
Розвиток свідомого безкоштовного донорства – це сучасний підхід у роботі служби трансфузіології, – каже головний лікар Чернівецького обласного центру служби крові Анжеліка Каланча.


         P.S
. Найголовнішим мотивуючим моментом є те, щоб підвищити рівень обізнаності населення щодо необхідності регулярного донорства крові з метою забезпечення якості, безпеки та доступності крові та/або її продуктів для потребуючих у переливанні.

Наукова робота асистентів кафедри визнана найкращою на Міжнародній конференції

опубліковано 19 жовт. 2017 р., 02:02 Віталій Смандич

        Студент 6-го курсу
медичного факультету №4 Роман Рандюк здобув перемогу на Міжнародній медико-науковій конференції для студентів та молодих лікарів, яка проводилася 9-14 жовтня в м. Плевен (Болгарія). Постерна доповідь на тему «State insulin resistance in patients with chronic pancreatitis in the dynamics of treatment with l-carnitine and l-glutathione in patients with obesity» була високо оцінена науковим комітетом в секції «Внутрішня медицина» та визнана найкращою серед 23 доповідей учасників конференції із багатьох країн.
        Студентська наукова робота виконувалась авторським колективом (ас. кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб - Смандич В.С., 
Дудка Т.В., Мандрик О.Є.) під керівництвом завідувача кафедри, професора Хухліної О.С.
        Міжнародна медико-наукова конференція для студентів та молодих лікарів проводиться щороку з метою мотивації, виклику та надихання студентів-медиків та молодих лікарів з усього світу.

 

Співробітники кафедри взяли участь в Міжнародній медичній конференції в республіці Болгарія

опубліковано 19 жовт. 2017 р., 01:59 Віталій Смандич

9-15 жовтня 2017 року в м. Плевен (Болгарія) проходила 15-та Міжнародна медико-наукова конференція для студентів та молодих лікарів. ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» представляли студенти: Кіріл Аіда, Рандюк Роман, Сиротюк Яна, Клюс Ольга, Кошурба Юрій; лікарі-інтерни: Гринюк Ольга, Слепенюк Наталія; асистенти кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб: Дудка Тетяна, Мандрик Ольга, Смандич Віталій, які представили свої наукові роботи,
взяли участь в майстер-класах, воркшопах. Традиційний молодіжний форум організовувався з метою залучення колег з багатьох країн для обміну корисними ідеями, знаннями, досвідом та медичною практикою.
        Під час відкриття конференції всіх гостей привітав ректор, професор Славко Томов, а також голова міської ради м.Плевен.
        Місцем проведення заходу став унікальний об'єкт телекомунікаційного ендоскопічного центру з експериментальною операційною кімнатою та 3D-студією для демонстрацій Live Surgery. Під час лекцій було презентовано роботу університетської клініки, роботу хірургічної системи «da Vinci». Професор Кіпрос Ніколайдес - фахівець з пренатальної діагностики патологій плоду, засновник Міжнародного фонду медицини плода (Лондон, Великобританія) поділився власними надбаннями в медичній генетиці, залежності генетичної патології та захворювань внутрішніх органів.
        Загалом у конференції взяли участь представники більше ніж із 10 країн світу, доповідачів наукових робіт було більше 200 чол.

 

 

 

Як потрібно харчуватися, щоб уникнути ГЕРХ

опубліковано 16 жовт. 2017 р., 10:00 Віталій Смандич

Результат пошуку зображень за запитом "заборонена їжа"ГЕРХ, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, зустрічається і як самостійна патологія, і як симптом інших захворювань верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. При ГЕРХ їжа потрапляє зі шлунка і/або дванадцятипалої кишки назад в стравохід (рефлюкс), що призводить до пошкодження його слизової оболонки. Іноді ГЕРХ супроводжується незвичайними симптомами, і розпізнати її не так просто.

Як розпізнати ГЕРХ?

Кожен пацієнт заповнює анкету, розглядаючи симптоми, які були присутні у нього протягом останнього тижня.

1. Чи є у Вас наступні симптоми?

·                    біль в грудній клітці або за грудиною

·                    відчуття поколювання в грудній клітці або за грудиною

·                    відрижка кислим або неприємний присмак у роті

·                    біль або печіння у верхній частині живота

·                    кашель, пов’язаний з прийомом їжі або зміною положення тулуба

2. Як часто перераховані симптоми є причиною поганого сну?

3. Вони знижують Вашу продуктивність на роботі або щоденну активність?

4. Чи часто Ви приймаєте ліки (наприклад, ренні, алмагель та ін.)?

Якщо виявляються хоча б 1-2 позитивні відповіді, то найчастіше це ГЕРХ.

Своєчасна діагностика і систематичне лікування дозволять попередити прогресування захворювання і розвиток небезпечних для життя ускладнень.

Зміна дієти і способу життя може полегшити симптоматику і, вірогідно, уникнути необхідності медикаментозного лікування пацієнтів з легкою ГЕРХ, проте при важкому її перебігу ці заходи порівняно неефективні. Багато пацієнтів не витримують обмежень у дієті і режиму для зменшення ваги тіла.

Загальні рекомендації щодо модифікації способу життя та дотримання дієти для пацієнтів з ГЕРХ:

1. Припинення паління.

2. Якщо наявна надлишкова маса тіла (індекс маси тіла більше 25 кг/м2) - звернутися до лікаря для вибору заходів, спрямованих на її нормалізацію, в тому числі й підбору дієти, розрахунку калорійності їжі відповідно до особливостей організму, способу життя і виконуваного фізичного навантаження.

