Новини кафедри

В БДМУ презентували відкриття симуляційного центру.

опубліковано 13 квіт. 2019 р., 23:59 Віталій Смандич

    У Вищому державному навчальному закладі України «Буковинський державний медичний університет» створено Центр симуляційної медицини та інноваційних технологій, який забезпечить навчання та удосконалення практичної підготовки студентів, лікарів-інтернів та практикуючих лікарів.На базі центру для осіб, які не мають медичної освіти, проводитимуться тренінги з надання долікарської допомоги. Загальна площа центру–2410 м2
    Керівником центру призначили асистента кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віталія Смандича. Для його устаткування університетом закуплено сучасне симуляційне обладнання: робот-симулятор дорослої людини, робот-симулятор новонародженої дитини, манекен імітації пологів, гінекологічні симулятори, манекени для навчання навичкам евакуації, манекен для складної інтубації, манекени для індивідуального та групового навчанням навичкам серцево-легеневої реанімації, манекен для проведення ін’єкцій, тренажери для навчання навичкам аускультації, манекени по догляду за немовлям тощо. Придбані роботи-симулятори (CodeBlue III Adult та CodeBlue III Neonate) дозволяють максимально реально відтворити різноманітні клінічні ситуації та відпрацювати тактику лікаря, послідовність його дій, забезпечити відпрацювання навичок лідерства та командної роботи. Крім того, придбано медичні обладнання та меблі – інфузомати, електрокардіографи, дефібрилятори, ларингоскопи, функціональні ліжка, операційний та акушерський столи тощо.

На базі центру з майбутніми лікарями проводитимуться симуляційні тренінги із залученням стандартизованих пацієнтів та акторів для моделювання реалістичної ситуації та створення безпосереднього контакту та спілкування із реальними «пацієнтами».

Вітаємо переможців ІІ етапу олімпіади з внутрішньої медицини.

опубліковано 3 квіт. 2019 р., 04:29 Віталій Смандич

21-22 березня 2019 року на базі Національного медичного університету імені О.О.Богомолець м.Київ пройшов ІІ етап Олімпіади з внутрішньої медицини. Участь у Олімпіаді прийняли студенти майже з усіх медичних ВУЗів України, загальна кількість учасників – більше 40 чоловік. Нашу команду достойно представили студенти Кисиличак Юлія (5 курс 12 група), Гоян Анастасія (5 курс 3 група), Гросарчук Сергій (6 курс 21 група). Наші студенти гідно пройшли всі етапи Олімпіади та вибороли призові місця.

Вітаємо переможців:

Диплом ІІ ступеня  - Кисиличак Юлія (кафедра внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб);

Диплом ІV ступеня - Гросарчук Сергій (кафедра внутрішньої медицини).

 

Двохденна науково-практична конференція з міжнародною участю «Пульмонологія та коморбідність»

опубліковано 2 квіт. 2019 р., 22:42 Віталій Смандич   [ оновлено 2 квіт. 2019 р., 22:42 ]

28-29 березня 2019 року у ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» за участі Громадської організації «Асоціація терапевтів Буковини», Польсько-Українсько-Білоруської робочої групи «Польського товариства хвороб легень» відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Пульмонологія та коморбідність». Головний організатор НПК – колектив кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб ВДНЗ України «БДМУ» присвятив проведення конференції 75-річчю від дня заснування Чернівецького державного медичного інституту (1944) та кафедри госпітальної терапії.

В урочистому відкритті конференції взяли участь Голова оргкомітету конференції, ректор ВДНЗ України «БДМУ», професор Бойчук Т.М.,координатор польсько-українсько-білоруської робочої групи «Польського товариства хвороб легень»професор Петро Гутковський, професор кафедри терапії НМАПО ім. П.Л. Шупика Дорофєєв А.Е., професор кафедри терапії Білоруського національного медичного університету Макаревич О.Е., завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб«БДМУ», професор Хухліна О.С.

Робоча програма НПК передбачала проведення пленарного та двох секційних засідань, а також постерної сесії з конкурсом стендових доповідей молодих вчених (палац «Академічний»).

