Новини кафедри

ЦІКАВІ ФАКТИ В МЕДИЦИНІ

опубліковано 23 трав. 2019 р., 02:30 Віталій Смандич

    Найтриваліша операція. 96 годин (з 4 по 8 лютого 1951 роки) тривала операція з видалення кісти яєчника. Пацієнтка Гертруда Левандовскі з Чикаго, штат Іллінойс, США, перенесла хірургічне втручання успішно, але в подальшому значно втратила у вазі: з 280 до 140 кг.

Найтриваліша трахеотомія. У гортань Уініфред Кемпбелл з Лондона в 1906 році була вставлена срібна трубочка. Жінка дихала за допомогою цього пристосування аж до своєї смерті у віці 86 років в 1992 році.

Найбільша кількість перелитої донорської крові. 50-річному хворому на гемофілію Уоррену Джірічу в грудні 1970 року в лікарні Майкла Риза в Чикаго (США) була проведена операція на відкритому серці. В ході її пацієнту потрібно перелити 2400 одиниць крові, що еквівалентно 1 080 л.

Найбільше число штучних суглобів. За 10 років (з 1979 по 1989 рік) жительці США Нормі Уіквайр, що страждала ревматоїдним артритом, 8 великих суглобів з 10 були замінені на штучні. Оперативного втручання зазнали обидва тазостегнових суглоба, колінні, плечові, а також правий лікоть і ліва кісточка.

Найбільша кількість перенесених операцій. Рекордсменом за кількістю перенесених операцій з видалення доброякісних утворень визнаний Чарльз Йенсен з штату Південна Дакота, США. У період з 1954 по 1994 рік йому було проведено 970 операцій.

Найбільше число ін’єкцій. За своє життя Семюел Девідсон з Глазго (Великобританія), що страждає на цукровий діабет, отримав 78 900 ін’єкцій інсуліну з тієї пори, як в 1923 році йому виповнилося 11 років.

Неймовірний випадок виживання. У 1995 році житель Китаю Пенг Шулін потрапив в автомобільну аварію. Чоловіка розрізало наполовину вантажівкою, в результаті чого його зріст склав всього 66 см. Потерпілий переніс кілька операцій, у ході яких шкіру з лиця пересадили на решту тіла. Завдяки лікарським зусиллям чоловік не тільки вижив, але почав ходити з допомогою спеціально розроблених протезів з біонічними ногами.

Найнезвичайніша операція. 42-річний будівельник Мартін Джонс з міста Ротерем, Південний Йоркшир, Англія, втратив зір після нещасного випадку. Чоловік залишався сліпим протягом 12 років. Знову бачити він зміг завдяки операції, проведеній в Сассекській офтальмологічній клініці в Брайтоні в Англії, під час якої частина його зуба була імплантована в око. Під час такої процедури, яка проводилася всього 50 разів в Великобританії, використовується сегмент зуба, для того щоб підтримувати новий кришталик, зроблений зі шкіри Джонса. Після відновлення містер Джонс зміг вперше побачити свою дружину Джилл, на якій він одружився чотири роки тому.

Найбільш «безкровна» трансплантація. У червні 1996 року група хірургів під керівництвом Стівена Полларда з Сент-Джеймского університетського госпіталю (Лідс, Великобританія) здійснила трансплантацію печінки 47-річної Лінде Пірсон без переливання крові. Як правило, при операціях подібної категорії зазвичай потрібно до 3 л крові, але з релігійних мотивів пацієнтка відмовилася прийняти чужу кров. Хірурги проводили операцію повільно, роблячи маленькі розрізи, щоб звести до мінімуму крововтрату. Пірсон підготували до операції щоденними ін’єкціями гормону еритропоетину, який, стимулюючи вироблення червоних кров’яних клітин, дозволив їй благополучно перенести хірургічне втручання.

Наймасштабніша благодійна медична акція. Операція «Смайл», що проходила в рамках акції «Навколосвітня подорож надії - 99», тривала з 5 лютого по 14 квітня 1999 року. За цей час група лікарів-добровольців відвідала 18 країн і вилікувала 5 139 пацієнтів. Були проведені косметичні операції по усуненню заячої губи і вовчої пащі. Крім того, лікарі видаляли лицьові пухлини, лікували опіки і лицьові ушкодження. «Смайл» була заснована в Норфолку (Вірджинія, США) в 1982 році пластичним хірургом Біллом Мейджі і його дружиною Кеті.

Найвища температура тіла. В 1980 році була виміряна найбільша температура тіла. В Атланті, штат Вашингтон, у жителя Уіллі Джонса, при надходженні в клініку температура тіла становила 46,5 градусів! Але, на щастя, все обійшлося добре і через 24 дні він був виписаний.

Найнища температура тіла. В 1994 році, 23 лютого, медики зіткнулися з ще однією аномалією: у 2 річної мешканки Канади, Карлі Козолофскі, температура тіла становила рекордно низький показник: 14,2 градуса. Це сталося в той момент, коли двері будинку випадково закрилася і дитина цілих дві години перебувала на -22 градусному морозі.

