Новини кафедри

Рання діагностика передракових захворювань шлунково-кишкового тракту

опубліковано 7 лют. 2018 р., 03:39 Віталій Смандич   [ оновлено 7 лют. 2018 р., 03:40 ]

Результат пошуку зображень за запитом "рання діагностика передракових станів"

    Щороку у світі діагностують більше 1,2 мільйона нових випадків раку ШКТ, що робить цю групу захворювань найпоширенішою серед  онкологічної патології. В Україні щороку 30—40 тисяч хворих на рак ШКТ потрапляють на облік. Передраковими вважаються захворювання, які сприяють злоякісному перетворенню тканин органу внаслідок тривалого перебігу такого стану і відсутності адекватної терапії. Термін «передрак» з'явився в 1896 році після Міжнародного конгресу лікарів-дерматологів в Лондоні, де було поставлено питання про деякі шкірні захворювання, як попередники раку шкіри. З тих пір цей термін широко увійшов до клінічної практики і став застосовуватися до захворювань інших органів.

Розрізняють:

- облігатний передрак - це захворювання, які дуже часто самі переходять в рак. Облігатним передраком, наприклад, вважають поліпи, оскільки по різним даним від 60 до 95% випадків рак походить з епітеліальних поліповидних розростань в слизових оболонках різних органів.

- факультативний передрак - патологічні стани або захворювання, які служать причиною для подальшого розвитку на їх фоні передракових змін і надалі - злоякісної пухлини. Сюди відносять хронічні запальні захворювання. При цьому тривале існування запального процесу в тканинах призводить до надмірного новоутворення клітинних елементів (проліферація) з порушенням їх диференціювання і утворення патологічних розростань або ущільнень у вигляді поліпів або вузлів.

ПЕРЕДРАКОВІ ЗАХВОРЮВАННЯ СТРАВОХОДУ

·         Дивертикули

·         Езофагіти, особливо рефлюкс-езофагіт.

·         Стравохід Баррета

ПЕРЕДРАКОВІ ЗАХВОРЮВАННЯ ШЛУНКУ

·         Інфекція Н. pylori

·         Дисплазія

  Дисплазія III ступеню може розглядатися як рак in situ. У 40-45% людей у віці більше 60 років у слизовій оболонці шлунку відбувається перебудова епітелію за кишковим типом — кишкова метаплазія (тонкокишечна, товстокишечна). Товстокишечна метаплазія трактується як передраковий стан.

·         Поліпи и поліпоз шлунку

  Поліпи бувають гіперпластичними і аденоматозними. Дисплазія різного ступеня виразності в аденоматозних поліпах виявляється в 40-60% випадків, а дисплазія III ступеню — в 5-10%. Якщо гіперпластичні поліпи перероджуються в рак в 1-2% випадків, то плоска аденома — в 6-21%, а папіловірусна аденома — в 20-75%.

   Провідна роль в розпізнаванні поліпозу і поліпів шлунку належить рентгенологічному і гастроскопічному методам. Біопсія при ендоскопії дозволяє дати цитологічну і морфологічну характеристику поліпів.

·         Хронічний гастрит

  Найбільшу небезпеку в онкологічному сенсі представляє наявність атрофічного гастриту із зниженням секреції шлункових залоз і зменшенням кислотності шлункового соку. Особливу небезпеку представляють осередкові гастрити якого-небудь відділу шлунку, які найчастіше передують пухлині. Рак шлунку може розвинутися на тлі хронічного атрофічного гастриту в 1-13% випадків. Вирішальне значення в розпізнаванні різних форм хронічного гастриту належить гастрофіброскопії і гастробіопсії.

·         Виразкова хвороба шлунку

Малігнізація рецидивуючих і калльозних виразок шлунку відбувається в 2-10% хворих. При виявленні ВХ в обов'язковому порядку проводиться гістологічне дослідження біоптату, отриманого при ендоскопії верхній відділів шлунку. Повторна ендоскопія проводиться через 8 тижнів і до повного загоєння. Якщо повне загоєння не настає, проводиться повторна біопсія.

·         Перніціозна анемія (хвороба Аддісона)

Дане захворювання може бути визначене як відсутність внутрішнього чинника Касла, пов'язана з повною атрофією слизової оболонки фундального відділу шлунку і втратою парієнтальних клітин, як правило, це буває після 50 років. На момент виявлення хвороби запалення в слизовій оболонці відсутнє, тобто патологічний процес є атрофією без гастриту. Для хворих старше 50 років обов'язкове ендоскопічне дослідження шлунку 1 раз на рік. При перніціозній анемії рак шлунку розвивається в 0,5-12,3% випадків.

·         Хвороба Менетріє

Патологія шлунку невідомої етіології, яка виявляється дуже великими шлунковими складками, великими залозами з незначним їх запаленням і кістозним розширенням. При цьому зрідка зачіпається підслизовий шар. Часто процес обмежується тілом і дном шлунку. Інколи ширина і висота складок досягає 3,5 см. Характерні підвищене слизеутворення, гіпосекреція соляної кислоти і пепсину. Хвороба Менетріє, як правило, зустрічається у віці 30-60 років. В 5-10% випадків розвивається рак шлунка.

