Новини кафедри

ДОРОЖНА КАРТА ХВОРОГО НА ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ С

опубліковано 1 серп. 2017 р., 06:11 Віталій Смандич

Результат пошуку зображень за запитом "хухліна оксана"З нагоди МІЖНАРОДНОГО ДНЯ БОРОТЬБИ З ВІРУСОМ ГЕПАТИТУ С (28 ЛИПНЯ) пропонуємо адаптований алгоритм дії пацієнта, інфікованого вірусом гепатиту С, на підставі затвердженої та рекомендованої Наказом МОЗ України №233 від 02.04.2014р. «ПАМ’ЯТКИ ПАЦІЄНТА СТОСОВНО ВІРУСНОГО ГЕПАТИТУ С»

 

Що таке гепатит С?

Гепатит С – це захворювання, що викликається вірусом, який може передаватися через кров від однієї людини до іншої. Захворювання, в основному, вражає печінку. Коли ваша печінка вражена та пошкоджена вірусом, зрештою виникнуть труднощі з виконанням її різноманітних і життєво важливих функцій. Протягом тривалого періоду часу гепатит може прогресувати до серйозного пошкодження печінки (фіброзу і цирозу), або, в деяких випадках, до раку печінки (гепатоцелюлярної карциноми) та/або раку різних локалізацій.

Як хвороба впливає на людей?

Потенційно, це захворювання загрожує життю людини, і може вплинути на Вас фізично й емоційно. Захворювання може погіршити якість Вашого життя. У більшості випадків, за умови відповідного лікування, гепатит С можна вилікувати (95-100% за 3-6 міс.).

Які симптоми захворювання на гепатит С?

Деякі люди не мають жодних симптомів захворювання упродовж багатьох років, у той час як інші можуть відчувати підвищену стомлюваність, пітливість, біль в правій підреберній ділянці та верхній частині живота, у суглобах, ділянці серця, втрату апетиту і концентрації уваги. Симптоми можуть з’являтися і зникати. На пізніх стадіях захворювання, коли печінка пошкоджена більш серйозно, можуть бути такі симптоми, як жовтяниця, свербіж шкіри, внутрішня кровотеча, збільшення в розмірах живота із набряками на нижніх кінцівках.

Мені це загрожує?

Фактори ризику, коли кров інфікованої вірусом гепатиту С особи може потрапити в кровотік іншої особи, включають наступні події:

•переливання крові, хірургічне втручання до 1991 року, переливання препаратів крові до 1987 року;

•отримання медичної або стоматологічної допомоги в країнах, де гепатит є поширеним захворюванням, а інфекційний контроль є неякісним.

•спільне використанням будь-якого обладнання при споживанні ін’єкційних наркотиків або інгаляційних наркотиків;

•спільне використання таких речей як леза для гоління,зубні щітки або речі, що можуть подряпати шкіру; пірсинг, татуювання або косметичні ін’єкційні процедури (ботокс), якщо обладнання для цього використовується повторно;

•статеві зносини з інфікованою особою;

•контакт з кров’ю нароботі, наприклад, поранення голкою, порізи, прибирання крові, робота на місціподій з присутністю крові;

•передавання від матері до дитини в момент народження.

Мені треба здати аналізи?

Якщо Ви вважаєте, що знаходитеся у групі ризику, необхідно пройти попередню консультацію з лікарем. Чим раніше почати лікування, тим більша вірогідність вилікування інфекції. Якщо ви вже знаєте, що маєте позитивний результат тесту на інфекцію, Ви можете уникнути зараження інших.

Що мається на увазі «позитивний» чи «негативний»?

Є три типи тестів. Перший тип тесту (тест на антитіладо ВГС) визначає, чи Ви коли-небудь мали вірус. Деякі люди позбавляються вірусу природнім шляхом (імунна система знищує вірус), без медичної допомоги. Другий тип (ПЛР) вказує, чи вірус наявний у даний момент у Вашому організмі (тобто, чи інфіковані Ви вірусом гепатиту С). Якщо тест ПЛР позитивний, додаткове тестування покаже генотип(штам) вірусу. Генотип визначає кількість компонентівтатривалість лікування, яке Ви отримуватимете.

Як щодо конфіденційності?

Тестування доступне у сімейних лікарів, терапевтів, гастроентерологів, інфекціоністів та в інших місцях. Результати цього тесту є конфіденційними і не будуть передані третім особам без вашого дозволу. Сімейні лікарі лише передадуть інформаціюпро позитивні тести страховій компанії, якщо ви подали заяву на страхування і дали свою згоду напередачу медичної інформації. Негативні результати не будуть розголошуватися.

Це загрожує моїй родині та друзям? Мені треба їм розповісти?