Найбільша кількість сторонніх предметів в шлунку. З шлунку 42 річної жінки вилучили 2533 сторонніх предмета. Одних тільки англійських шпильок було виявлено 947 штук. Однак ця жінка мала скарги всього лише на не дуже сильну біль в області живота.

Найважчий сторонній предмет в шлунку. Предмет, що мав найбільшу вагу, який витягли з людського шлунка – ком з волосся, чия вага становив 2,35 кілограм. Насправді існує хвороба, при якій людина їсть волосся і називається вона тріхофагія.

Найбільша кількість прийнятих таблеток. А ось житель Зімбабве прийняв найбільшу кількість медикаментів. Він вжив 565939 таблеток за 21 рік лікування.

Найбільша кількість зроблених ін’єкцій. Семюелю Девідсону, жителю Великобританії, зробили найбільшу кількість ін’єкцій. Мінімум, цей чоловік за все своє життя прийняв 78900 інсулінової ін’єкції.

Найбільша кількість перенесених операцій. А ось кому насправді не позаздриш, так це жителю США, Чарльзу Йенсену. Він переніс 970 операцій, під час яких йому видаляли новоутворення, з 1954 по 1994 роки.

Найдовша зупинка серця. А ось Норвежець Ян Ревсдал пережив найдовшу зупинку серця у світі. На риболовлі, в грудні місяці, він впав за борт, і температура тіла була всього 24 градуси, серце не витримало і зупинилося на цілих 4 години. Однак після підключення його до апарату кровообігу він пішов на поправку.

Найважчі перевантаження. Гонщик Девід Перлі пережив найважчі перевантаження в усьому світі. Це сталося в 1977 році, під час гонок сталася аварія, під час якої гонщику, на відрізку всього 66 см, довелося відчути зменшення швидкості зі 176 км / год до 0 км / ч. У нього виявили 29 різних переломів, а так само 3 вивиха. Його серце не витримувало і зупинялося 6 разів.

 Підготувала доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб, кандидат медичних наук Шумко Галина Іванівна.

19 травня - ДЕНЬ ОБІЗНАНОСТІ НАСЕЛЕННЯ ПРО ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ С

опубліковано 19 трав. 2019 р., 08:25 Віталій Смандич

19 травня 2008 року Всесвітній Альянс боротьби з вірусним гепатитом на чолі з його президентом Чарльзом Гором став ініціатором проведення заходів, присвячених боротьбі з вірусними гепатитами. Дата була вибрана не випадково. Саме в цей час проводяться сесії Всесвітньої Асамблеї організації охорони здоров’я. У 2010 році вийшла кючова резолюція ВООЗ щодо боротьби з вірусними гепатитами, у якій країнам було рекомендовано розробити плани протидії даному захворюванню і був виділений офіційний день для інформування населення та привернення уваги до даної проблеми.

Медична спільнота також відзначає Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами – щороку 28 липня на честь дня народження Нобелівського лауреата, який відкрив і описав вірус гепатиту В БарухаБламберга.

Вірусний гепатит С (ВГС) залишається головним викликом національній охороні здоров’я, оскільки в останній час істотно зросла кількість хворих на вірусний цироз печінки, гепатоцелюлярну карциному, рак підшлункової залози, нирки, матки – захворювання, які виникають за сприяння віруса гепатиту С.

Смертність від гепатиту С у найближчі 5 років зросла у 2,8 рази. Десятирічне виживання хворих на цироз печінки становить близько 45%.

Небезпечність віруса гепатиту С полягає в тому, що для нього характерний первинно хронічний перебіг без жовтяниці з мінімальним переліком клінічних симптомів. Саме тому хворі за медичною допомогою не звертаються аж до розвитку незворотних ускладнень, оскільки насправді захворювання невпинно прогресує.Гепатит С діагностується найчастіше випадково або із появою симптомів при 2-4 стадіях фіброзу печінки, або вже при переході гепатиту у цироз печінки. Зазначені зміни є незворотними, оскільки прогресує печінкова недостатність, приєднуються розлади функцій мозку (енцефалопатія), нирок (гепато-ренальний синдром) і порушення зсідання крові (кровотечі), від яких хворий помирає.

Передається вірус гепатиту С парентеральним та статевим шляхами. Найвищий ризик інфікування вірусом гепатиту С мають особи, що вживають ін'єкційні наркотики і користуються вживаними голками для ін’єкцій, та особи, якими переливали препарати крові до 1987 року. Проміжнийризик ВГС маютьпацієнти, щознаходяться на гемодіалізі(апарат "штучнанирка"), особи, якимбулипересадженіоргани (трансплантація) абояким переливали кров до 1992, і всіті, кому за життєвими показами була перелита кров від донора, а згодомвиявивсяпозитивний результат аналізу на маркери ВГС, особи з захворюваннямипечінки невстановленоїприроди, немовлята, щонародилисявідінфікованих ВГС матерів.