Основними методами виявлення передракових захворювань стравоходу і шлунку є езофагогастродуоденоскопія, рентгеноскопія, рН-метрія і, так звана, гастропанель (лабораторний метод оцінки шлункової секреції).

ПЕРЕДРАКОВІ ЗАХВОРЮВАННЯ ТОНКОЇ КИШКИ

  У дванадцятипалій кишці онкологічні утворення зустрічаються дуже рідко. Велика частина їх поширюється з Фатерова соска.

·         Целіакія  (глютенова хвороба)

  Захворювання є формою хронічного ентероколіту з переважним ураженням тонкої кишки. Виникає унаслідок нездатності організму переварювати клейковину глютену.

·         Епітеліальні пухлини (поліпи, папіломи, аденоми)

Поліпи, часто множинні, мають невеликі розміри, рівні контури, розташовані на ніжці або широкій підставці. Множинні поліпи тонкої кишки, що поєднуються з пігментацією губ, щік, пальців (синдром Пейтца - Егерса), — родинне захворювання з високим відсотком малігнізації. При синдромі Кронкхайта - Канада (поєднання поліпозу з облисінням, порушенням зростання нігтів, анемією) відсоток малігнізації також високий.

Папіломи — епітеліальні пухлини, поверхня яких має вигляд цвітної капусти.

Аденоми — крупніші епітеліальні пухлини (можуть бути більше 3 см) щільної консистенції, при компресії не міняють форми. Відсоток малігнізації папілом і аденом значно вищий, ніж в поліпів.

ПЕРЕДРАКОВІ ЗАХВОРЮВАННЯ ТОВСТОЇ КИШКИ

·         Колоректальні поліпи

   Імовірно головною причиною виникнення поліпів є хронічні запальні процеси в товстій кишці і віруси, причому дифузний поліпоз призводить до розвитку раку практично в 100% випадків. Досить небезпечні ворсинчасті пухлини -  до 90% з них можуть перероджуватися в рак.

·         Коліти, проктосигмоїдити

   У хворих з тривалим хронічним запаленням товстої кишки частота раку значно вища, ніж в загальній популяції. Останні роки все більша увага приділяється вивченню неспецифічного виразкового коліту і його взаємозв'язку з раком товстої кишки. Частота розвитку раку при виразковому коліті коливається від 0,6 до 10,8%. Ризик виникнення раку збільшується в тих випадках, коли захворювання починається в дитячому віці, при важких формах неспецифічного  виразкового коліту, а також при тривалості хвороби більше 10 років.

    Передракові захворювання вражають переважно ліву половину товстої кишки: пряма кишка – в 45% випадків, сигмовидна кишка - 39%, низхідна ободова кишка - 10% і анальний відділ - 6%. 

  Профілактикою ракових захворювань шлунково-кишкового тракту є своєчасне виявлення і лікування зазначеної патології. При виявленні передракових станів обов'язкове диспансерне спостереження і контроль (ендоскопічний, рентгенологічний, гістологічний).

 

 

Матеріал підготувала доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віра Шупер

Співробітники кафедри разом із студентами провели просвітницьку акцію «Не дай астмі шансу на перемогу» до Всесвітнього дня хворого на бронхіальну астму

опубліковано 18 груд. 2017 р., 23:29 Віталій Смандич

    11 грудня щорічно відзначається Всесвітній день хворого на бронхіальну астму - міжнародний день, покликаний привернути увагу людей до проблем, з якими зіштовхуються дані хворі по всій планеті. У світі від цієї хвороби страждає близько 300 млн. осіб (5% дорослого і 10% дитячого населення). Щороку від неї помирає 250 тис. хворих. В Україні на астму страждають близько 195 тис. осіб, і щороку фіксується близько 9 тис. нових випадків.

    З цієї нагоди викладачами кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб (доц. Дудка І.В., ас. Дудка Т.В.) та студентами 5-го курсу 21 групи медичного факультету №2 спеціальності «Лікувальна справа» під керівництвом завідувача кафедри, проф. Хухліної О.С. проведено просвітницьку акцію для хворих 2-го терапевтичного відділення ЛШМД «Не дай астмі шансу на перемогу».

    Студенти провели бесіди з пацієнтами, які страждають на бронхіальну астму – виявляли провокуючі фактори ризику розвитку бронхолегеневих захворювань та давали індивідуальні рекомендації щодо модифікації способу життя та контролю над перебігом бронхіальної астми. Значну зацікавленість у пацієнтів викликали розчини для небулайзерної терапії та інгалятори типу респімат, а також різні види опитувальників для оцінки якості життя хворих на астму.

    Також особливу увагу студенти приділили виявленню ознак, які можуть бути першими сигналами розвитку таких загрозливих для життя людини станів, як надважке загострення бронхіальної астми та анафілактичний шок.

Остеоартроз як причина інвалідизації пацієнта

опубліковано 18 груд. 2017 р., 23:24 Віталій Смандич

Деформуючий остеоартроз (ОА) — це захворювання суглобів, що виникає внаслідок виснаження хряща і його нездатності впоратися з навантаженнями механічного типу. Захворювання носить хронічний характер і характеризується патологічними змінами суглобової поверхні, аж до деформації.