У пленарному засіданні «Епідеміологічні, клінічні, соціально-економічні аспекти коморбідного перебігу захворювань респіраторного тракту» взяли участь ас.професора DamianTworek (Lodz) із доповіддю «Еозинофільний тип ХОЗЛ – особливий фенотип хвороби», професор Дорофєєв А.Е. (Київ) із доповіддю «ХОЗЛ та запальні захворювання кишки: від патогенезу до лікування», професор Чернюк Н.В. (Івано-Франківськ) із доповіддю «Сучасні погляди на діагностику та лікування бронхіальної астми згідно з новими рекомендаціями», ас. професора Joanna Klimiuk (Warsaw) із доповіддю «Chronic respiratory failure – diagnostics and treatment», професор Федорців О.Є. (Тернопіль) із доповіддю «GAN – Global Asthma Network»

СЕКЦІЙНЕ ЗАСІДАННЯ № 1 було присвячене питанням клінічної та експериментальної патофізіології легень, сучасним аспектам діагностики та лікування хронічних обструктивних захворювань легень за умов коморбідності. СЕКЦІЙНЕ ЗАСІДАННЯ № 2 висвітлило проблеми лікування обструктивних та рестриктивних захворювань легень за умов коморбідності, а також сучасні погляди на проблему туберкульозу. Серед постерних доповідей кращою була визнана стендова доповідь Колісник М.С., Марченко Н.А. (Дніпро). Програма конференції була з успіхом виконана у повному обсязі.

У роботі конференції взяли участь 27 професорів, у тому числі 21 доктор медичних наук, професорів медичних ВДНЗ України, 35 доцентів, 63 кандидати наук, 219 практичних лікарів-терапевтів, сімейних лікарів, пульмонологів, інфекціоністів з 8 областей України.

Культурна програма для гостей та учасників конференції включала оглядову екскурсію історичною частиною м. Чернівців з відвідуванням архітектурної пам’ятки ЮНЕСКО Резиденції Буковинських митрополитів (Чернівецький національний університет ім. Ю.Федьковича).

Гості конференції високо оцінили організаційний і науково-практичний рівень конференції.


Більше фото тут: 
https://photos.app.goo.gl/WG3NUL2JnTwhYmBx5

ВПЛИВ ПЛАСТИКУ НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

опубліковано 21 бер. 2019 р., 00:59 Віталій Смандич

Хоча пластикові вироби є частиною нашого повсякденного життя, треба знати про потенційні ризики для здоров’я людини при його використанні.

Чому пластик небезпечний для здоров’я людини?

Пластик виділяє токсичні сполуки, які, потрапляючи в організм людини, шкодять його здоров’ю. Вчені стверджують, що до 80 % виявлених в організмі людини пластикових речовин потрапляють з будівельних та оздоблювальних матеріалів (з пластикових вікон, меблів), але найбільше – з посуду.

Самі по собі полімери інертні і нетоксичні, але технологічні добавки, розчинники, продукти хімічного розпаду небезпечні, потрапивши в їжу, мають токсичну дію. Всі ці речовини є допоміжними, вони містяться в тому чи іншому типі пластику і завдяки їм досягаються потрібні споживчі властивості (еластичність, твердість, термостійкість і т.д.).

Фталати – солі та ефіри фталевої (ортофталевої) кислоти. Токсичні, здатні викликати серйозні хвороби нервової та серцево-судинної системи. Є підстави вважати, що фталати мають канцерогенну дію і можуть викликати рак. Заборонений у Європі та США для виготовлення дитячих іграшок.

Формальдегіди – метаналь або мурашиний альдегід. Токсичний, вражає нервову і дихальну систему, шкірний покрив, викликає дерматити, екземи, негативно діє на статеву систему і здатний викликати генетичні порушення у потомства. Канцероген.

Стирол – фенілетилен, вінілбензол. Слабо токсичний, вражає слизові оболонки. Має канцерогенні властивості, може виступати як хімічний естроген, що негативно позначиться на репродуктивних функціях.

Вінілхлорид – органічна речовина, що є найпростішим хлорпохідним етилену. Токсичний, вражає центральну нервову систему, кісткову систему, мозок, серце, печінку, викликає системні ураження сполучної тканини, знищує імунну систему. Має канцерогенну, мутагенну і тератогенну (викликає вади розвитку у ембріонів) дію.

Бісфенол А – дифінілпропан. Володіє схожістю з естрогенами, викликає хвороби мозку, порушує роботу репродуктивної системи, викликає онкологічні захворювання, призводить до чоловічого і жіночого безпліддя, пригнічує функції ендокринної системи, призводить до порушення розвитку головного мозку у дітей, розвитку серцево-судинної патології, цукрового діабету, сприяє ожирінню.

З харчового пластику різні сполуки переходять в продукти та воду. Це може відбуватися при зберіганні або нагріванні продуктів.

Як дізнатися, наскільки небезпечний пластик?