До наступної категорії (підвищеного ризику) належать медичні працівники, які контактують із кров’ю пацієнта, інфікованого вірусом ГС, особи, що мають статеві контакти з багатьма партнерами, або з одним інфікованим партнером, особи, що часто виконують процедури манікюру, педикюру, пірсингу, татуажу, гоління із можливим пошкодженням шкірних покривів, які обслуговуються в салонах, де персонал не дотримується правил асептики та антисептики, не стерилізується належним чином інструментарій багаторазового використання.Особам з усіхгрупризику по гепатиту Сслід пройти обстеження на макериВГС та вакцинаціювід гепатиту В, оскільки у них є ризикзараженняцієюінфекцією теж.

Найголовнішою причиною невпинного поширення вірусного гепатиту є недостатній санітарно-епідеміологічний нагляд щодо дотримання приватними закладами (перукарські салони, стоматологічні кабінети тощо) правил асептики, антисептики, стерилізації інструментарію багаторазового використання, оскільки він є найчастішим джерелом інфікування значної частини населення, а також недостатня обізнаністьнаселення щодо даної проблеми, належності до груп ризику підвищеної ймовірності інфікування.

Хворіють на вірусний гепатит С особи різноманітних соціальних груп. Перш за все, це споживачі ін’єкційних наркотиків, ВІЛ-інфіковані та хворі на СНІД часто мають коінфекцію вірусу гепатиту С або В, особи, яким провели переливання некарантизованої на вірус гепатиту С крові або виконали оперативне втручання за життєвими показаннями нестерильним інструментарієм (в зоні АТО), хворі на хронічну хворобу нирок 5-ї стадії, що постійно виконують процедури гемодіалізу, особи, які ведуть аморальний спосіб життя із частою зміною сексуальних партнерів, або із невідомими особами у місцях відпочинку, або постійним партнером, хворим на хронічний вірусний гепатит С, а також всі ті особи, що вказані в групах ризику випадкового інфікування ВГС у салонах краси, приватних стоматологічних кабінетах за умов недбалого використання спеціалістами нестерильного інструментарію.

 Прихований (інкубаційний) період при гострому ВГС становить близько 50 днів (від 20 до 140).Симптомигострого гепатиту С можуть не проявитисяніколи, або маскуватися під грип, ГРВІ, харчове отруєння. Прояви інфекціїможутьвзагалі бути виявленілишетоді, коли гепатит перейде в цироз. ВГС – цезахворюванняізпереважнобезсимптомнимперебігом, діагностуєтьсячастішевипадково, коли люди обстежуються з приводу іншихзахворювань: запалення підшлункової залози, жовчного міхура, щитоподібної залози, судин, серця, нирок, крові (анемія), захворювань суглобів, а в процесі обстеження виявляють ВГС. Найчастіше виникають астенія, загальна кволість, стомлюваність, відчуття важкості чи біль у правій підреберній ділянці, здуття живота, зниження апетиту, висипка на шікірі. У незначної кількості осіб виникають нудота, розлади стільця. Для хронічного гепатиту С характерні збільшення розмірів печінки, селезінки (УЗД), періодичні коливання біохімічних показників функціонального стану печінки. В активну фазу гепатиту активність амінотрансфераз (маркерів пошкодження печінки) зростає. Маркерами наявності віруса гепатиту в організмі є наявність діагностичних титрів антитіл до РНК віруса гепатиту С, наявність РНК віруса в крові, яку можна підтвердити шляхом ланцюгової полімеразної реакції у будь-якій лабораторії міста.

Водночас, гепатит С добре лікується із одужанням упродовж 3 місяців. Реальна частота видужань після терапії ВГС сягає 95-100 % залежно від особливостей перебігу захворювання, його стадії, наявної коморбідної патології тощо. Зараз у практику охорони здоров’я впроваджені активні дво- та 3-компонентні схеми лікування, що сприяють повному одужанню пацієнта упродовж 12 тижнів, а не 48-52 тижнів, як ще кілька років тому.

Лікування доступне і ефективне. Найголовніше знати ворога в лице.

 

Професор Хухліна О.С – завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет», доктор медичних наук, професор, терапевт та гастроентеролог вищої категорії, спеціаліст з інфекційних хвороб.

Засідання наукового гуртка на тему «Диференційна діагностика та диференційоване лікування бронхообструктивного синдрому при ХОЗЛ та бронхіальній астмі».

опубліковано 10 трав. 2019 р., 11:35 Віталій Смандич   [ оновлено 10 трав. 2019 р., 11:35 ]

   

        23 квітня 2019 року на кафедрі внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб відбулося засідання студентського наукового гуртка на тему «Диференційна діагностика та диференційоване лікування бронхообструктивного синдрому при ХОЗЛ та бронхіальній астмі».