3. Спати із піднятим головним кінцем ліжка, проте, не використовувати для цього кілька подушок (внаслідок згинання тіла може підвищуватися внутрішньочеревний тиск і зростати ризик закидання шлункового вмісту в стравохід).

4. Приймати їжу 4-5 разів на день невеликими порціями.

5. Вживати їжу в теплому вигляді (температура 38-40°С). Не вживати холодну і гарячу їжу.

6. Після прийому їжі уникати нахилів вперед і горизонтального положення тіла, протягом 2-3 годин.

7. Не приймати їжу за 2-3 години до сну.

8. Не носити тугі пояси, корсети і тісний одяг.

9. Уникати фізичних вправ і роботи, пов’язаних з нахилами тулуба вперед і підняттям вантажів більше 8-10 кг.

10. Дотримуватися режиму праці та відпочинку.

11. Уникати вживання продуктів і напоїв, які сприяють підвищеному виробленню соляної кислоти в шлунку і зниженню тонусу нижнього стравохідного сфінктера:

• кави, чаю, кока-коли, шоколаду, газованих напоїв, маринадів, цитрусових, томатів, а також жирної, кислої, гострої їжі і прянощів;

• алкоголю, кислих фруктових соків, пива (крім стимуляції вироблення кислоти в шлунку вони можуть спричиняти подразнювальний вплив на слизову оболонку стравоходу та шлунку);

• знежиреного молока (може підвищувати кислотність шлункового соку);

• капусти, гороху, квасолі, бобів (сприяють підвищеному газоутворенню і згодом підвищенню внутрішньочеревного тиску) .

12. Включати в раціон риб’ячий жир, скумбрію, лосось, лляну олію (містять лінолієву кислоту, яка сприяє зменшенню запальних процесів у слизовій оболонки стравоходу), а також оливкову олію, яйця, вершкове масло, олію обліпихи (містять вітаміни А і Е, сприяють поліпшенню відновлення слизової оболонки стравоходу).

Якщо розглянути більш детально групи рекомендованих та заборонених продуктів, хворим можна порекомендувати:

1. Злаки і випічка:

ü  рекомендовано: хліб білий учорашній, сухарі з білого хліба, сухе печиво з нездобного тіста, каші з рисової, гречаної, манної і вівсяної круп;

ü  обмежити: круп’яні сніданки швидкого приготування, каші з пшеничної крупи;

ü  не рекомендовано: хліб білий свіжий, випічка із здобного тіста, житній та пшенично-житній хліб; каші з пшеничної і перлової круп.

2. М’ясо і продукти тваринного походження:

ü  рекомендовано: нежирні сорти м’яса (яловичина, кролятина, курятина, індичина) у відварному, запеченому, тушкованому вигляді, парові котлети або фрикадельки;

ü  обмежити: варені ковбаси, сосиски, сардельки;

ü  не рекомендовано: жирні сорти м’яса (свинина, баранина, гусятина, качатина) в смаженому і тушкованому вигляді, копченості, ковбаси копчені, консерви.

3. Супи:

ü  рекомендовано: вегетаріанські супи з додаванням круп, вермішелі;

ü  не рекомендовано: м’ясні і рибні бульйони, грибні та насичені овочеві відвари, борщ.

4. Риба, морепродукти:

ü  рекомендовано: всі види риби у відварному вигляді (судак, тріска, хек, минтай, окунь);

ü  обмежити: ікра риб;

ü  не рекомендовано: риба смажена, копчена, в’ялена, солона, рибні консерви.

5. Молочні продукти:

ü  рекомендовано: молочні каші з круп, що добре розварюються, молоко, вершки, некислий кефір, йогурт, сирна запіканка, суфле, пудинг;

ü  обмежити: знежирене молоко;

ü  не рекомендовано: молочні продукти з високою кислотністю, гострі і солоні сири, бринза.

6. Яйця, жири:

ü  рекомендовано: паровий омлет, не круті яйця; масло вершкове несолоне (додавати в готові страви); рослинні олії (оливкова, соняшникова, кукурудзяна);

ü  обмежити: маргарин, яйця (при поганій переносимості);

ü  не рекомендовано: смажені і зварені вкруту яйця; свинячий, яловичий, баранячий, гусячий жир.

7. Овочі, зелень:

ü  рекомендовано: картопля, морква, буряк, кольорова капуста, кабачки, гарбуз у відварному вигляді;

ü  не рекомендовано: білокачанна і червона капуста, перець, редька, томати, горох, квасоля, боби, свіжа цибуля, щавель, шпинат, часник, редиска, овочеві консерви.

8. Фрукти, ягоди:

ü  рекомендовано: некислі ягоди і фрукти (яблука, груші) у запеченому вигляді; у сирому вигляді дозволені банани і ківі;

ü  не рекомендовано: кислі, недостиглі фрукти: цитрусові, гранат, смородина, вишня, аґрус, виноград, кислі сорти яблук.

9. Напої:

ü  рекомендовано: неміцний чай з молоком, відвар шипшини, лужні, мало- і середньо-мінералізовані мінеральні води без газу («Боржомі», «Лужанська», «Шаянська», «Поляна Квасова» та інші);

ü  обмежити: соки з некислих ягід;

ü  не рекомендовано: газовані напої, квас, каву, міцний чай, какао, всі алкогольні напої, пиво; концентровані фруктові та овочеві соки; газовані мінеральні води.