Серед загального числа захворювань суглобів ця хвороба найбільш поширена: згідно зі статистикою, на нашій планеті від 10 до 16% населення страждає від остеоартрозу. Жінки вікової групи від 45 до 55 років схильні до цього захворювання більшою мірою, ніж чоловіки. Деформуючим остеоартрозом страждає практично все населення планети у віці більше 60 років.

Причини захворювання

Основною причиною виникнення і розвитку ОА є порушення взаємовідношень між механічними навантаженнями на суглобову поверхню хряща та можливістю компенсації цього навантаження:

1. Механічний чинник характеризується надмірними перевантаженнями на суглобову поверхню хряща. У шахтарів, балерин, вантажників виникають професійні артрози; у футболістів і бігунів — спортивні; при ожирінні — метаболічні навантаження.

2. Спостерігається зниження резистентності хряща до звичайного фізіологічного навантаження внаслідок травми, артриту, метаболічних, мікроциркуляторних судинних змін, коли відбувається порушення фізико-хімічних властивостей хряща.

При первинному ОА причина невідома, при вторинному - патологічний фактор відомий. Коксартроз виникає внаслідок анатомічних дефектів і хронічних травм, асептичного некрозу голівки стегнової кістки. Гонартроз частіше виникає в результаті анатомічних аномалій, вроджених порушень статики, пошкоджень зв’язок, патологічних зміщень надколінника.

Відповідно до сучасних уявлень ОА виникає в результаті взаємодії багатьох генетичних і ендогенних та екзогенних факторів.

Ендогенні фактори:

•             вік;

•             стать;

•             дефекти розвитку;

•             спадковість.

Екзогенні фактори:

•             травми;

•             професійна діяльність;

•             спортивна активність;

•             надмірна маса тіла.

 

Як розвивається остеоартроз?
При ОА розвивається кісткова і хрящова недостатність унаслідок:

механічного постійного підвищення тиску на хрящ, що призводить до розриву колагенової сітки з утворенням глибоких тріщин і дифузії протеогліканів крізь пошкоджену тканину;

порушення синтезу протеогліканів хондроцитами (хондроцитарна теорія);

підвищення активності лізосомальних ферментів, інтерлейкінів - 1, - 6, фактора некрозу пухлин;

імунологічних порушень (підвищення функції Т-хелперів і поява аутоантитіл до компонентів хряща), активація перекисного окиснення ліпідів і пригнічення антиоксидантно-оксидантної системи захисту організму;

локальної капіляротрофічної недостатності в результаті мікроциркуляторних порушень;

гормонального фактора (надлишок естрогенів на тлі недостатності прогестерону та андрогенів);

макроскопічно остеоартритичний процес призводить до дегенерації кісткової тканини, яка оточує суглоб, втрати хряща й анормального формування кісткової тканини на межі суглоба (остеофітів) та звуження суглобової щілини (Насонов Е.Л., Насонова В.А. (ред.), 2003; 2008).


ОА різної локалізації має неоднаковий генез. В етіології ОА дистальних міжфалангових суглобів виділяють спадковість і травму; коксартрозу — анатомічних дефектів (уродженого вивиху, дисплазії, перелому) і хронічних процесів (асептичного некрозу голівки стегнової кістки, субхонд­ральної ішемії, наслідків травми). Біохімічна теорія зводить роль ожиріння в патогенезі ОА до хронічного перевантаження суглобів унаслідок надмірної маси тіла. Негативний вплив на розвиток ОА має метаболічний синдром (відзначають у 10–20% населення країн Європи, у 25% — населення США).

Стандарти критеріїв діагностики ОА

1. Клінічні критерії.

1.1. Біль у суглобах, що виникає в кінці дня чи в першу половину ночі.

1.2. Біль у суглобах за рахунок розростань, що виникає після механічного навантаження і зменшується у спокої.

1.3. Вранішня скутість і скутість після відпочинку з обмеженням рухів.

1.4. Фізикально визначають крепітацію, локальну болісність, деформацію в суглобах за рахунок розростань (включаючи вузлики Гебердена та Бушара), припухлість, атрофію навколишніх м’язів.

1.5. Загальний аналіз крові в нормі, однак швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) може підвищуватися до 20–25 мм/год.

1.6. Показники крові на активність запального процесу без суттєвих змін, у синовіальній рідині цитоз у межах 2000 в 1 мм3 за рахунок мононуклеарів.

2. Рентгенологічні критерії.

2.1. Звуження суглобової щілини.

2.2. Остеосклероз.

2.3. Остеофітоз.

2.4. Кісти в кістковій тканині.

3. Магнітно-резонансні критерії.

Можуть бути виявлені морфологічні зміни та повні дефекти в товщині хряща, тканини, але розпізнавання волокнистості цим методом не може здійснюватися.

4. Комп’ютерно-томографічні критерії мають мінімальні переваги над звичайною рентгенографією в тих випадках, коли не потрібен аксіальний вид суглоба. Радіоізотопна діагностика вважається неоптимальною в оцінці прогресування хвороби, оскільки вона не оцінює адекватно анатомічні деталі, однак затримка технецію в колінному суглобі свідчить про подальшу втрату хрящової тканини у пацієнтів із вираженим ОА.

5. Ультразвукові критерії дають змогу для оцінки цілісності хряща і його деградації, але в більшості несучих суглобів хрящ є важкодоступним.