Підтримка родини і друзів має вирішальне значення, тому варто сказати їм про Ваш діагноз і те, якими можуть бути результати і побічні ефекти лікування. Ви не можете заразити членів Вашої сім'ї і друзів у побуті та через повсякденну діяльність, таку як спільне використання посуду, обійми та поцілунки.

Аби не заразити інших:

- не використовуйте спільно такі предмети побуту, як зубні щітки або бритви

- очищуйте будь-які плями крові слабким розчином хлорки

- не використовуйте спільно будь-яке приладдя для вживання ліків (наприклад, трубки, голки та шприци, воду тощо).

Ризик передачі інфекції статевим шляхом є дуже низьким у відсутності інших ускладнюючих чинників, таких як:

- кров від менструації або анального сексу

- виразки на геніталіях, тобто від інфекцій, що передаються статевим шляхом, таких як гонорея, герпес або генітальні бородавки.

Як це вплине на мою роботу і кар’єрні перспективи?

Багато людей, хворих на гепатит С почуваються досить добре,щоб працювати, але Вам, можливо, доведеться внести деякі корективи у Вашуповсякденність, якщо у Вас є надмірна втомлюваність або інші симптоми. Як правило, Ви не зобов’язані повідомляти своєму роботодавцю, що у Вас ВГС (якщо Ви не медичний працівник, який бере участь у процедурах, що можуть включати контакт з кров'ю, наприклад, деякі операції).Проте, іноді поява побічних ефектіввід лікування може призвести до тимчасової непрацездатності. Може бути корисно розказати, що Ви перебуваєте на лікуванні. Наприклад, Вас можуть підтримати, змінивши робочі години або фізичну діяльність, що пов’язана з Вашою роботою впродовж періоду лікування.

Як діагноз гепатиту Свплине на страхування мого життя?

Як і будь-яке серйозне захворювання, діагноз гепатиту С буде мати вплив на страхування життя. Є багато видів страхування життя, так що варто перевірити будь-які поліси, які у вас є, якщо є зміни у стані Вашого здоров’я. Важливо пам’ятати, що будь-яка інформація, яку Ви надаєте вашим страховикам, є складовою частиною правового договору. Якщо інформація є неточною або невірною, угода може бути недійсною. Якщо Ви подаєте заяву на страхування та згоду на передачу медичної інформації, людина, яка проводила тестування, зобов’язана передати інформацію про позитивний результат тесту, якщо страхова компаніязвернеться з таким проханням.

Що відбувається впродовж обстеження та тестування на маркери вірусів?

Перед тестуванням лікар повинен з Вами обговорити, що відбувається. Це допоможе Вам зрозуміти процес тестування, результати тестування та зберегти конфіденційність. Зразки крові будуть відправлені на лабораторне дослідження. Якщо Ваш контакт з вірусом відбувся в останні шість місяців, Вас можуть попросити повернутися для повторного тесту. Це відбувається через те, що існує «вікно» після контакту, поки тест не стає позитивним. Якщо тест негативний, команда лікарів дасть Вам порадипро те, як не піддавати себе ризику в майбутньому. Якщо тест позитивний, вони будуть пояснювати, що це означає і направлять Вас у спеціалізовану клініку для подальшої оцінки.

Що відбувається далі?

Оцінка буде включати в себе клінічний аналіз крові, біохімічний тестна печінкові проби, якісну та кількіснуполімеразну ланцюговуреакцію на РНК віруса, тест на генотип (штам вірусу гепатиту С), клінічне обстеження (огляд лікаря), УЗД внутрішніх органів, еластографію печінки і, в окремих випадках, біопсію печінки. Біопсія печінки означає забір невеликого шматка печінки для гістологічного аналізу. Це робитьсяпід місцевою анестезією, але не обов’язково до початку лікування. По завершенню оцінки Ваш лікар буде говорити з Вамипро зміну способу життя, дієтичне харчування,обговорювати інші захворювання, на які ви страждаєте, та ліки, що Ви приймаєте, для призначення індивідуалізованого лікування.

Лікування дуже ефективне і побічних ефектів можна уникнути при гарному

догляді та підтримці. Обрана вами клініка повинна допомогти Вам знайти підтримку, що є частиною Вашого лікування. Лікування не однакове для всіх і залежить від інших захворювань або ускладнень, які Ви можете мати.

У той час як Ви або Ваш партнер знаходитесь на лікуванні, і упродовж від 6 до 12 місяців після цього, Ви повинні використовувати контрацепцію, щоб уникнути вагітності, оскільки ці препарати можуть бути шкідливі для майбутньої дитини.

Життя з гепатитом С?