10. Кондитерські вироби, десерти:

ü  рекомендовано: киселі, муси, желе з некислих ягід і фруктів;

ü  обмежити: кед, цукор, зефір, нешоколадні цукерки;

ü  не рекомендовано: шоколад та кондитерські вироби, що містять шоколад, жирні масляні креми, морозиво, солоні горішки.

11. Соуси і приправи:

ü  обмежити: харчова сіль до 10 г на добу;

ü  не рекомендовано: соуси м’ясні, рибні, грибні, томатні; маринад, хрін, перець, гірчиця, аджика, майонез.

Дотримання дієтичних рекомендацій при ГЕРХ є основним компонентом лікувального комплексу, й чітке їх виконання має позитивний вплив на перебіг захворювання, дозволяє зменшити дозу та тривалість вживання антисекреторних препаратів, позитивно впливає на інші органи травної системи, на обмінні процеси, покращує якість життя пацієнтів.

 

 

Матеріал підготували: завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Хухліна О.С., доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Дудка І.В.

Результати проведення науково-практичної конференції з міжнародною участю.

опубліковано 7 жовт. 2017 р., 10:25 Віталій Смандич   [ оновлено 7 жовт. 2017 р., 10:49 ]

    5-6 жовтня 2017 року у ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» за участі Громадської організації «Асоціація терапевтів Буковини» відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Особливості коморбідного перебігу захворювань та їх фармакотерапія в клініці внутрішньої медицини». Головний організатор НПК - колектив кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб ВДНЗ України «БДМУ» присвятив проведення конференції наступним видатним подіям, які відзначаються у цьому році:

1) 35-річчю з дня створення клінічної бази ВДНЗ України «БДМУ» - Чернівецької ОКУ «Лікарня швидкої медичної допомоги – Університетська лікарня»;

2) 20-річчю запровадження безперервної післядипломної освіти лікарів зі спеціальності «Терапія» на кафедрі госпітальної терапії ЧДМІ– нині кафедрі внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб ВДНЗ України «БДМУ»(1987-2017);

3) 20-річчю створення ЧОО «Асоціація терапевтів ім. акад. В.Х.Василенка»;

4) 90-річчю з дня народження професора О.М.Синчука – завідувача кафедри госпітальної терапії Чернівецького державного медичного інституту (1982-1992), який займався проблемами кардіології, ревматології, коморбідностізахворювань у клініці внутрішньої медицини;

5) 50-річчю професора О.С.Хухліної – завідувача кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб ВДНЗ України «БДМУ», провідним напрямком наукових досліджень якої є особливості коморбідного перебігу захворювань органів травлення з пульмонологічною, кардіологічною та гематологічною патологією, оптимізація їх фармакотерапії.

В урочистому відкритті конференції взяли участь Голова оргкомітету конференції, ректор ВДНЗ України «БДМУ», професор Бойчук Т.М., директор Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА професор Андрієць О.А., голова ГО «Асоціація терапевтів Буковини» професор Федів О.І.

Робоча програма НПК передбачала проведення пленарного та трьох секційних засідань, а також постерної сесії з конкурсом стендових доповідей молодих вчених(палац «Академічний»). Кращими були визнані стендові доповіді Богдан Н. (Одеса), Міхалєвої Т. (Київ), Гринюк О. (Чернівці). Програма конференції була з успіхом виконана у повному обсязі.

У Чернівцях лікарі з усієї України обговорили методи лікування пацієнтів з коморбідними патологіями

У роботі конференції взяли участь 43 професори, у тому числі 19докторів медичних наук, професорів медичних ВДНЗ України, професор О.Беркович (Німеччина), професор. Д.Брузерт (Бельгія), 35 доцентів, 63 кандидати наук, 286 практичних лікарів - терапевтів, сімейних лікарів, гастроентерологів, пульмонологів, кардіологів, ревматологів, інфекціоністів, гематологівз 12 областей України.

Культурна програма для гостей та учасників конференції включала оглядову екскурсію історичною частиною м. Чернівців з відвідуванням архітектурної пам’ятки ЮНЕСКО Резиденції Буковинських метрополитів (Чернівецький національний університет ім. Ю.Федьковича), відвідування Свято-Вознесенского Банченського чоловічого монастиря (с. Банчени, Чернівецька область) з реабілітаційним центром для дітей, інфікованих ВІЛ та хворих на СНІД.

Гості конференції високо оцінили організаційний і науково-практичний рівень конференції.

Студенти та викладачі БДМУ пройшли Ходою миру

опубліковано 25 вер. 2017 р., 01:06 Віталій Смандич

  Світлина від Віталія Смандича.      1982 році у своїй резолюції Генеральна Асамблея ООН проголосила Міжнародний День миру як день глобального припинення вогню та відмови від насильства.

    З тих пір свято, яке відзначається 21 вересня, залучило мільйони людей, охопивши багато країн та регіонів. Це свято закликає людей не тільки замислитися про мир, а й зробити щось заради нього, у тому числі шляхом освіти та інформування громадськості.

Нам не треба війни, не треба —

Ми за спокій і мир на Землі.

Щоб не коршуни в чистому небі,

А космічні пливли кораблі.

Уманець М.П.