Можливі причини болю в суглобах у хворих на ОА і остеохондроз

Внутрішньосуглобові причини:

• підвищення внутрішньосуглобового тиску, спричиненного суглобовим випотом;

• наднавантаження на субхондральну кістку;

• мікропереломи трабекул;

• розрив внутрішньосуглобових зв’язок;

• затискання ворсин синовіальної оболонки;

• розтягнення суглобової капсули, зв’язок;

• розтягнення нервових закінчень у періості над остеофітами;

• запалення синовіальної оболонки.

Зовнішньосуглобові причини:

• зниження венозного відтоку з подальшим застоєм крові у субхондральній кістці;

• спазм м’язів;

• запалення периартикулярних сухожиль (тендиніт).

 

Найкраще лікування – це профілактика.

Відомо, що остеоартроз – досить підступне захворювання, яке безпосередньо залежить від рухової активності пацієнта. При відсутності достатніх навантажень порушується кровопостачання суглоба, хрящ не отримує достатнього живлення. Це призводить до його руйнування, наслідком чого і є остеоартроз.

При відсутності необхідного тренування слабшають м’язи і зв’язки, що нерідко зустрічається у літніх пацієнтів. Тому при будь-яких рухах нижніх кінцівок м’язи працюють мінімально, а все навантаження припадає на хрящові і кісткові частини колінного суглоба, таким чином посилюючи прогресування хвороби.

 

І зовсім протилежна картина спостерігається у активних пацієнтів, які надмірно навантажують суглоби. Постійні перевантаження  внаслідок регулярних спортивних тренувань або фізичного професійного навантаження  призводять до мікропошкодження хрящів, зв’язкового апарату. Це ще одна з причин прогресування захворювання при остеоартрозі.

Тому підхід до вибору  комплексу вправ, який є водночас як  частиною  лікування або профілактикою загострень при остеоартрозі, має бути раціональним і враховувати індивідуальність кожного пацієнта.

Обов’язково, підбираючи комплекс вправ при остеоартрозі та гонартрозі колінних суглобів, потрібно враховувати ступінь важкості хвороби, фазу артрозу і вік, фізичну підготовку пацієнта.

При початкових незначних змінах суглобів сприятливими будуть  динамічна і активна гімнастика. Це відмінна профілактика проти подальшого руйнування колінних суглобів і прогресу гонартрозу.

На стадії вираженого  руйнування суглоба з утворенням остеофітів і шипів більше підійдуть спокійні вправи, які застосовуються як профілактика проти загострень.

При повній деформації колінного суглоба,  коли на місці  суглобової  щілини виникає анкілоз, гімнастика буде протипоказаною.

Гімнастика для літніх пацієнтів і людей з гарною фізичною підготовкою однозначно відрізняється. І більшою мірою тут роль відіграє не стільки вік, скільки стан зв’язкового апарату пацієнта і сила м’язів.

Для ослаблених колінних суглобів більше підходять статичні вправи, а динамічні проводять з мінімальною кількістю повторів. Слід враховувати, що у літніх пацієнтів, окрім захворювань колінних суглобів, має місце ще комплекс супутніх хвороб, що особливо повинно враховуватися при формуванні комплексу навантажень.

Ходьба по рівній місцевості в помірному темпі є хорошим способом підтримання м’язового тонусу. Головне – не поспішати, так як при швидкій ходьбі навантаження на суглоби починає перевищувати вагу тіла в 1,5-2 рази.

Заняття плаванням є оптимальним видом спорту при захворюваннях суглобів. У воді можливий максимальний обсяг рухів у суглобах без навантаження вагою, що є оптимальним для суглобового хряща.

Їзда на велосипеді крім корисного впливу на суглоби, приносить позитивний емоційний заряд. Слід уникати їзди по нерівній місцевості. Підстрибуючі руху шкодять суглобам, а так само небезпечні падіннями з велосипеда. Якщо є труднощі з утриманням рівноваги, слабкість, проблеми із зором, то краще займатися удома на велотренажері.

Для того щоб уникнути загострення остеоартрозу, слід ретельно стежити за своїм харчуванням. Профілактика захворювання базується на зниженні ваги, оскільки ожиріння — один з основних факторів, що викликають остеоартроз суглобів ніг. Сувора дієта із зниженим вмістом солі і вуглеводів в поєднанні з помірними фізичними навантаженнями здатна знизити ризик захворювання на 50%.

Пам’ятайте, що якщо з’явився основний симптом остеоартрозу — біль, то він вже не зникне сам по собі. Звертайтеся за допомогою до фахівця відразу ж, поки недуга з початкової стадії не переросла в хронічну.

 

Матеріал підготували: завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб проф. Хухліна О.С., асистенти – к.мед.н. Горбатюк І.Б. та к.ме Залявська О.В.

Ініціатива БДМУ в донорстві крові набуває загальноміського масштабу.

опубліковано 31 жовт. 2017 р., 01:54 Віталій Смандич

Світлина від Віталія Смандича.    Протягом 24-26 жовтня з ініціативи Буковинського державного медичного університету в Чернівецькому обласному центрі служби крові провели День донора. Як зазначив організатор акції Віталій Смандич «Традиційно і це вже 7 рік проводяться такі акції. День донора в осінньо-зимовий період проводимо з метою забезпечення банку крові на період початку зими.»
         До акції долучились Чернівецька обласна громадська організація «Асоціація випускників Буковинського державного медичного університету», Чернівецька обласна громадська організація «Буковинська футбольна асоціація медиків», Чернівецька обласна організація Товариства Червоного Хреста України, Чернівецький осередок Всеукраїнської асоціації студентів-медиків.
        