Засідання розпочалося із міні-лекції доцента Воєвідки О.С. про основні типи вентиляційних порушень, методику проведення спірометрії та основні зміни дихальних об’ємів при бронхіальній обструкції та рестрикції. Після цього кожному учаснику засідання було роздано декілька спірограм для визначення типу вентиляційних порушень. Гуртківці визначали обструктивний або рестриктивний типи порушення вентиляції, диференціювали зворотню та незворотню бронхіальну обструкцію. За цими змінами визначали попередній діагноз бронхіальної астми (БА) чи ХОЗЛ, а також ступінь важкості хвороби.

Студентам був продемонстрований пікфлуометр, проведена пікфлоуметрія, обговорено значення методу та визначення добової варіабельності ПОШвид у діагностиці ступеня важкості бронхіальної астми.

Після розбору та обговорення з кожним гуртківцем даних спірограми та пікфлоуметрії, була проведена міні-лекція з диференційованого лікування бронхообструктивного синдрому, контролюючої терапії бронхіальної астми та базисної терапії ХОЗЛ залежно від ступеня важкості персистуючої БА та приналежності до груп А, В, С, D пацієнтів з ХОЗЛ.

Наступним етапом тренінгу було написання кожним студентом-гуртківцем базисного лікування хворому з бронхіальною астмою або ХОЗЛ, залежно від ступеня важкості астми або від групи ХОЗЛ. Схема лікування мала включати основні інгаляційні бронходилятатори або інгаляційні глюкокортикостероїди із міжнародними назвами діючих речовин препаратів, їх комбінацій та із дозами ліків (згідно таблиці еквівалентних доз іГКС), особливо при різних ступенях важкості БА.

У засіданні гуртка також взяли участь студенти Кишинівського медичного університету, які на даний час навчаються у нас за обміном. Загалом це засідання гуртка, що було проведено у вигляді тренінгу з розшифровки спірограм та призначення диференційованого лікування хворим із бронхообструктивним синдромом, пройшло у вигляді інтерактивного діалогу у невимушеній робочій атмосфері. Сподіваємося, що практикум з оцінювання спірограм та призначення конкретної базисної терапії сприятиме кращому розумінню та засвоєнню студентами теоретичних знань.

 

Оксана Воєвідка, доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб БДМУ

В БДМУ презентували відкриття симуляційного центру.

опубліковано 13 квіт. 2019 р., 23:59 Віталій Смандич

    У Вищому державному навчальному закладі України «Буковинський державний медичний університет» створено Центр симуляційної медицини та інноваційних технологій, який забезпечить навчання та удосконалення практичної підготовки студентів, лікарів-інтернів та практикуючих лікарів.На базі центру для осіб, які не мають медичної освіти, проводитимуться тренінги з надання долікарської допомоги. Загальна площа центру–2410 м2
    Керівником центру призначили асистента кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віталія Смандича. Для його устаткування університетом закуплено сучасне симуляційне обладнання: робот-симулятор дорослої людини, робот-симулятор новонародженої дитини, манекен імітації пологів, гінекологічні симулятори, манекени для навчання навичкам евакуації, манекен для складної інтубації, манекени для індивідуального та групового навчанням навичкам серцево-легеневої реанімації, манекен для проведення ін’єкцій, тренажери для навчання навичкам аускультації, манекени по догляду за немовлям тощо. Придбані роботи-симулятори (CodeBlue III Adult та CodeBlue III Neonate) дозволяють максимально реально відтворити різноманітні клінічні ситуації та відпрацювати тактику лікаря, послідовність його дій, забезпечити відпрацювання навичок лідерства та командної роботи. Крім того, придбано медичні обладнання та меблі – інфузомати, електрокардіографи, дефібрилятори, ларингоскопи, функціональні ліжка, операційний та акушерський столи тощо.

На базі центру з майбутніми лікарями проводитимуться симуляційні тренінги із залученням стандартизованих пацієнтів та акторів для моделювання реалістичної ситуації та створення безпосереднього контакту та спілкування із реальними «пацієнтами».

Вітаємо переможців ІІ етапу олімпіади з внутрішньої медицини.

опубліковано 3 квіт. 2019 р., 04:29 Віталій Смандич

21-22 березня 2019 року на базі Національного медичного університету імені О.О.Богомолець м.Київ пройшов ІІ етап Олімпіади з внутрішньої медицини. Участь у Олімпіаді прийняли студенти майже з усіх медичних ВУЗів України, загальна кількість учасників – більше 40 чоловік. Нашу команду достойно представили студенти Кисиличак Юлія (5 курс 12 група), Гоян Анастасія (5 курс 3 група), Гросарчук Сергій (6 курс 21 група). Наші студенти гідно пройшли всі етапи Олімпіади та вибороли призові місця.

Вітаємо переможців:

Диплом ІІ ступеня  - Кисиличак Юлія (кафедра внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб);

Диплом ІV ступеня - Гросарчук Сергій (кафедра внутрішньої медицини).