        

        Сьогодні, вже традиційно, за ініціативи іміджевої групи БДМУ студенти та викладачі університету відзначають День миру. Понад 180 студентів усіх факультетів пройшли Ходою миру з вулиці О. Кобилянської до Театральної площі. Під час Ходи учасники роздавали перехожим власноруч виготовлених паперових голубів миру та листівки з побажаннями добра й спокою в родинах, в країні та світі. Завершилась Хода біля стін адміністративного корпусу БДМУ, де студенти, побажавши всім миру, розгорнули прапор України.

    Організатором "Ходи миру" та флеш мобу був асистент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віталій Смандич.

        Окрім того, в межах заходу на Театральній площі мешканці та гості міста мали змогу відвідати виставку художніх робіт студентів БДМУ, приурочену Дню миру.

Більше фото тут!

Доцент кафедри взяла участь у 10-у Міжнародному симпозіумі з судової медицини

опубліковано 25 вер. 2017 р., 00:51 Віталій Смандич   [ оновлено 25 вер. 2017 р., 00:53 ]

        Упродовж 11-15 вересня делегація науковців БДМУ у складі доцента кафедри судової медицини та медичного правознавства, д.мед.н. Олега Ванчуляка, асистентів кафедри судової медицини та медичного правознавства к.мед.н. Олександра Павлюковича 
та Марти Гараздюк, доцента кафедри внутрішньої медицини, к.мед.н. Олександра Гараздюка та доцента кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб, к.мед.н. Наталії Павлюкович відвідали м. Дюссельдорф, що у Федеративній Республіці Німеччина, з метою участі у 10-у Міжнародному Симпозіумі з Судової медицини та 96-му щорічному конгресі асоціації судових медиків.
  Членами делегації було презентовано результати використання лазерних спектрофотополяриметричних методів у судово-медичній практиці та науці з обґрунтуванням їх застосування, на прикладі робіт доц. Ванчуляка О.Я. «Морфологічні особливості трубчастих кісток нижньої кінцівки в судово-медичній практиці», ас. Гараздюк М.С. та доц. Гараздюка О.І. «Визначення давності настання смерті за допомогою двомірного картографування поляризаційно неоднорідних зображень плівок ліквору», ас Павлюковича О.В. та доц. Павлюкович Н.Д. «Вивчення тимчасової динаміки фазового зсуву між ортогональними компонентами амплітуди лазерного випромінювання, що розсіюється селезінкою, для діагностики давностіт настання смерті». Матеріали доповідей були надруковані в журналі «Судова медицина», випуск якого було приурочено до цього заходу.

    Паралельно у Дюссельдорфі відбулася нарада Асоціації судових медиків Східної Європи, голова якої др. Курт Трюбнер запросив наших делегатів та колег із країн СНГ взяти у ній участь.

        У цілому на Конгресі взяли участь понад 300 науковців із Німеччини, Швейцарії, Австрії, Бельгії, Нідерландів, Японії, Великобританії, Португалії, Польщі, Росії, Білорусі, Вірменії та України. Представлені доповіді демонстрували високий науковий рівень та перспективність нових методів дослідження у судовій медицині, а подальші дебати виявили щиру зацікавленість усіх присутніх до почутого. Багато робіт було присвячено вирішенню нагальних питань із судово-медичної танатології та криміналістики. Також особливу увагу приділили новітнім методам діагностики алкоголю та наркотиків у крові та тканинах людини, що пов'язано із швидким зростанням рівня алкоголізму та наркоманії серед працездатного населення та молоді.

        Також наші науковці змогли взяти участь у конгресі студентів та молодих учених «Медицина під натиском», який проходив у м. Антверпен, що знаходиться у Королівстві Бельгія, та був присвячений актуальним проблемам медицини сьогодення. Н.Д. Павлюкович та О.В. Павлюкович представили доповіді «Ефективність телмісартана у пацієнтів із метаболічним синдромом», «Серцева недостатність та цукровий діабет: акцент на морфології мембран еритроцитів», а О.І. Гараздюк, М.С. Гараздюк та О.Я. Ванчуляк доповідали «Ретроспективний аналіз монотерапії інгібіторами АПФ та комбінованої антигіпертензивної терапії у пацієнтів із діабетичною нефропатією», «Визначення часу, що минув після настання смерті методами лазерної поляриметрії плівок цереброспинальної рідини». Результати їх досліджень, представлені у вигляді постерних презентацій та усних доповідей викликали жвавий інтерес та обговорення у молодих науковців.

        У вільний від засідань час учасники Конгресів мали змогу відвідати історичні центри Дюссельдорфа та Антверпена та насолодитися автентичною культурно-архітектурною спадщиною старих міст.

ДОРОЖНА КАРТА ХВОРОГО НА ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ С

опубліковано 1 серп. 2017 р., 06:11 Віталій Смандич

Результат пошуку зображень за запитом "хухліна оксана"З нагоди МІЖНАРОДНОГО ДНЯ БОРОТЬБИ З ВІРУСОМ ГЕПАТИТУ С (28 ЛИПНЯ) пропонуємо адаптований алгоритм дії пацієнта, інфікованого вірусом гепатиту С, на підставі затвердженої та рекомендованої Наказом МОЗ України №233 від 02.04.2014р. «ПАМ’ЯТКИ ПАЦІЄНТА СТОСОВНО ВІРУСНОГО ГЕПАТИТУ С»

 

Що таке гепатит С?

Гепатит С – це захворювання, що викликається вірусом, який може передаватися через кров від однієї людини до іншої. Захворювання, в основному, вражає печінку. Коли ваша печінка вражена та пошкоджена вірусом, зрештою виникнуть труднощі з виконанням її різноманітних і життєво важливих функцій. Протягом тривалого періоду часу гепатит може прогресувати до серйозного пошкодження печінки (фіброзу і цирозу), або, в деяких випадках, до раку печінки (гепатоцелюлярної карциноми) та/або раку різних локалізацій.