Розвиток свідомого безкоштовного донорства – це сучасний підхід у роботі служби трансфузіології, – каже головний лікар Чернівецького обласного центру служби крові Анжеліка Каланча.


         P.S
. Найголовнішим мотивуючим моментом є те, щоб підвищити рівень обізнаності населення щодо необхідності регулярного донорства крові з метою забезпечення якості, безпеки та доступності крові та/або її продуктів для потребуючих у переливанні.

Наукова робота асистентів кафедри визнана найкращою на Міжнародній конференції

опубліковано 19 жовт. 2017 р., 02:02 Віталій Смандич

        Студент 6-го курсу
медичного факультету №4 Роман Рандюк здобув перемогу на Міжнародній медико-науковій конференції для студентів та молодих лікарів, яка проводилася 9-14 жовтня в м. Плевен (Болгарія). Постерна доповідь на тему «State insulin resistance in patients with chronic pancreatitis in the dynamics of treatment with l-carnitine and l-glutathione in patients with obesity» була високо оцінена науковим комітетом в секції «Внутрішня медицина» та визнана найкращою серед 23 доповідей учасників конференції із багатьох країн.
        Студентська наукова робота виконувалась авторським колективом (ас. кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб - Смандич В.С., 
Дудка Т.В., Мандрик О.Є.) під керівництвом завідувача кафедри, професора Хухліної О.С.
        Міжнародна медико-наукова конференція для студентів та молодих лікарів проводиться щороку з метою мотивації, виклику та надихання студентів-медиків та молодих лікарів з усього світу.

 

Співробітники кафедри взяли участь в Міжнародній медичній конференції в республіці Болгарія

опубліковано 19 жовт. 2017 р., 01:59 Віталій Смандич

9-15 жовтня 2017 року в м. Плевен (Болгарія) проходила 15-та Міжнародна медико-наукова конференція для студентів та молодих лікарів. ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» представляли студенти: Кіріл Аіда, Рандюк Роман, Сиротюк Яна, Клюс Ольга, Кошурба Юрій; лікарі-інтерни: Гринюк Ольга, Слепенюк Наталія; асистенти кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб: Дудка Тетяна, Мандрик Ольга, Смандич Віталій, які представили свої наукові роботи,
взяли участь в майстер-класах, воркшопах. Традиційний молодіжний форум організовувався з метою залучення колег з багатьох країн для обміну корисними ідеями, знаннями, досвідом та медичною практикою.
        Під час відкриття конференції всіх гостей привітав ректор, професор Славко Томов, а також голова міської ради м.Плевен.
        Місцем проведення заходу став унікальний об'єкт телекомунікаційного ендоскопічного центру з експериментальною операційною кімнатою та 3D-студією для демонстрацій Live Surgery. Під час лекцій було презентовано роботу університетської клініки, роботу хірургічної системи «da Vinci». Професор Кіпрос Ніколайдес - фахівець з пренатальної діагностики патологій плоду, засновник Міжнародного фонду медицини плода (Лондон, Великобританія) поділився власними надбаннями в медичній генетиці, залежності генетичної патології та захворювань внутрішніх органів.
        Загалом у конференції взяли участь представники більше ніж із 10 країн світу, доповідачів наукових робіт було більше 200 чол.

 

 

 

Як потрібно харчуватися, щоб уникнути ГЕРХ

опубліковано 16 жовт. 2017 р., 10:00 Віталій Смандич

Результат пошуку зображень за запитом "заборонена їжа"ГЕРХ, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, зустрічається і як самостійна патологія, і як симптом інших захворювань верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. При ГЕРХ їжа потрапляє зі шлунка і/або дванадцятипалої кишки назад в стравохід (рефлюкс), що призводить до пошкодження його слизової оболонки. Іноді ГЕРХ супроводжується незвичайними симптомами, і розпізнати її не так просто.

Як розпізнати ГЕРХ?

Кожен пацієнт заповнює анкету, розглядаючи симптоми, які були присутні у нього протягом останнього тижня.

1. Чи є у Вас наступні симптоми?

·                    біль в грудній клітці або за грудиною

·                    відчуття поколювання в грудній клітці або за грудиною

·                    відрижка кислим або неприємний присмак у роті

·                    біль або печіння у верхній частині живота

·                    кашель, пов’язаний з прийомом їжі або зміною положення тулуба

2. Як часто перераховані симптоми є причиною поганого сну?

3. Вони знижують Вашу продуктивність на роботі або щоденну активність?

4. Чи часто Ви приймаєте ліки (наприклад, ренні, алмагель та ін.)?

Якщо виявляються хоча б 1-2 позитивні відповіді, то найчастіше це ГЕРХ.

Своєчасна діагностика і систематичне лікування дозволять попередити прогресування захворювання і розвиток небезпечних для життя ускладнень.

Зміна дієти і способу життя може полегшити симптоматику і, вірогідно, уникнути необхідності медикаментозного лікування пацієнтів з легкою ГЕРХ, проте при важкому її перебігу ці заходи порівняно неефективні. Багато пацієнтів не витримують обмежень у дієті і режиму для зменшення ваги тіла.