На кожному виробі з пластику виробник зобов'язаний вказати матеріал, з якого він зроблений. Переважна кількість виробників чесно ставлять маркування. Якщо маркування немає, то пластик однозначно небезпечний для здоров’я. Існує 7 видів маркувань.

Насамперед запам’ятаймо такі цифри: 2, 4, 5 – це види пластику, які переважно безпечні для використання. Саме в таких упаковках найкраще купувати будь-які речі. Цифри 3, 6 та 7 позначають види пластику, які є токсичними та небезпечними!

 Шукайте альтернативи пластиковим виробам, коли це можливо!

Деякі конкретні пропозиції:

1.      Купуйте продукти в скляних або металевих контейнерах;

2.      Не споживайте продукти, які упаковані в пластикові вироби;

3.      Не користуйтеся повторно одноразовим посудом, бо з кожним повторним використанням він стає все токсичнішим;

4.      Не пийте гарячі напої, соки та алкоголь з пластикових склянок;

5.      Використовуйте скляні або металеві контейнери на кухні;

6.      Уникайте нагріву продуктів харчування в пластикових контейнерах, зберігання жирних продуктів в пластикових контейнерах або харчовій плівці;

7.      Позбудьтеся пошкоджених та розплавлених контейнерів;

8.      Не нагрівайте їжу у мікрохвильовці в пластиковому контейнері;

9.      Не давайте маленьким дітям пластикові прорізувачі та іграшки;

10.  Вибирайте дитячі пляшечки зі скла для дитини;

11.  Не використовуйте пластикові вироби для води під час тренувань;

12.  Використовуйте одяг, постільну білизну та меблі з натуральної сировини;

13.  Не гризіть ручки або інші пластикові вироби;

14.  Уникайте всієї продукції з полівінілхлориду та полістиролу.

 

Підготувала доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб, кандидат медичних наук Шумко Галина Іванівна.

Відзначення Дня землі

опубліковано 21 бер. 2019 р., 00:55 Віталій Смандич

В рамках відзначення Дня землі, асистент кафедри Віталій Смандич виступив співорганізатором екологічної акції, що проходила 20 березня на площі Філармонії. Як відмовитись від пластику?!

Перше. Варто підвищувати екологічну культуру населення.
Друге. Відмовлятись від побутового вжитку пластикової тари.
Третє. Перебуваючи на природі сміття яке, як правило, складається із пластику прибирати та викидати в смітник.
Четверте. Переходити до сортування побутового сміття з утилізацією пластику.
П'яте. Починати потрібно із себе, та не чекати того, що хтось зробить за вас.

Сучасні підходи до діагностики, лікування та профілактики Н.pylori-асоційованих захворювань шлунку та ДПК (рекомендації Маастрихтського V / Флорентійського консенсусу)

опубліковано 14 лют. 2019 р., 23:10 Віталій Смандич   [ оновлено 14 лют. 2019 р., 23:12 ]


Незабаром весняний період змусить нас приділити більше уваги когорті пацієнтів із патологією шлунково-кишкового тракту, пов’язаною із інфекцією H. pylori (хелікобактер пілорі). Найчастіше, це пацієнти із загостренням хронічного гастриту (ХГ) та виразкової хворобою (ВХ) шлунку та дванадцятипалої кишки, типовий варіант перебігу яких передбачає сезонність загострень: весна та осінь. Серед інших критеріїв «типового» перебігу чільне місце займає інфікування H. pylori, який є причиною даних захворювань і без знищення його в організмі не можливо досягти клінічної ремісії H. pylori-асоційованих захворювань і попередити їх рецидив.

Інфікуватись H. pylori можливо при вживанні їжі у закладах громадського харчування, поїздах за умов недотримання санітарно-гігієнічних вимог обробки столових приборів (забруднені H. pylori від попереднього відвідувача), у побуті (сімейний тип інфікування, у разі, якщо член родини інфікований і користується спільним посудом, при поцілунках тощо), під час ендоскопії (за відсутності належної дезінфекції ендоскопів – експозиції у спеціальному дезрозчині упродовж 15 годин) тощо. H. pylori є в зубному нальоті, слині, у шлунковому, кишковому вмісті та випорожненнях. Тому дану інфекцію можна віднести також і до хвороб «немитих рук».

У жовтні 2016 року в журналі «Gut» були опубліковані нові рекомендації Маастрихтського консенсусу (V) (Management of Helicobacter pylori infection - the Maastricht V / Florence Consensus Report). Метою останніх дискусій експертів була вироблення найбільш обгрунтованої і сучасної (state-of-the-art) настанови з діагностики, лікування та профілактики хелікобактерної інфекції.