 

Двохденна науково-практична конференція з міжнародною участю «Пульмонологія та коморбідність»

опубліковано 2 квіт. 2019 р., 22:42 Віталій Смандич   [ оновлено 2 квіт. 2019 р., 22:42 ]

28-29 березня 2019 року у ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» за участі Громадської організації «Асоціація терапевтів Буковини», Польсько-Українсько-Білоруської робочої групи «Польського товариства хвороб легень» відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Пульмонологія та коморбідність». Головний організатор НПК – колектив кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб ВДНЗ України «БДМУ» присвятив проведення конференції 75-річчю від дня заснування Чернівецького державного медичного інституту (1944) та кафедри госпітальної терапії.

В урочистому відкритті конференції взяли участь Голова оргкомітету конференції, ректор ВДНЗ України «БДМУ», професор Бойчук Т.М.,координатор польсько-українсько-білоруської робочої групи «Польського товариства хвороб легень»професор Петро Гутковський, професор кафедри терапії НМАПО ім. П.Л. Шупика Дорофєєв А.Е., професор кафедри терапії Білоруського національного медичного університету Макаревич О.Е., завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб«БДМУ», професор Хухліна О.С.

Робоча програма НПК передбачала проведення пленарного та двох секційних засідань, а також постерної сесії з конкурсом стендових доповідей молодих вчених (палац «Академічний»).

У пленарному засіданні «Епідеміологічні, клінічні, соціально-економічні аспекти коморбідного перебігу захворювань респіраторного тракту» взяли участь ас.професора DamianTworek (Lodz) із доповіддю «Еозинофільний тип ХОЗЛ – особливий фенотип хвороби», професор Дорофєєв А.Е. (Київ) із доповіддю «ХОЗЛ та запальні захворювання кишки: від патогенезу до лікування», професор Чернюк Н.В. (Івано-Франківськ) із доповіддю «Сучасні погляди на діагностику та лікування бронхіальної астми згідно з новими рекомендаціями», ас. професора Joanna Klimiuk (Warsaw) із доповіддю «Chronic respiratory failure – diagnostics and treatment», професор Федорців О.Є. (Тернопіль) із доповіддю «GAN – Global Asthma Network»

СЕКЦІЙНЕ ЗАСІДАННЯ № 1 було присвячене питанням клінічної та експериментальної патофізіології легень, сучасним аспектам діагностики та лікування хронічних обструктивних захворювань легень за умов коморбідності. СЕКЦІЙНЕ ЗАСІДАННЯ № 2 висвітлило проблеми лікування обструктивних та рестриктивних захворювань легень за умов коморбідності, а також сучасні погляди на проблему туберкульозу. Серед постерних доповідей кращою була визнана стендова доповідь Колісник М.С., Марченко Н.А. (Дніпро). Програма конференції була з успіхом виконана у повному обсязі.

У роботі конференції взяли участь 27 професорів, у тому числі 21 доктор медичних наук, професорів медичних ВДНЗ України, 35 доцентів, 63 кандидати наук, 219 практичних лікарів-терапевтів, сімейних лікарів, пульмонологів, інфекціоністів з 8 областей України.

Культурна програма для гостей та учасників конференції включала оглядову екскурсію історичною частиною м. Чернівців з відвідуванням архітектурної пам’ятки ЮНЕСКО Резиденції Буковинських митрополитів (Чернівецький національний університет ім. Ю.Федьковича).

Гості конференції високо оцінили організаційний і науково-практичний рівень конференції.


Більше фото тут: 
https://photos.app.goo.gl/WG3NUL2JnTwhYmBx5

ВПЛИВ ПЛАСТИКУ НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

опубліковано 21 бер. 2019 р., 00:59 Віталій Смандич

Хоча пластикові вироби є частиною нашого повсякденного життя, треба знати про потенційні ризики для здоров’я людини при його використанні.

Чому пластик небезпечний для здоров’я людини?

Пластик виділяє токсичні сполуки, які, потрапляючи в організм людини, шкодять його здоров’ю. Вчені стверджують, що до 80 % виявлених в організмі людини пластикових речовин потрапляють з будівельних та оздоблювальних матеріалів (з пластикових вікон, меблів), але найбільше – з посуду.

Самі по собі полімери інертні і нетоксичні, але технологічні добавки, розчинники, продукти хімічного розпаду небезпечні, потрапивши в їжу, мають токсичну дію. Всі ці речовини є допоміжними, вони містяться в тому чи іншому типі пластику і завдяки їм досягаються потрібні споживчі властивості (еластичність, твердість, термостійкість і т.д.).

Фталати – солі та ефіри фталевої (ортофталевої) кислоти. Токсичні, здатні викликати серйозні хвороби нервової та серцево-судинної системи. Є підстави вважати, що фталати мають канцерогенну дію і можуть викликати рак. Заборонений у Європі та США для виготовлення дитячих іграшок.

Формальдегіди – метаналь або мурашиний альдегід. Токсичний, вражає нервову і дихальну систему, шкірний покрив, викликає дерматити, екземи, негативно діє на статеву систему і здатний викликати генетичні порушення у потомства. Канцероген.

Стирол – фенілетилен, вінілбензол. Слабо токсичний, вражає слизові оболонки. Має канцерогенні властивості, може виступати як хімічний естроген, що негативно позначиться на репродуктивних функціях.