Загальні рекомендації щодо модифікації способу життя та дотримання дієти для пацієнтів з ГЕРХ:

1. Припинення паління.

2. Якщо наявна надлишкова маса тіла (індекс маси тіла більше 25 кг/м2) - звернутися до лікаря для вибору заходів, спрямованих на її нормалізацію, в тому числі й підбору дієти, розрахунку калорійності їжі відповідно до особливостей організму, способу життя і виконуваного фізичного навантаження.

3. Спати із піднятим головним кінцем ліжка, проте, не використовувати для цього кілька подушок (внаслідок згинання тіла може підвищуватися внутрішньочеревний тиск і зростати ризик закидання шлункового вмісту в стравохід).

4. Приймати їжу 4-5 разів на день невеликими порціями.

5. Вживати їжу в теплому вигляді (температура 38-40°С). Не вживати холодну і гарячу їжу.

6. Після прийому їжі уникати нахилів вперед і горизонтального положення тіла, протягом 2-3 годин.

7. Не приймати їжу за 2-3 години до сну.

8. Не носити тугі пояси, корсети і тісний одяг.

9. Уникати фізичних вправ і роботи, пов’язаних з нахилами тулуба вперед і підняттям вантажів більше 8-10 кг.

10. Дотримуватися режиму праці та відпочинку.

11. Уникати вживання продуктів і напоїв, які сприяють підвищеному виробленню соляної кислоти в шлунку і зниженню тонусу нижнього стравохідного сфінктера:

• кави, чаю, кока-коли, шоколаду, газованих напоїв, маринадів, цитрусових, томатів, а також жирної, кислої, гострої їжі і прянощів;

• алкоголю, кислих фруктових соків, пива (крім стимуляції вироблення кислоти в шлунку вони можуть спричиняти подразнювальний вплив на слизову оболонку стравоходу та шлунку);

• знежиреного молока (може підвищувати кислотність шлункового соку);

• капусти, гороху, квасолі, бобів (сприяють підвищеному газоутворенню і згодом підвищенню внутрішньочеревного тиску) .

12. Включати в раціон риб’ячий жир, скумбрію, лосось, лляну олію (містять лінолієву кислоту, яка сприяє зменшенню запальних процесів у слизовій оболонки стравоходу), а також оливкову олію, яйця, вершкове масло, олію обліпихи (містять вітаміни А і Е, сприяють поліпшенню відновлення слизової оболонки стравоходу).

Якщо розглянути більш детально групи рекомендованих та заборонених продуктів, хворим можна порекомендувати:

1. Злаки і випічка:

ü  рекомендовано: хліб білий учорашній, сухарі з білого хліба, сухе печиво з нездобного тіста, каші з рисової, гречаної, манної і вівсяної круп;

ü  обмежити: круп’яні сніданки швидкого приготування, каші з пшеничної крупи;

ü  не рекомендовано: хліб білий свіжий, випічка із здобного тіста, житній та пшенично-житній хліб; каші з пшеничної і перлової круп.

2. М’ясо і продукти тваринного походження:

ü  рекомендовано: нежирні сорти м’яса (яловичина, кролятина, курятина, індичина) у відварному, запеченому, тушкованому вигляді, парові котлети або фрикадельки;

ü  обмежити: варені ковбаси, сосиски, сардельки;

ü  не рекомендовано: жирні сорти м’яса (свинина, баранина, гусятина, качатина) в смаженому і тушкованому вигляді, копченості, ковбаси копчені, консерви.

3. Супи:

ü  рекомендовано: вегетаріанські супи з додаванням круп, вермішелі;

ü  не рекомендовано: м’ясні і рибні бульйони, грибні та насичені овочеві відвари, борщ.

4. Риба, морепродукти:

ü  рекомендовано: всі види риби у відварному вигляді (судак, тріска, хек, минтай, окунь);

ü  обмежити: ікра риб;

ü  не рекомендовано: риба смажена, копчена, в’ялена, солона, рибні консерви.

5. Молочні продукти:

ü  рекомендовано: молочні каші з круп, що добре розварюються, молоко, вершки, некислий кефір, йогурт, сирна запіканка, суфле, пудинг;

ü  обмежити: знежирене молоко;

ü  не рекомендовано: молочні продукти з високою кислотністю, гострі і солоні сири, бринза.

6. Яйця, жири:

ü  рекомендовано: паровий омлет, не круті яйця; масло вершкове несолоне (додавати в готові страви); рослинні олії (оливкова, соняшникова, кукурудзяна);

ü  обмежити: маргарин, яйця (при поганій переносимості);

ü  не рекомендовано: смажені і зварені вкруту яйця; свинячий, яловичий, баранячий, гусячий жир.

7. Овочі, зелень:

ü  рекомендовано: картопля, морква, буряк, кольорова капуста, кабачки, гарбуз у відварному вигляді;

ü  не рекомендовано: білокачанна і червона капуста, перець, редька, томати, горох, квасоля, боби, свіжа цибуля, щавель, шпинат, часник, редиска, овочеві консерви.