Сьогодні відомо, що H. pylori, колонізуючи шлунок, викликає гастрит у всіх людей. Залежно від факторів вірулентності, сприйнятливості макроорганізму і способу життя ця інфекція може мати різні наслідки – від безсимптомного перебігу (80% випадків) до розвитку злоякісних новоутворень.

Helicobacter pylori – мікроаерофільна, Грам-негативна бактерія, S-подібної форми. Н. pylori виявляють у 100% хворих на виразкову хворобу ДПК, і близько 90% хворих на виразкову хворобу шлунка. H. pylori викликає хронічний активний гастрит у всіх інфікованих пацієнтів. Надалі він потенційно може призвести до виразкової хвороби, атрофічного гастриту, раку шлунка і MALT-лімфоми. Успішна ерадикація (повне знищення) H. pylori попереджує прогресування та рецидивування захворювань.

Кіотський глобальний консенсус із хелікобактерного гастриту визначає H. pylori-гастрит як самостійне інфекційне захворювання. У Маастрихті V також зазначається, що H. pylori-гастрит є інфекційним захворюванням незалежно від наявності симптомів та ускладнень, і лікарі зобов’язані встановити цей діагноз не залежно від того турбують дану особу будь-які симптоми чи ні.

Н.pylori-асоційований гастрит – органічне захворювання на відміну від функціональної диспепсії, яка є функціональним захворюванням. У Маастрихтському консенсусі V вказано, що діагноз істинної функціональної диспепсії повинен встановлюватися лише за відсутності H. рylori або після його успішної ерадикації.

Н.pylori-асоційований гастрит може викликати симптоми диспепсії (порушення травлення) у частини пацієнтів. Ерадикація H. pylori здатна зменшити прояви диспепсії. Алгоритм діагностики H. pylori-асоційованої диспепсії є доволі простим. У разі наявності диспепсії та виявлення H. pylori призначається лікування – ерадикаційна терапія. За умови стійкого полегшення (після 6-12 міс) діагностується H. pylori-асоційована диспепсія. Якщо симптоми рецидивують або не змінюються, у пацієнта наявна функціональна диспепсія. При недослідженій диспепсії може застосовуватися стратегія test-and-treat («діагностуй і лікуй»).

Найважливішим завданням ерадикації H. pylori є запобігання раку шлунка. Вважається, що 90% випадків розвитку раку шлунка пов'язані з хелікобактерної інфекцією. Щорічно у світі діагностується майже 1 млн випадків цього захворювання. Підвищений ризик раку шлунку мають пацієнти з фенотипом Са шлунку  — наявність гастриту тіла шлунку, атрофії і кишкової метаплазії, гіпохлоргідрії, хелікобактерної інфекції у минулому або наразі. Успішна ерадикація H. pylori здатна зменшити ризик розвитку раку шлунка, що доведено у великих міжнародних дослідженнях.

Пацієнти з такими захворюваннями повинні виявлятися і лікуватися. Пацієнти з атрофією і кишковою метаплазією повинні підлягати ендоскопічному (гастродуоденогастрофіброскопія) і морфологічному дослідженням. Ерадикація H. pylori здатна зменшити прояви атрофії слизової оболонки, зворотній розвиток кишкової метаплазії після ерадикації не досягається. Однак вона не прогресує.

Вживання хворими на ревматологічну, неврологічну патологію ліків з групи нестероїднах протизапальних засобів (НПЗП) із протизапальною, знеболювальною, антитромбоцитарною метою, у т.ч. ацетилсаліцилової кислоти (аспірину), інших антиагрегантів, у яких в організмі є H. рylori – це незалежні фактори ризику розвитку пептичної виразки та її ускладнень. Доведений феномен взаємообтяження H. pylori у НПЗП-користувачів із потенціюванням звиразкування слизової оболонки ШКТ та зростання ризику кровотеч.

Консенсус рекомендує тестувати на H. рylori пацієнтів, які приймають НПЗП і аспірин, з наявністю в анамнезі пептичної виразки, а також рекомендує призначення антисекреторних препаратів для захисту слизової оболонки, а при виявленні бактерії - антихелікобактерну терапію.

Доведений взаємозвязок H. рylori із

залізодефіцитною анемією,

ідіопатичною тромбоцитопенічною пурпурою

В12-дефіцитною анемією

MALT-лімфомою, аденокарциномою шлунку

У яких випадках необхідно проводити діагностику та ерадикацію Н.р.?