Як хвороба впливає на людей?

Потенційно, це захворювання загрожує життю людини, і може вплинути на Вас фізично й емоційно. Захворювання може погіршити якість Вашого життя. У більшості випадків, за умови відповідного лікування, гепатит С можна вилікувати (95-100% за 3-6 міс.).

Які симптоми захворювання на гепатит С?

Деякі люди не мають жодних симптомів захворювання упродовж багатьох років, у той час як інші можуть відчувати підвищену стомлюваність, пітливість, біль в правій підреберній ділянці та верхній частині живота, у суглобах, ділянці серця, втрату апетиту і концентрації уваги. Симптоми можуть з’являтися і зникати. На пізніх стадіях захворювання, коли печінка пошкоджена більш серйозно, можуть бути такі симптоми, як жовтяниця, свербіж шкіри, внутрішня кровотеча, збільшення в розмірах живота із набряками на нижніх кінцівках.

Мені це загрожує?

Фактори ризику, коли кров інфікованої вірусом гепатиту С особи може потрапити в кровотік іншої особи, включають наступні події:

•переливання крові, хірургічне втручання до 1991 року, переливання препаратів крові до 1987 року;

•отримання медичної або стоматологічної допомоги в країнах, де гепатит є поширеним захворюванням, а інфекційний контроль є неякісним.

•спільне використанням будь-якого обладнання при споживанні ін’єкційних наркотиків або інгаляційних наркотиків;

•спільне використання таких речей як леза для гоління,зубні щітки або речі, що можуть подряпати шкіру; пірсинг, татуювання або косметичні ін’єкційні процедури (ботокс), якщо обладнання для цього використовується повторно;

•статеві зносини з інфікованою особою;

•контакт з кров’ю нароботі, наприклад, поранення голкою, порізи, прибирання крові, робота на місціподій з присутністю крові;

•передавання від матері до дитини в момент народження.

Мені треба здати аналізи?

Якщо Ви вважаєте, що знаходитеся у групі ризику, необхідно пройти попередню консультацію з лікарем. Чим раніше почати лікування, тим більша вірогідність вилікування інфекції. Якщо ви вже знаєте, що маєте позитивний результат тесту на інфекцію, Ви можете уникнути зараження інших.

Що мається на увазі «позитивний» чи «негативний»?

Є три типи тестів. Перший тип тесту (тест на антитіладо ВГС) визначає, чи Ви коли-небудь мали вірус. Деякі люди позбавляються вірусу природнім шляхом (імунна система знищує вірус), без медичної допомоги. Другий тип (ПЛР) вказує, чи вірус наявний у даний момент у Вашому організмі (тобто, чи інфіковані Ви вірусом гепатиту С). Якщо тест ПЛР позитивний, додаткове тестування покаже генотип(штам) вірусу. Генотип визначає кількість компонентівтатривалість лікування, яке Ви отримуватимете.

Як щодо конфіденційності?

Тестування доступне у сімейних лікарів, терапевтів, гастроентерологів, інфекціоністів та в інших місцях. Результати цього тесту є конфіденційними і не будуть передані третім особам без вашого дозволу. Сімейні лікарі лише передадуть інформаціюпро позитивні тести страховій компанії, якщо ви подали заяву на страхування і дали свою згоду напередачу медичної інформації. Негативні результати не будуть розголошуватися.

Це загрожує моїй родині та друзям? Мені треба їм розповісти?

Підтримка родини і друзів має вирішальне значення, тому варто сказати їм про Ваш діагноз і те, якими можуть бути результати і побічні ефекти лікування. Ви не можете заразити членів Вашої сім'ї і друзів у побуті та через повсякденну діяльність, таку як спільне використання посуду, обійми та поцілунки.

Аби не заразити інших:

- не використовуйте спільно такі предмети побуту, як зубні щітки або бритви

- очищуйте будь-які плями крові слабким розчином хлорки

- не використовуйте спільно будь-яке приладдя для вживання ліків (наприклад, трубки, голки та шприци, воду тощо).

Ризик передачі інфекції статевим шляхом є дуже низьким у відсутності інших ускладнюючих чинників, таких як:

- кров від менструації або анального сексу

- виразки на геніталіях, тобто від інфекцій, що передаються статевим шляхом, таких як гонорея, герпес або генітальні бородавки.

Як це вплине на мою роботу і кар’єрні перспективи?

Багато людей, хворих на гепатит С почуваються досить добре,щоб працювати, але Вам, можливо, доведеться внести деякі корективи у Вашуповсякденність, якщо у Вас є надмірна втомлюваність або інші симптоми. Як правило, Ви не зобов’язані повідомляти своєму роботодавцю, що у Вас ВГС (якщо Ви не медичний працівник, який бере участь у процедурах, що можуть включати контакт з кров'ю, наприклад, деякі операції).Проте, іноді поява побічних ефектіввід лікування може призвести до тимчасової непрацездатності. Може бути корисно розказати, що Ви перебуваєте на лікуванні. Наприклад, Вас можуть підтримати, змінивши робочі години або фізичну діяльність, що пов’язана з Вашою роботою впродовж періоду лікування.

Як діагноз гепатиту Свплине на страхування мого життя?