8. Фрукти, ягоди:

ü  рекомендовано: некислі ягоди і фрукти (яблука, груші) у запеченому вигляді; у сирому вигляді дозволені банани і ківі;

ü  не рекомендовано: кислі, недостиглі фрукти: цитрусові, гранат, смородина, вишня, аґрус, виноград, кислі сорти яблук.

9. Напої:

ü  рекомендовано: неміцний чай з молоком, відвар шипшини, лужні, мало- і середньо-мінералізовані мінеральні води без газу («Боржомі», «Лужанська», «Шаянська», «Поляна Квасова» та інші);

ü  обмежити: соки з некислих ягід;

ü  не рекомендовано: газовані напої, квас, каву, міцний чай, какао, всі алкогольні напої, пиво; концентровані фруктові та овочеві соки; газовані мінеральні води.

10. Кондитерські вироби, десерти:

ü  рекомендовано: киселі, муси, желе з некислих ягід і фруктів;

ü  обмежити: кед, цукор, зефір, нешоколадні цукерки;

ü  не рекомендовано: шоколад та кондитерські вироби, що містять шоколад, жирні масляні креми, морозиво, солоні горішки.

11. Соуси і приправи:

ü  обмежити: харчова сіль до 10 г на добу;

ü  не рекомендовано: соуси м’ясні, рибні, грибні, томатні; маринад, хрін, перець, гірчиця, аджика, майонез.

Дотримання дієтичних рекомендацій при ГЕРХ є основним компонентом лікувального комплексу, й чітке їх виконання має позитивний вплив на перебіг захворювання, дозволяє зменшити дозу та тривалість вживання антисекреторних препаратів, позитивно впливає на інші органи травної системи, на обмінні процеси, покращує якість життя пацієнтів.

 

 

Матеріал підготували: завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Хухліна О.С., доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Дудка І.В.

Результати проведення науково-практичної конференції з міжнародною участю.

опубліковано 7 жовт. 2017 р., 10:25 Віталій Смандич   [ оновлено 7 жовт. 2017 р., 10:49 ]

    5-6 жовтня 2017 року у ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» за участі Громадської організації «Асоціація терапевтів Буковини» відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Особливості коморбідного перебігу захворювань та їх фармакотерапія в клініці внутрішньої медицини». Головний організатор НПК - колектив кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб ВДНЗ України «БДМУ» присвятив проведення конференції наступним видатним подіям, які відзначаються у цьому році:

1) 35-річчю з дня створення клінічної бази ВДНЗ України «БДМУ» - Чернівецької ОКУ «Лікарня швидкої медичної допомоги – Університетська лікарня»;

2) 20-річчю запровадження безперервної післядипломної освіти лікарів зі спеціальності «Терапія» на кафедрі госпітальної терапії ЧДМІ– нині кафедрі внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб ВДНЗ України «БДМУ»(1987-2017);

3) 20-річчю створення ЧОО «Асоціація терапевтів ім. акад. В.Х.Василенка»;

4) 90-річчю з дня народження професора О.М.Синчука – завідувача кафедри госпітальної терапії Чернівецького державного медичного інституту (1982-1992), який займався проблемами кардіології, ревматології, коморбідностізахворювань у клініці внутрішньої медицини;

5) 50-річчю професора О.С.Хухліної – завідувача кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб ВДНЗ України «БДМУ», провідним напрямком наукових досліджень якої є особливості коморбідного перебігу захворювань органів травлення з пульмонологічною, кардіологічною та гематологічною патологією, оптимізація їх фармакотерапії.

В урочистому відкритті конференції взяли участь Голова оргкомітету конференції, ректор ВДНЗ України «БДМУ», професор Бойчук Т.М., директор Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА професор Андрієць О.А., голова ГО «Асоціація терапевтів Буковини» професор Федів О.І.

Робоча програма НПК передбачала проведення пленарного та трьох секційних засідань, а також постерної сесії з конкурсом стендових доповідей молодих вчених(палац «Академічний»). Кращими були визнані стендові доповіді Богдан Н. (Одеса), Міхалєвої Т. (Київ), Гринюк О. (Чернівці). Програма конференції була з успіхом виконана у повному обсязі.

У Чернівцях лікарі з усієї України обговорили методи лікування пацієнтів з коморбідними патологіями

У роботі конференції взяли участь 43 професори, у тому числі 19докторів медичних наук, професорів медичних ВДНЗ України, професор О.Беркович (Німеччина), професор. Д.Брузерт (Бельгія), 35 доцентів, 63 кандидати наук, 286 практичних лікарів - терапевтів, сімейних лікарів, гастроентерологів, пульмонологів, кардіологів, ревматологів, інфекціоністів, гематологівз 12 областей України.

Культурна програма для гостей та учасників конференції включала оглядову екскурсію історичною частиною м. Чернівців з відвідуванням архітектурної пам’ятки ЮНЕСКО Резиденції Буковинських метрополитів (Чернівецький національний університет ім. Ю.Федьковича), відвідування Свято-Вознесенского Банченського чоловічого монастиря (с. Банчени, Чернівецька область) з реабілітаційним центром для дітей, інфікованих ВІЛ та хворих на СНІД.

Гості конференції високо оцінили організаційний і науково-практичний рівень конференції.

Студенти та викладачі БДМУ пройшли Ходою миру

опубліковано 25 вер. 2017 р., 01:06 Віталій Смандич

  Світлина від Віталія Смандича.      1982 році у своїй резолюції Генеральна Асамблея ООН проголосила Міжнародний День миру як день глобального припинення вогню та відмови від насильства.