Бажання пацієнта

Пептичні виразки шлунка та ДПК

MALT-лімфома

Неатрофічний гастрит, атрофічний гастрит

Стан після резекції шлунка з приводу карциноми

Перший ступінь родинності з хворим на рак шлунка,

Недосліджена функціональна диспепсія

Терапія НПЗП, глюкокортикоїдними гормонами, антиагрегантами, антикоагулянтами

Тривала терапія гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) із застосуванням інгібіторів протонної помпи

Ішемічна хвороба серця

Імунна тромбоцитопенічна пурпура

Залізодефіцітна анемія, що немає пояснення

Методи діагностики Helicobacter pylori

1. Біохімічні методи:

швидкий уреазний тест,

уреазний дихальний тест з 13С-сечовиною,

амонійний дихальний тест.

2. Морфологічні методи:

2.1. гістологічний метод

2.2. цитологічний метод

3. Імунологічні методи:

3.1. виявлення антигену H.pylori у калі .

3.2. виявлення антитіл до H.pylori у крові .

4. Мікробіологічний метод (чутливість до антибіотиків)

5. Молекулярно-генетичні методи:

ПЛР при дослідженні біоптатів слизової оболонки шлунка.

 

При проведенні ендоскопії при діагностиці виразкової хвороби, гастриту, функціональної диспепсії, ГЕРХ необхідне тестування на H.pylori. Методом вибору є швидкий уреазний тест (90% чутливість, 95–100% специфічність).

Маастрихтський консенсус V рекомендує не використовувати швидкі серологічні тести для визначення ефективності лікування -  виявляють не лише реальну, але і колишню (вилікувану) інфекцію.

Для оцінки ефективності ерадикаційної терапії рекомендовані 13С-уреазний дихальний тест або визначення антигену H. pylori в калі через 4–8 тижнів після закінчення терапії.

Згідно з рекомендаціями міжнародного консенсусу Маастрихт V (2016) та Кіотського консенсусу (2015), використовуються трьох- або чотирьохкомпонентні варіанти ерадикаційної терапії H. pylori. Важливим елементом ерадикаційної терапії є ефективна кислотосупресія – використання засобів, які пригнічують кислототвірну функцію шлунка.

У прогнозуванні ефективності антихелікобактерної терапії у конкретного пацієнта потрібно враховувати, з одного боку, ситуацію з резистентністю до антибіотиків (кларитроміцину та метронідазолу) в даному географічному регіоні, з іншого - анамнез використання раніше антибіотиків.

Оскільки терапія, що містить 2 або 3 антибіотики, залежно від клінічного випадку триває 10 або 14 днів, у хворого може розвинутись дисбіоз порожнинного вмісту товстої кишки. Дана терапія повинна проводитись лише під ретельним наглядом лікаря. Наслідком, який найчастіше виникає внаслідок безконтрольного вживання антибіотиків, є антибіотикасоційована діарея та інші прояви дисбіозу, які потребують додаткового, досить тривалого лікування. Для профілактики дисбіозу товстої кишки при ерадикації H. pylori та інших випадках застосування антибіотиків рекомендують вживання пробіотиків – препаратів, що містять лакто- та біфідобактерії або сахароміцети Буларді з першого дня антибіотикотерапії упродовж усього курсу.

Нехай весна принесе лише радість, надії на краще і забезпечить міцне здоров’я.

Підготували: завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб, д.м.н., професор Хухліна О.С., асистент кафедри, к.м.н. Дудка Т.В.

До соціального флешмобу закликають і співробітників університету.

опубліковано 27 січ. 2019 р., 12:01 Віталій Смандич

Асистент кафедри Віталій Смандич долучився до загальноуніверситетського флеш мобу донорства крові.

""Приймаю виклик Вероніка Цициу 
"Мені не страшно стати донором і врятувати чуже життя".
За ініціативи студентів БДМУ (Буковинський державний медичний університет) було запущено флешмоб "Твоя крапля крові - початок моря життя". Все дуже просто, вам потрібно протягом 3 днів стати донором крові, виставити фото та передати естафету наступним 5 людям. Кожен приймає естафету та описує одним словом, що для нього/неї донорство крові. 
Передаю естафету Oleg SkrypnykVetali MaramonMaksym SaranchukОлена НечитайлоЛеся Зюбак.
Прошу ВАС не бути байдужеми, і продовчити творити добрі справи, ТОМУ кожна людина, яка братиме участь в данній акції - відмітьте наступних 5 осіб з позначкою #Яприєднався#ОднаКрапляКровіПочатокМоряЖиття_теперТвояЧерга Тільки разом - ми зможемо зробити цей світ кращим!!!!!! 
Я ДОНОР. Чернівці
#donorBUKOVYNY #донорБуковини #донор #кров #Чернівці #svs #bsmu#БДМУ #служба_крові""

Саме із таким текстом в соціальній мережі поширюється флешмоб "Одна Крапля Крові Початок Моря Життя тепер Твоя Черга".