Вінілхлорид – органічна речовина, що є найпростішим хлорпохідним етилену. Токсичний, вражає центральну нервову систему, кісткову систему, мозок, серце, печінку, викликає системні ураження сполучної тканини, знищує імунну систему. Має канцерогенну, мутагенну і тератогенну (викликає вади розвитку у ембріонів) дію.

Бісфенол А – дифінілпропан. Володіє схожістю з естрогенами, викликає хвороби мозку, порушує роботу репродуктивної системи, викликає онкологічні захворювання, призводить до чоловічого і жіночого безпліддя, пригнічує функції ендокринної системи, призводить до порушення розвитку головного мозку у дітей, розвитку серцево-судинної патології, цукрового діабету, сприяє ожирінню.

З харчового пластику різні сполуки переходять в продукти та воду. Це може відбуватися при зберіганні або нагріванні продуктів.

Як дізнатися, наскільки небезпечний пластик?

На кожному виробі з пластику виробник зобов'язаний вказати матеріал, з якого він зроблений. Переважна кількість виробників чесно ставлять маркування. Якщо маркування немає, то пластик однозначно небезпечний для здоров’я. Існує 7 видів маркувань.

Насамперед запам’ятаймо такі цифри: 2, 4, 5 – це види пластику, які переважно безпечні для використання. Саме в таких упаковках найкраще купувати будь-які речі. Цифри 3, 6 та 7 позначають види пластику, які є токсичними та небезпечними!

 Шукайте альтернативи пластиковим виробам, коли це можливо!

Деякі конкретні пропозиції:

1.      Купуйте продукти в скляних або металевих контейнерах;

2.      Не споживайте продукти, які упаковані в пластикові вироби;

3.      Не користуйтеся повторно одноразовим посудом, бо з кожним повторним використанням він стає все токсичнішим;

4.      Не пийте гарячі напої, соки та алкоголь з пластикових склянок;

5.      Використовуйте скляні або металеві контейнери на кухні;

6.      Уникайте нагріву продуктів харчування в пластикових контейнерах, зберігання жирних продуктів в пластикових контейнерах або харчовій плівці;

7.      Позбудьтеся пошкоджених та розплавлених контейнерів;

8.      Не нагрівайте їжу у мікрохвильовці в пластиковому контейнері;

9.      Не давайте маленьким дітям пластикові прорізувачі та іграшки;

10.  Вибирайте дитячі пляшечки зі скла для дитини;

11.  Не використовуйте пластикові вироби для води під час тренувань;

12.  Використовуйте одяг, постільну білизну та меблі з натуральної сировини;

13.  Не гризіть ручки або інші пластикові вироби;

14.  Уникайте всієї продукції з полівінілхлориду та полістиролу.

 

Підготувала доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб, кандидат медичних наук Шумко Галина Іванівна.

Відзначення Дня землі

опубліковано 21 бер. 2019 р., 00:55 Віталій Смандич

В рамках відзначення Дня землі, асистент кафедри Віталій Смандич виступив співорганізатором екологічної акції, що проходила 20 березня на площі Філармонії. Як відмовитись від пластику?!

Перше. Варто підвищувати екологічну культуру населення.
Друге. Відмовлятись від побутового вжитку пластикової тари.
Третє. Перебуваючи на природі сміття яке, як правило, складається із пластику прибирати та викидати в смітник.
Четверте. Переходити до сортування побутового сміття з утилізацією пластику.
П'яте. Починати потрібно із себе, та не чекати того, що хтось зробить за вас.

Сучасні підходи до діагностики, лікування та профілактики Н.pylori-асоційованих захворювань шлунку та ДПК (рекомендації Маастрихтського V / Флорентійського консенсусу)

опубліковано 14 лют. 2019 р., 23:10 Віталій Смандич   [ оновлено 14 лют. 2019 р., 23:12 ]


Незабаром весняний період змусить нас приділити більше уваги когорті пацієнтів із патологією шлунково-кишкового тракту, пов’язаною із інфекцією H. pylori (хелікобактер пілорі). Найчастіше, це пацієнти із загостренням хронічного гастриту (ХГ) та виразкової хворобою (ВХ) шлунку та дванадцятипалої кишки, типовий варіант перебігу яких передбачає сезонність загострень: весна та осінь. Серед інших критеріїв «типового» перебігу чільне місце займає інфікування H. pylori, який є причиною даних захворювань і без знищення його в організмі не можливо досягти клінічної ремісії H. pylori-асоційованих захворювань і попередити їх рецидив.

Інфікуватись H. pylori можливо при вживанні їжі у закладах громадського харчування, поїздах за умов недотримання санітарно-гігієнічних вимог обробки столових приборів (забруднені H. pylori від попереднього відвідувача), у побуті (сімейний тип інфікування, у разі, якщо член родини інфікований і користується спільним посудом, при поцілунках тощо), під час ендоскопії (за відсутності належної дезінфекції ендоскопів – експозиції у спеціальному дезрозчині упродовж 15 годин) тощо. H. pylori є в зубному нальоті, слині, у шлунковому, кишковому вмісті та випорожненнях. Тому дану інфекцію можна віднести також і до хвороб «немитих рук».