Як і будь-яке серйозне захворювання, діагноз гепатиту С буде мати вплив на страхування життя. Є багато видів страхування життя, так що варто перевірити будь-які поліси, які у вас є, якщо є зміни у стані Вашого здоров’я. Важливо пам’ятати, що будь-яка інформація, яку Ви надаєте вашим страховикам, є складовою частиною правового договору. Якщо інформація є неточною або невірною, угода може бути недійсною. Якщо Ви подаєте заяву на страхування та згоду на передачу медичної інформації, людина, яка проводила тестування, зобов’язана передати інформацію про позитивний результат тесту, якщо страхова компаніязвернеться з таким проханням.

Що відбувається впродовж обстеження та тестування на маркери вірусів?

Перед тестуванням лікар повинен з Вами обговорити, що відбувається. Це допоможе Вам зрозуміти процес тестування, результати тестування та зберегти конфіденційність. Зразки крові будуть відправлені на лабораторне дослідження. Якщо Ваш контакт з вірусом відбувся в останні шість місяців, Вас можуть попросити повернутися для повторного тесту. Це відбувається через те, що існує «вікно» після контакту, поки тест не стає позитивним. Якщо тест негативний, команда лікарів дасть Вам порадипро те, як не піддавати себе ризику в майбутньому. Якщо тест позитивний, вони будуть пояснювати, що це означає і направлять Вас у спеціалізовану клініку для подальшої оцінки.

Що відбувається далі?

Оцінка буде включати в себе клінічний аналіз крові, біохімічний тестна печінкові проби, якісну та кількіснуполімеразну ланцюговуреакцію на РНК віруса, тест на генотип (штам вірусу гепатиту С), клінічне обстеження (огляд лікаря), УЗД внутрішніх органів, еластографію печінки і, в окремих випадках, біопсію печінки. Біопсія печінки означає забір невеликого шматка печінки для гістологічного аналізу. Це робитьсяпід місцевою анестезією, але не обов’язково до початку лікування. По завершенню оцінки Ваш лікар буде говорити з Вамипро зміну способу життя, дієтичне харчування,обговорювати інші захворювання, на які ви страждаєте, та ліки, що Ви приймаєте, для призначення індивідуалізованого лікування.

Лікування дуже ефективне і побічних ефектів можна уникнути при гарному

догляді та підтримці. Обрана вами клініка повинна допомогти Вам знайти підтримку, що є частиною Вашого лікування. Лікування не однакове для всіх і залежить від інших захворювань або ускладнень, які Ви можете мати.

У той час як Ви або Ваш партнер знаходитесь на лікуванні, і упродовж від 6 до 12 місяців після цього, Ви повинні використовувати контрацепцію, щоб уникнути вагітності, оскільки ці препарати можуть бути шкідливі для майбутньої дитини.

Життя з гепатитом С?

Є багато речей, що стосуються стилю життя, які можутьполегшити життя з гепатитом С. Не вживайте алкоголь. Алкоголь і гепатит С можуть призвести до пошкодження печінки, а їх поєднання робить цей процес набагато швидшим. Існує спеціальна професійна підтримка, щоб допомогти вам зменшити або припинити споживання алкоголю. Збалансована дієта є життєво важливою. Зменшіть споживання екстрактивних страв, надмірно жирних та солодких продуктів. Втрата надмірної маси допоможе знизити навантаження на печінку. Проте, втрата ваги може бути побічним ефектом лікування, тому може бути необхідна терапія супроводупід керівництвом досвідченого висококваліфікованого лікаря. Професійна допомога в плануванні здорової збалансованої дієти стане вам у нагоді. Намагайтеся їсти малими порціями, але частіше. Регулярні помірні фізичні вправи зменшують стрес або депресію, тонізують, допомагають зміцнити імунну систему.

Якщо у вас гепатит С, припиніть палити. Відмова від куріння знижує ризик захворіти на рак. Для припинення паління можна звернутися за допомогою.

Поговоріть з вашим лікарем з приводу щеплень проти гепатиту А і В. Іншітипи інфекції печінки, особливо якщо у вас вже є гепатит С, спричиняють набагато більше навантаження на печінку і щеплення можуть уповільнити або зупинити захворюванняна гепатит. Ви також повинні намагатися отримати сезонне щеплення проти грипу в якості додаткового заходуобережності, коли імунна система може бути ослаблена. Існує дуже мало доказів користі застосування додатковихлікарських засобів, але багато пацієнтів вважають їх корисними у вирішенні багатьох різних симптомів, пов’язаних з цим захворюванням. Перш ніж почати їх вживання, необхідно отримати професійну консультацію.

Яку підтримку я, як пацієнт, можу отримати?

Існують різні спеціалізовані служби підтримки для людей згепатитом С, такі як консультування, підтримка осіб з подібним діагнозом (громадські організації), допомога у прийнятті рішень. Гепатит С може змусити людей відчувати себе ізольованими, а тому емоційна підтримка є дуже важливою. Пацієнти повинні сподіватися напідтримку багатопрофільних служб, що забезпечують добру комунікацію з пацієнтом; якісні інформаційні послуги; залучення пацієнта до співпраці на всіх стадіях допомоги та лікування; плавний перехід до паліативної допомоги, якщо це необхідно; тарегулярну оцінку потреб пацієнта.

Завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» д.м.н., проф. Хухліна О.С.

Санітарно-профілактична акція "Життя та здоров'я - найбільші людські цінності"

опубліковано 14 черв. 2017 р., 11:07 Віталій Смандич

13 червня в парку «Жовтневий» пройшла акція «Життя та здоров’я – найбільші людські цінності», зініційована співробітниками БДМУ з нагоди Дня медичного працівника.