Проведено соціальну агітацію донорства крові.

опубліковано 27 січ. 2019 р., 11:55 Віталій Смандич   [ оновлено 27 січ. 2019 р., 11:55 ]

Під час зимового періоду підвищується ризик виникнення різних небезпечних для здоров'я ситуацій. Це і кількість ДТП збільшується і кількість пожеж та обморожень, водночас кількість оперативних хворих також досить велика. Асистент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб, к.м.н Віталій Смандич та головний лікар Чернівецького обласного центру служби крові Анжелікою Каланчою, взяли участь в теле та радіопрограмі "Ласточкине гніздо" ТРК "Чернівецький промінь" та "Буковинська хвиля".
Із ведучим шоу Богданом Ластівкою говорили про донорство крові на Буковині, активність донорів, корпоративне донорство, соціальну та медичну значимість донорів.

Основні рекомендації пацієнту щодо запобігання прогресуванню хронічного обструктивного захворювання легень.

опубліковано 27 січ. 2019 р., 00:17 Віталій Смандич

Результат пошуку зображень за запитом "хозл"Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) є однією із найбільш поширених патологій внутрішніх органів. За даними ВООЗ, розповсюдженість ХОЗЛ в різних країнах коливається в широкому діапазоні і у дорослих осіб виявляється в 22 % випадків. Серед працездатного населення реальна поширеність ХОЗЛ становить 6 %.

Сьогодні ХОЗЛ посідає четверте місце серед причин смертності у світі, а у перспективі до 2020 року посяде третю сходинку.

ХОЗЛ залишається серйозним викликом для суспільного здоров’я, проте його можна як попередити, так і лікувати. Ця хвороба є основною причиною хронічних ускладнень та смертності у всьому світі. Багато людей страждає на ХОЗЛ упродовж тривалого часу і помирає передчасно від власне самого захворювання або його ускладнень. У найближчі десятиліття у світі очікується зростання рівня захворюваності на ХОЗЛ через постійну наявність факторів ризику, що провокують його розвиток.

Зовнішні (екзогенні) фактори ризику:

·        довготривале тютюнокуріння (є причиною щонайменше 80 % захворюваності на ХОЗЛ);

·        вдихання промислових та побутових повітряних полютантів (шкідливі викиди, гази та пари хімічних сполук, продукти згорання палива);

·        інфекційні агенти (тяжкі дитячі інфекції, респіраторні інфекції);

·        низький соціоекономічний статус (шкідливі звички, скупченість і т. д.).

Внутрішні (ендогенні) фактори ризику:

·        генетично зумовлені (спадковий дефіцит альфа-1-антитрипсину);

·        гіперреактивність бронхів;

·        недорозвиненість легень, вроджені аномалії розвитку бронхіальної стінки.

Куріння є основною причиною розвитку ХОЗЛ, що становить 80-90% від випадків розвитку ХОЗЛ.Забруднення навколишнього середовища, в тому числі забруднення повітря всередині приміщень від використання дерев'яних і вугільних печей і нагрівачів, а також вплив різних забруднюючих речовин також значно збільшує ризик розвитку захворювання. До факторів ризику також відносяться нездорове харчування та недостатня фізична активність. Найновіші дані свідчать про те, що вдихання диму навіть від електронних сигарет змінює імунну відповідь легень курців.Додатково до факторів ризику розвитку хвороби були віднесені низька вага при народженні та інфекції дихальних шляхів у дитинстві. Дані чинники поступово і постійно знижують здатність дорослих дихати легко і підтримувати активний спосіб життя. Тому лікування кожного пацієнта розпочинають із усунення факторів ризику – варто перестати курити, змінити роботу із шкідливими умовами і пройти обстеження у лікаря пульмонолога.

Рушійними силами цього захворювання є також глобалізація, швидка урбанізація і старіння населення, над якими ні пацієнти, ані система практичної охорони здоров’я не владні. Гуманітарні, соціальні та економічні наслідки цієї епідемії болючі для всіх без винятку країн, але особливо від них страждають бідні та вразливі верстви населення.