У жовтні 2016 року в журналі «Gut» були опубліковані нові рекомендації Маастрихтського консенсусу (V) (Management of Helicobacter pylori infection - the Maastricht V / Florence Consensus Report). Метою останніх дискусій експертів була вироблення найбільш обгрунтованої і сучасної (state-of-the-art) настанови з діагностики, лікування та профілактики хелікобактерної інфекції.

Сьогодні відомо, що H. pylori, колонізуючи шлунок, викликає гастрит у всіх людей. Залежно від факторів вірулентності, сприйнятливості макроорганізму і способу життя ця інфекція може мати різні наслідки – від безсимптомного перебігу (80% випадків) до розвитку злоякісних новоутворень.

Helicobacter pylori – мікроаерофільна, Грам-негативна бактерія, S-подібної форми. Н. pylori виявляють у 100% хворих на виразкову хворобу ДПК, і близько 90% хворих на виразкову хворобу шлунка. H. pylori викликає хронічний активний гастрит у всіх інфікованих пацієнтів. Надалі він потенційно може призвести до виразкової хвороби, атрофічного гастриту, раку шлунка і MALT-лімфоми. Успішна ерадикація (повне знищення) H. pylori попереджує прогресування та рецидивування захворювань.

Кіотський глобальний консенсус із хелікобактерного гастриту визначає H. pylori-гастрит як самостійне інфекційне захворювання. У Маастрихті V також зазначається, що H. pylori-гастрит є інфекційним захворюванням незалежно від наявності симптомів та ускладнень, і лікарі зобов’язані встановити цей діагноз не залежно від того турбують дану особу будь-які симптоми чи ні.

Н.pylori-асоційований гастрит – органічне захворювання на відміну від функціональної диспепсії, яка є функціональним захворюванням. У Маастрихтському консенсусі V вказано, що діагноз істинної функціональної диспепсії повинен встановлюватися лише за відсутності H. рylori або після його успішної ерадикації.

Н.pylori-асоційований гастрит може викликати симптоми диспепсії (порушення травлення) у частини пацієнтів. Ерадикація H. pylori здатна зменшити прояви диспепсії. Алгоритм діагностики H. pylori-асоційованої диспепсії є доволі простим. У разі наявності диспепсії та виявлення H. pylori призначається лікування – ерадикаційна терапія. За умови стійкого полегшення (після 6-12 міс) діагностується H. pylori-асоційована диспепсія. Якщо симптоми рецидивують або не змінюються, у пацієнта наявна функціональна диспепсія. При недослідженій диспепсії може застосовуватися стратегія test-and-treat («діагностуй і лікуй»).

Найважливішим завданням ерадикації H. pylori є запобігання раку шлунка. Вважається, що 90% випадків розвитку раку шлунка пов'язані з хелікобактерної інфекцією. Щорічно у світі діагностується майже 1 млн випадків цього захворювання. Підвищений ризик раку шлунку мають пацієнти з фенотипом Са шлунку  — наявність гастриту тіла шлунку, атрофії і кишкової метаплазії, гіпохлоргідрії, хелікобактерної інфекції у минулому або наразі. Успішна ерадикація H. pylori здатна зменшити ризик розвитку раку шлунка, що доведено у великих міжнародних дослідженнях.

Пацієнти з такими захворюваннями повинні виявлятися і лікуватися. Пацієнти з атрофією і кишковою метаплазією повинні підлягати ендоскопічному (гастродуоденогастрофіброскопія) і морфологічному дослідженням. Ерадикація H. pylori здатна зменшити прояви атрофії слизової оболонки, зворотній розвиток кишкової метаплазії після ерадикації не досягається. Однак вона не прогресує.

Вживання хворими на ревматологічну, неврологічну патологію ліків з групи нестероїднах протизапальних засобів (НПЗП) із протизапальною, знеболювальною, антитромбоцитарною метою, у т.ч. ацетилсаліцилової кислоти (аспірину), інших антиагрегантів, у яких в організмі є H. рylori – це незалежні фактори ризику розвитку пептичної виразки та її ускладнень. Доведений феномен взаємообтяження H. pylori у НПЗП-користувачів із потенціюванням звиразкування слизової оболонки ШКТ та зростання ризику кровотеч.

Консенсус рекомендує тестувати на H. рylori пацієнтів, які приймають НПЗП і аспірин, з наявністю в анамнезі пептичної виразки, а також рекомендує призначення антисекреторних препаратів для захисту слизової оболонки, а при виявленні бактерії - антихелікобактерну терапію.

Доведений взаємозвязок H. рylori із

залізодефіцитною анемією,

ідіопатичною тромбоцитопенічною пурпурою

В12-дефіцитною анемією

MALT-лімфомою, аденокарциномою шлунку

У яких випадках необхідно проводити діагностику та ерадикацію Н.р.?