 


Всі охочі мали можливість звернутися за професійною порадою до кардіолога, педіатра, гастроентеролога, дерматовенеролога, ревматолога, офтальмолога, ендокринолога, імунолога, лікаря загальної практики-сімейної медицини. 
За словами організаторів, цьогоріч акцію відвідали близько 400 чернівчан та гостей міста – люди старшого та середнього віку, а також мами з дітками. Деякі чернівчани приходять на такий «неформальний прийом до фахівця БДМУ» уже вдруге-втретє.
Від кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб прийняли участь: доц.Трефаненко І.В., ас.Войткевий Ю.І., ас.Смандич В.С., магістрант Вілігорська К.

Більше фото тут!

Тютюнопаління та його шкідливі наслідки

опубліковано 7 черв. 2017 р., 13:54 Віталій Смандич


Всесвітня організація охорони здоров’я у 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day). Перед світовою спільнотою було поставлено завдання - домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла. XXI століття настало, але проблема не зникла. Боротьба з нікотином триває.

Тютюнопаління – шкідлива звичка, яка полягає у вдиханні диму тліючого тютюну, – це одна з форм токсикоманії. Вона чинить негативний вплив на здоров’я курців і оточуючих осіб. Нікотин, що міститься в тютюновому димі, практично миттєво потрапляє в кровотік через альвеоли легень. Крім нікотину, в тютюновому димі міститься велика кількість продуктів згоряння тютюнового листя і речовин, які використовуються при технологічній обробці.

Від хвороб, розвиток яких є наслідком тютюнопаління, щорічно помирає 5,4 млн осіб. Тобто 1 з 10 смертей у світі спричинена саме вживанням тютюнових виробів.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно вмирають більше, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків, або від СНІД.

Тютюновий дим, крім нікотину, містить чадний газ, синильну кислоту, сірководень, вуглекислоту, аміак, ефірні масла і концентрат з рідких і твердих продуктів горіння і сухої перегонки тютюну, так званий тютюновий дьоготь. В останньому міститься близько сотні хімічних сполук речовин, в тому числі радіоактивний ізотоп калію, миш’як і ряд ароматичних поліциклічних вуглеводнів – канцерогенів, хімічних речовин, вплив яких на організм може викликати рак.

Біля третини загальної токсичності тютюнового диму складає нікотин. Це масляниста прозора рідина з неприємним запахом і гірким смаком.

Нікотин є наркотиком – саме він викликає пристрасть до тютюну і є однією з найнебезпечніших рослинних отрут. Для людини смертельна доза нікотину складає від 50 до 100 мг, або 2-3 краплі, – саме така доза і надходить у кров після викурювання 20-25 цигарок. Курець не гине тому, що така доза вводиться поступово, не в один прийом, але протягом 30 років він викурює приблизно 20000 цигарок, поглинаючи в середньому 800г нікотину, кожна частка якого завдає невиправної шкоди здоров'ю.

Нікотин проникає в організм разом з тютюновим димом. Знешкодження його відбувається в основному в печінці, в нирках і в легенях, але продукти розпаду виділяються з організму протягом 10-15 годин після куріння.

Нікотин відноситься до нервових отрут. В експериментах на тваринах і спостереження над курцями дозволили встановити, що нікотин в малих дозах збуджує нервові клітини, сприяє підвищенню частоти дихання і серцебиття, порушенню ритму серцевих скорочень, виникнення нудоти і блювання. У великих дозах він гальмує, а потім паралізує діяльність клітин ЦНС. Розлади нервової системи проявляються зниженням працездатності, тремтінням рук, ослабленням пам'яті. Нікотин впливає і на залози внутрішньої секреції, викликаючи спазм судин, підвищення артеріального тиску та частоти серцевих скорочень. Згубно впливаючи на статеві залози, він веде до розвитку у чоловіків статевої слабкості – імпотенції.

Монооксид вуглецю (чадний газ, СО) при надходженні і організм викликає кисневе голодування, тому що порушує здатність еритроцитів переносити кисень від легень до всіх органів і тканин, через що у людини виникає задишка. При курінні регулярне надходження СО в організм веде до зниження можливостей дихальної системи і до обмеження фізичної активності. Саме тому при курінні мозкові клітини отримують менше кисню, і розумова працездатність знижується. Зрозуміло, що куріння також несумісне із заняттями фізичною культурою і спортом.

Тютюновий дьоготь є надзвичайно сильним канцерогеном. Після викурювання цигарки його добре видно на фільтрі у вигляді коричневого нальоту. Але, викурюючи в день по пачці навіть так званих «легких» цигарок (в яких вміст тютюнового дьогтю знижений), за рік людина вводить в свій організм до 700-800г тютюнового дьогтю. Тому не дивно, що рак губи у курців зустрічається у 80 разів, легень у 67 разів, а рак шлунка – у 12 разів частіше, ніж в осіб, що не курять. Саме тютюновий дьоготь має найбільш руйнівний вплив на піднебінні мигдалики, руйнуючи їх клітини і викликаючи розвиток тонзиліту і більш часті ангіни.

В організмі людини немає жодного органу або системи, на які б шкідливо не впливав тютюновий дим і його складові частини.