В науковому та практичному плані сьогодні в світі ведуться дослідження по вивченню окремих ланок патогенезу ХОЗЛ, створенню високоефективних протизапальних, бронхолітичних та інших патогенетичних засобів, визначається роль фенотипів, загострень захворювання, ускладнень та коморбідності в перебігу даної патології.Все це знаходить своє відображення в міжнародних та національних рекомендаціях по веденню пацієнтів із ХОЗЛ. Головним документом серед них є Глобальна стратегія діагностики, лікування і профілактики захворювання, скорочено GOLD.

Через швидко прогресуючий характер захворювання, рання діагностика і лікування ХОЗЛ мають важливе значення для запобігання ускладнень і загострень, пов'язаних іззахворюванням.Згідно керівним принципам GOLD, клінічний діагноз ХОЗЛ слід розглядати у будь-якого пацієнта у віці старше 40 років, який має задишку, хронічний кашель або виділення мокротиння, а також історію факторів ризику захворювання. ХОЗЛ є часто недіагностованим в його початковому періоді, тому що деякі симптоми, такі як задишка, часто спочатку приписували віковим особливостям. Багато пацієнтів не звертаються за медичною допомогою, поки симптоми не стануть більш серйозними. Було підраховано, що у 50% американців і 75% європейців з ХОЗЛ захворювання є недіагностованим.

Важливі зміни в положення GOLD були внесені в 2017 році. В рекомендаціях редакції 2017 року проголошений принцип персоніфікації надання допомоги хворим на ХОЗЛ, заснований на використанні методів об’єктивної оцінки суб’єктивних проявів хвороби за допомогою опитувальників і шкал оцінки задишки та інших суб’єктивних симптомів.

Задишка є відмінною ознакою ХОЗЛ і є однією з основних причин інвалідності, пов'язаної з захворюванням.При ХОЗЛ, задишка, як правило, є постійною і прогресуючою. Спочатку її можна визначити тільки в періоди додаткових зусиль, таких як підйом по сходах; однак, оскільки хвороба прогресує і стан легенів погіршується, задишка стає все більш нав'язливою і починає впливати на повсякденну діяльність, таку як закупка та перевезення продуктів. У найбільш важких випадках ХОЗЛ навіть обмежує пацієнта від виконання простих завдань, таких як вмивання і одягання.

ХОЗЛ має значний фізичний і емоційний вплив на тих, хто страждає від цього захворювання. В міру того, як ХОЗЛ прогресує, функція легенів знижується і фізична активність стає вкрай обмеженою, порушуючи здатність пацієнта вести повноцінне життя, перешкоджаючи виконанню повсякденних завдань і участі в житті родині. Це призводить до виникнення у людей почуття страху, занепокоєння, розчарування, ізольованості і депресії.

Діагноз ХОЗЛ підтверджується спірометрією.Оцінка наявності обструкції дихальних шляхів, ґрунтується на вимірюванні співвідношення ОФВ1/ФЖЄЛ після бронходилатаційної проби, а також зниженням ОФВ1. Якщо значення ОФВ1/ФЖЕЛ < 0,7– це свідчить про обструкцію характерну для ХОЗЛ.Якщо значення показника ОФВ1/ФЖЄЛпопадають між 0,6 та 0,8, то необхідно зробити спірометрію повторно, оскільки у деяких випадках це співвідношення може змінитися внаслідок біологічної мінливості. Якщо первинне значення співвідношення ОФВ1/ФЖЄЛ менше ніж 0,6, то малоймовірно, що воно спонтанно зросте вище 0,7.

Спірометричне дослідження необхідно повторно проводити не менше 1 разу на рік.

Особлива увага сьогодні в багатьох країнах світу приділяється загостренню ХОЗЛ, що обумовлено тим, що вони є головною причиною прогресування захворювання, звертання пацієнтів за медичною допомогою і госпіталізацією, а також погіршення якості життя хворих і зростання смертності від ХОЗЛ. Наявність хоча б одного загострення, яке потребувало госпіталізації, підвищує ризик смерті в 2 рази, а наявність 3 і більше загострень в 4 рази, по відношенню до пацієнтів, у яких не було загострень

Загострення ХОЗЛ – визначається як гостре погіршення клінічних симптомів (наприклад, задишки або харкотиння), яке вимагає невідкладного лікування і яке призводить до госпіталізації. Загострення пов'язані з більш швидким зниженням функції легенів з плином часу і, в тяжких випадках, з підвищеним ризиком смертності. Це може серйозно погіршити пов'язану зі здоров'ям якість життя пацієнтів.Багато пацієнтів з ХОЗЛ можуть переживати два або більше загострень на рік.Дуже важливо швидко і енергійно лікувати загострення, тому що ті пацієнти, які лікуються швидко, одужують швидше ніж ті, які не повідомляють про загострення своїх лікарів.