Бажання пацієнта

Пептичні виразки шлунка та ДПК

MALT-лімфома

Неатрофічний гастрит, атрофічний гастрит

Стан після резекції шлунка з приводу карциноми

Перший ступінь родинності з хворим на рак шлунка,

Недосліджена функціональна диспепсія

Терапія НПЗП, глюкокортикоїдними гормонами, антиагрегантами, антикоагулянтами

Тривала терапія гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) із застосуванням інгібіторів протонної помпи

Ішемічна хвороба серця

Імунна тромбоцитопенічна пурпура

Залізодефіцітна анемія, що немає пояснення

Методи діагностики Helicobacter pylori

1. Біохімічні методи:

швидкий уреазний тест,

уреазний дихальний тест з 13С-сечовиною,

амонійний дихальний тест.

2. Морфологічні методи:

2.1. гістологічний метод

2.2. цитологічний метод

3. Імунологічні методи:

3.1. виявлення антигену H.pylori у калі .

3.2. виявлення антитіл до H.pylori у крові .

4. Мікробіологічний метод (чутливість до антибіотиків)

5. Молекулярно-генетичні методи:

ПЛР при дослідженні біоптатів слизової оболонки шлунка.

 

При проведенні ендоскопії при діагностиці виразкової хвороби, гастриту, функціональної диспепсії, ГЕРХ необхідне тестування на H.pylori. Методом вибору є швидкий уреазний тест (90% чутливість, 95–100% специфічність).

Маастрихтський консенсус V рекомендує не використовувати швидкі серологічні тести для визначення ефективності лікування -  виявляють не лише реальну, але і колишню (вилікувану) інфекцію.

Для оцінки ефективності ерадикаційної терапії рекомендовані 13С-уреазний дихальний тест або визначення антигену H. pylori в калі через 4–8 тижнів після закінчення терапії.

Згідно з рекомендаціями міжнародного консенсусу Маастрихт V (2016) та Кіотського консенсусу (2015), використовуються трьох- або чотирьохкомпонентні варіанти ерадикаційної терапії H. pylori. Важливим елементом ерадикаційної терапії є ефективна кислотосупресія – використання засобів, які пригнічують кислототвірну функцію шлунка.

У прогнозуванні ефективності антихелікобактерної терапії у конкретного пацієнта потрібно враховувати, з одного боку, ситуацію з резистентністю до антибіотиків (кларитроміцину та метронідазолу) в даному географічному регіоні, з іншого - анамнез використання раніше антибіотиків.

Оскільки терапія, що містить 2 або 3 антибіотики, залежно від клінічного випадку триває 10 або 14 днів, у хворого може розвинутись дисбіоз порожнинного вмісту товстої кишки. Дана терапія повинна проводитись лише під ретельним наглядом лікаря. Наслідком, який найчастіше виникає внаслідок безконтрольного вживання антибіотиків, є антибіотикасоційована діарея та інші прояви дисбіозу, які потребують додаткового, досить тривалого лікування. Для профілактики дисбіозу товстої кишки при ерадикації H. pylori та інших випадках застосування антибіотиків рекомендують вживання пробіотиків – препаратів, що містять лакто- та біфідобактерії або сахароміцети Буларді з першого дня антибіотикотерапії упродовж усього курсу.

Нехай весна принесе лише радість, надії на краще і забезпечить міцне здоров’я.

Підготували: завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб, д.м.н., професор Хухліна О.С., асистент кафедри, к.м.н. Дудка Т.В.

До соціального флешмобу закликають і співробітників університету.

опубліковано 27 січ. 2019 р., 12:01 Віталій Смандич

Асистент кафедри Віталій Смандич долучився до загальноуніверситетського флеш мобу донорства крові.

""Приймаю виклик Вероніка Цициу 
"Мені не страшно стати донором і врятувати чуже життя".
За ініціативи студентів БДМУ (Буковинський державний медичний університет) було запущено флешмоб "Твоя крапля крові - початок моря життя". Все дуже просто, вам потрібно протягом 3 днів стати донором крові, виставити фото та передати естафету наступним 5 людям. Кожен приймає естафету та описує одним словом, що для нього/неї донорство крові. 
Передаю естафету Oleg SkrypnykVetali MaramonMaksym SaranchukОлена НечитайлоЛеся Зюбак.
Прошу ВАС не бути байдужеми, і продовчити творити добрі справи, ТОМУ кожна людина, яка братиме участь в данній акції - відмітьте наступних 5 осіб з позначкою #Яприєднався#ОднаКрапляКровіПочатокМоряЖиття_теперТвояЧерга Тільки разом - ми зможемо зробити цей світ кращим!!!!!! 
Я ДОНОР. Чернівці
#donorBUKOVYNY #донорБуковини #донор #кров #Чернівці #svs #bsmu#БДМУ #служба_крові""

Саме із таким текстом в соціальній мережі поширюється флешмоб "Одна Крапля Крові Початок Моря Життя тепер Твоя Черга".

1-10 of 212