Центральна нервова система курця знаходиться в стані постійної напруги через збудливий вплив нікотину. Але при цьому до неї прибуває менше крові (через спазм мозкових судин), а також вміст у ній кисню, необхідного для підтримки активної діяльності мозку, знижений. Але навіть кисень, який надходить до мозку, гірше використовується мозковими клітинами, тому у курця знижена розумова працездатність, послаблюється пам'ять, страждають вольові якості. Крім того, він відчуває підвищену дратівливість, у нього порушено засинання і часто відзначаються головні болі.

Потрапляючи в дихальні шляхи, тютюновий дим згубно діє на всю дихальну систему. Шкідливі речовини, що містяться в тютюновому димі, викликають подразнення слизових оболонок порожнини рота, носа, гортані, трахеї і бронхів. В результаті розвивається хронічне запалення дихальних шляхів, частіше виникають застудні захворювання, ангіни та інші порушення стану мигдаликів. Після куріння на 20 хвилин загальмовується функція дрібних війок слизової оболонки дихальних шляхів, які своїм швидким мерехтінням виганяють шкідливі речовини, які потрапили сюди і осіли на слизовій. Тривале куріння призводить до подразнення голосових зв'язок і звуження голосової щілини, через що змінюється тембр і забарвлення вимовлених звуків, голос втрачає чистоту і звучність, стає хриплим.

Типова прикмета курця – кашель з виділенням слизу темного кольору, особливо вранці. Кашель викликає розширення легенів через зниження їх еластичності і здатності спадати на видиху. Все це провокує розвиток задишки і утруднює дихання. Тривале хронічне запалення дихальних шляхів і легенів приводить до зниження їх опірності і розвитку гострих і хронічних захворювань, наприклад запалення легенів, бронхіальної астми, хронічного обструктивного захворювання легень.

У людини, яка палить систематично, розвиваються багато захворювань системи кровообігу: підвищений артеріальний тиск, порушення мозкового кровообігу і діяльності серця аж до інфаркту міокарда та ін. Частота серцевих скорочень під час куріння зростає на 10-18 ударів в хвилину і відновлюється лише через 15-20 хвилин. Якщо врахувати, що наслідки викурювання однієї цигарки зберігаються протягом 30-40 хв. після припинення куріння, то це означає, що, викурюючи щопівгодини нову сигарету, курець тримає систему кровообігу в стані постійної напруги. Наприклад, за добу його серце робить до 10-15 тисяч зайвих скорочень. Надзвичайно шкідливе куріння для хворих на ішемічну хворобу серця. Одною з причин є те, що при курінні звужуються артерії і погіршується кровотік. До серця поступає менше кисню і поживних речовин, утруднюється видалення продуктів метаболізму. Іншою причиною є те, що оксид вуглецю з сигаретного диму проникаючи в кров, зв'язується з гемоглобіном, замінюючи кисень. Третя причина – нікотин та інші речовини тютюнового диму знижують скорочення міокарда, зменшуючи кровотік і постачання кисню та інших поживних речовин всіх органів, в тому числі міокарда. В результаті толерантність до фізичного навантаження знижується – напади стенокардії виникають при менш інтенсивному і тривалому фізичному навантаженні.

З рота курця неприємно пахне, язик обкладений сірим нальотом, що є одним з показників неправильної діяльності шлунково-кишкового тракту. Подразнюючи слинні залози, нікотин викликає посилене слиновиділення. Курець не тільки спльовує зайву слину, але і проковтує її, посилюючи шкідливий вплив нікотину на травний апарат. Відбуваються і інші зміни в стані органів ротової порожнини: руйнування емалі зубів, розвиток карієсу і поява жовтого нальоту на зубах, кровоточивість ясен.

Під час куріння судини шлунка звужуються, кількість шлункового соку підвищена, а його склад змінений; апетит знижується, а травлення гальмується (саме тому при відчутті голоду курець хапається за цигарку). В результаті всі ці причини часто призводять до розвитку виразкової хвороби шлунка.

Тютюновий дим знижує гостроту нюху і смакових відчуттів, тому курці нерідко погано розрізняють смак солодкого, солоного, гіркого, кислого. Крім зазначених впливів на організм, куріння дає і цілий ряд інших наслідків і ускладнень. Зокрема, у чоловіків, які палять 25-40 років сексуальна активність вдвічі нижче, ніж у некурців.

Лише 25% тютюнового диму надходить в легені курця, інші 75% отруюють повітря, завдаючи шкоди оточуючим, – це явище отримало назву «пасивного куріння». Небезпечна для здоров'я людей, які не курять, концентрація тютюнового диму в повітрі закритих приміщень створюється при викурюванні всього лише кількох цигарок, тому члени сім'ї, в якій курить лише одна людина, пасивно «викурюють» до 10 цигарок на добу.

13 березня 2012 року в Україні було остаточно схвалено закон про повну заборону реклами сигарет. Заборона стосується не тільки реклами, а й будь яких способів стимулювання продажів тютюнових виробів. Закон вступив в силу 17 вересня 2012 року.

З 4 жовтня 2012 року на упаковках сигарет в Україні розпочали друкувати фотоілюстрації із попередженням про хвороби, які можуть бути викликані тютюнопалінням.

Поширеність щоденного куріння за останні 5 років в Україні суттєво зменшилась. Так, у 2005 році щоденно палили 62 % чоловіків (від 15 років і старше), а в 2010 вже 45 %. Кількість жінок-курців скоротилася майже вдвічі — з 17 % до 9 %.

 

Матеріал підготували: завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Хухліна О.С., доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Дудка І.В.

1-10 of 180