Основною метою лікування ХОЗЛ, згідно GOLD є зменшення симптомів та ризиків. Зменшення симптомів включає в себе полегшення клінічних симптомів,підвищення толерантності до фізичного навантаження та покращення стану здоров'я. Зменшення ризиків грунтується назапобіганні прогресування захворювання,профілактиці та лікуванні загострень, а такожзниженні рівня смертності пацієнтів.

Вибір кожного з класів медичних препаратів залежить від доступності та вартості лікування, а також сприятливих клінічних результатів з урахуванням побічних ефектів. Кожна схема лікування має бути індивідуальною, але грунтуватися на клінічних рекомендаціях.

Ризик загострень ХОЗЛ може бути зменшений завдяки використанню пролонгованих бронходилататорів (наприклад, холінолітики або β2-агоніститривалої дії), які обов’язково призначає лікар. Лікування бронхолітичними препаратами при ХОЗЛ найчастіше здійснюється на регулярній основі з метою запобігання розвиткові симптомів захворювання або для їх зменшення. Поєднання бронхолітиків з різними механізмами і тривалістю дії здатне підвищити рівень бронходилатації з меншим ризиком розвитку побічних ефектів порівняно з підвищенням дози прийому одного бронхолітика. Лікування призначається згідно ступеня тяжкості ХОЗЛ.

У пацієнтів, які страждають на ХОЗЛ середнього й тяжкого ступеня і у яких періодично спостерігаються загострення, лікування із застосуванням інгаляційних глюкокортикостероїдів у поєднанні з β2-агоністамитривалої дії є більш ефективним, аніж використання однокомпонентної терапії щодо покращення функції легень, загального стану здоров’я та зменшення випадків загострень.

Особливо важливо, щоб лікування ХОЗЛ було адекватне ступеню його тяжкості. Також важливим є дотримання хворим рекомендацій щодо вживання лікарського засобу, особливо техніка проведення інгаляцій, наскільки ефективно лікування контролює суб’єктивну симптоматику, а також наявність побічних ефектів від лікування.

В Україні активно проводяться фундаментальні дослідження природи ХОЗЛ, поєднання його із синдромом обструктивного апное-гіпопное сну, серцево-судинною патологією, депресією, поєднанням астми та ХОЗЛ.

У більш пізніх дослідженнях було показано, що регулярне застосування антибіотиків здатне зменшити частоту виникнення загострень. Прийом азитроміцину (по 250 мг/день або по 500 мг 3 рази на тиждень) чи еритроміцину (по 500 мг 2 рази на день) упродовж одного року пацієнтами, схильними до загострень, зменшує ризик їх виникнення порівняно зі звичайним лікуванням. Дані ретроспективного аналізу свідчать про те, що для активних курців такий результат є суттєво гіршим. Повідомлення щодо ефективності чи безпеки постійного лікування азитроміцином для запобігання розвитку загострень ХОЗЛ упродовж більш ніж одного року відсутні.

Вивчається роль вірусів у виникненні загострень ХОЗЛ. За деякими даними, вірусний збудник приймає участь у виникненні загострення захворювання в 32,5 % випадків. Найбільш поширеними серед них є риновірус, вірус грипу А та короно вірус.Для запобіганнязагостренням ХОЗЛ рекомендована сезонна вакцинаціявідгрипу, а після 65 років – пневмококовавакцинація.

Не дивлячись на те, що ХОЗЛ є прогресуючим захворюванням, правильно підібрана і вчасно призначена терапія може значно уповільнити прогресування бронхообструкції, зменшити частоту і тяжкість загострень, запобігти розвитку ускладнень і покращити якість життя хворих.

Підготувала кандидат медичних наук, доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Галина Іванівна Шумко.

Санітарно-просвітницька лекція для ліцеїстів

опубліковано 4 груд. 2018 р., 01:31 Віталій Смандич

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом для ліцеїстів багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей асистент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віталій Смандич, спільно із студентами кураторської групи (4 курс, 10 група, спеціальність "Лікувальна справа" Чобан Максим, Мендель Юліан) прочитали лекцію щодо визначення, що таке СНІД та звідки він береться.
Формат лекції проходив у вигляді інтерактиву, де можна було одночасно і слухати і задавати питання.Захворюваність на ВІЛ-інфекцію (за 6 міс.) в Чернівецькій області (чол).
2016 р. - 46 (Україна - 7610)
2017 р. - 37 (Україна - 8872)
2018 р. - 53 (Україна - 8816)

1-10 of 209