    З тих пір свято, яке відзначається 21 вересня, залучило мільйони людей, охопивши багато країн та регіонів. Це свято закликає людей не тільки замислитися про мир, а й зробити щось заради нього, у тому числі шляхом освіти та інформування громадськості.

Нам не треба війни, не треба —

Ми за спокій і мир на Землі.

Щоб не коршуни в чистому небі,

А космічні пливли кораблі.

Уманець М.П.

        

        Сьогодні, вже традиційно, за ініціативи іміджевої групи БДМУ студенти та викладачі університету відзначають День миру. Понад 180 студентів усіх факультетів пройшли Ходою миру з вулиці О. Кобилянської до Театральної площі. Під час Ходи учасники роздавали перехожим власноруч виготовлених паперових голубів миру та листівки з побажаннями добра й спокою в родинах, в країні та світі. Завершилась Хода біля стін адміністративного корпусу БДМУ, де студенти, побажавши всім миру, розгорнули прапор України.

    Організатором "Ходи миру" та флеш мобу був асистент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віталій Смандич.

        Окрім того, в межах заходу на Театральній площі мешканці та гості міста мали змогу відвідати виставку художніх робіт студентів БДМУ, приурочену Дню миру.

Більше фото тут!

Доцент кафедри взяла участь у 10-у Міжнародному симпозіумі з судової медицини

опубліковано 25 вер. 2017 р., 00:51 Віталій Смандич   [ оновлено 25 вер. 2017 р., 00:53 ]

        Упродовж 11-15 вересня делегація науковців БДМУ у складі доцента кафедри судової медицини та медичного правознавства, д.мед.н. Олега Ванчуляка, асистентів кафедри судової медицини та медичного правознавства к.мед.н. Олександра Павлюковича 
та Марти Гараздюк, доцента кафедри внутрішньої медицини, к.мед.н. Олександра Гараздюка та доцента кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб, к.мед.н. Наталії Павлюкович відвідали м. Дюссельдорф, що у Федеративній Республіці Німеччина, з метою участі у 10-у Міжнародному Симпозіумі з Судової медицини та 96-му щорічному конгресі асоціації судових медиків.
  Членами делегації було презентовано результати використання лазерних спектрофотополяриметричних методів у судово-медичній практиці та науці з обґрунтуванням їх застосування, на прикладі робіт доц. Ванчуляка О.Я. «Морфологічні особливості трубчастих кісток нижньої кінцівки в судово-медичній практиці», ас. Гараздюк М.С. та доц. Гараздюка О.І. «Визначення давності настання смерті за допомогою двомірного картографування поляризаційно неоднорідних зображень плівок ліквору», ас Павлюковича О.В. та доц. Павлюкович Н.Д. «Вивчення тимчасової динаміки фазового зсуву між ортогональними компонентами амплітуди лазерного випромінювання, що розсіюється селезінкою, для діагностики давностіт настання смерті». Матеріали доповідей були надруковані в журналі «Судова медицина», випуск якого було приурочено до цього заходу.

    Паралельно у Дюссельдорфі відбулася нарада Асоціації судових медиків Східної Європи, голова якої др. Курт Трюбнер запросив наших делегатів та колег із країн СНГ взяти у ній участь.

        У цілому на Конгресі взяли участь понад 300 науковців із Німеччини, Швейцарії, Австрії, Бельгії, Нідерландів, Японії, Великобританії, Португалії, Польщі, Росії, Білорусі, Вірменії та України. Представлені доповіді демонстрували високий науковий рівень та перспективність нових методів дослідження у судовій медицині, а подальші дебати виявили щиру зацікавленість усіх присутніх до почутого. Багато робіт було присвячено вирішенню нагальних питань із судово-медичної танатології та криміналістики. Також особливу увагу приділили новітнім методам діагностики алкоголю та наркотиків у крові та тканинах людини, що пов'язано із швидким зростанням рівня алкоголізму та наркоманії серед працездатного населення та молоді.

        Також наші науковці змогли взяти участь у конгресі студентів та молодих учених «Медицина під натиском», який проходив у м. Антверпен, що знаходиться у Королівстві Бельгія, та був присвячений актуальним проблемам медицини сьогодення. Н.Д. Павлюкович та О.В. Павлюкович представили доповіді «Ефективність телмісартана у пацієнтів із метаболічним синдромом», «Серцева недостатність та цукровий діабет: акцент на морфології мембран еритроцитів», а О.І. Гараздюк, М.С. Гараздюк та О.Я. Ванчуляк доповідали «Ретроспективний аналіз монотерапії інгібіторами АПФ та комбінованої антигіпертензивної терапії у пацієнтів із діабетичною нефропатією», «Визначення часу, що минув після настання смерті методами лазерної поляриметрії плівок цереброспинальної рідини». Результати їх досліджень, представлені у вигляді постерних презентацій та усних доповідей викликали жвавий інтерес та обговорення у молодих науковців.

        У вільний від засідань час учасники Конгресів мали змогу відвідати історичні центри Дюссельдорфа та Антверпена та насолодитися автентичною культурно-архітектурною спадщиною старих міст.

1-10 of 183