Є багато речей, що стосуються стилю життя, які можутьполегшити життя з гепатитом С. Не вживайте алкоголь. Алкоголь і гепатит С можуть призвести до пошкодження печінки, а їх поєднання робить цей процес набагато швидшим. Існує спеціальна професійна підтримка, щоб допомогти вам зменшити або припинити споживання алкоголю. Збалансована дієта є життєво важливою. Зменшіть споживання екстрактивних страв, надмірно жирних та солодких продуктів. Втрата надмірної маси допоможе знизити навантаження на печінку. Проте, втрата ваги може бути побічним ефектом лікування, тому може бути необхідна терапія супроводупід керівництвом досвідченого висококваліфікованого лікаря. Професійна допомога в плануванні здорової збалансованої дієти стане вам у нагоді. Намагайтеся їсти малими порціями, але частіше. Регулярні помірні фізичні вправи зменшують стрес або депресію, тонізують, допомагають зміцнити імунну систему.

Якщо у вас гепатит С, припиніть палити. Відмова від куріння знижує ризик захворіти на рак. Для припинення паління можна звернутися за допомогою.

Поговоріть з вашим лікарем з приводу щеплень проти гепатиту А і В. Іншітипи інфекції печінки, особливо якщо у вас вже є гепатит С, спричиняють набагато більше навантаження на печінку і щеплення можуть уповільнити або зупинити захворюванняна гепатит. Ви також повинні намагатися отримати сезонне щеплення проти грипу в якості додаткового заходуобережності, коли імунна система може бути ослаблена. Існує дуже мало доказів користі застосування додатковихлікарських засобів, але багато пацієнтів вважають їх корисними у вирішенні багатьох різних симптомів, пов’язаних з цим захворюванням. Перш ніж почати їх вживання, необхідно отримати професійну консультацію.

Яку підтримку я, як пацієнт, можу отримати?

Існують різні спеціалізовані служби підтримки для людей згепатитом С, такі як консультування, підтримка осіб з подібним діагнозом (громадські організації), допомога у прийнятті рішень. Гепатит С може змусити людей відчувати себе ізольованими, а тому емоційна підтримка є дуже важливою. Пацієнти повинні сподіватися напідтримку багатопрофільних служб, що забезпечують добру комунікацію з пацієнтом; якісні інформаційні послуги; залучення пацієнта до співпраці на всіх стадіях допомоги та лікування; плавний перехід до паліативної допомоги, якщо це необхідно; тарегулярну оцінку потреб пацієнта.

Завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» д.м.н., проф. Хухліна О.С.

Санітарно-профілактична акція "Життя та здоров'я - найбільші людські цінності"

опубліковано 14 черв. 2017 р., 11:07 Віталій Смандич

13 червня в парку «Жовтневий» пройшла акція «Життя та здоров’я – найбільші людські цінності», зініційована співробітниками БДМУ з нагоди Дня медичного працівника.

 


Всі охочі мали можливість звернутися за професійною порадою до кардіолога, педіатра, гастроентеролога, дерматовенеролога, ревматолога, офтальмолога, ендокринолога, імунолога, лікаря загальної практики-сімейної медицини. 
За словами організаторів, цьогоріч акцію відвідали близько 400 чернівчан та гостей міста – люди старшого та середнього віку, а також мами з дітками. Деякі чернівчани приходять на такий «неформальний прийом до фахівця БДМУ» уже вдруге-втретє.
Від кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб прийняли участь: доц.Трефаненко І.В., ас.Войткевий Ю.І., ас.Смандич В.С., магістрант Вілігорська К.

Більше фото тут!

Тютюнопаління та його шкідливі наслідки

опубліковано 7 черв. 2017 р., 13:54 Віталій Смандич


Всесвітня організація охорони здоров’я у 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day). Перед світовою спільнотою було поставлено завдання - домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла. XXI століття настало, але проблема не зникла. Боротьба з нікотином триває.

Тютюнопаління – шкідлива звичка, яка полягає у вдиханні диму тліючого тютюну, – це одна з форм токсикоманії. Вона чинить негативний вплив на здоров’я курців і оточуючих осіб. Нікотин, що міститься в тютюновому димі, практично миттєво потрапляє в кровотік через альвеоли легень. Крім нікотину, в тютюновому димі міститься велика кількість продуктів згоряння тютюнового листя і речовин, які використовуються при технологічній обробці.

Від хвороб, розвиток яких є наслідком тютюнопаління, щорічно помирає 5,4 млн осіб. Тобто 1 з 10 смертей у світі спричинена саме вживанням тютюнових виробів.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно вмирають більше, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків, або від СНІД.

Тютюновий дим, крім нікотину, містить чадний газ, синильну кислоту, сірководень, вуглекислоту, аміак, ефірні масла і концентрат з рідких і твердих продуктів горіння і сухої перегонки тютюну, так званий тютюновий дьоготь. В останньому міститься близько сотні хімічних сполук речовин, в тому числі радіоактивний ізотоп калію, миш’як і ряд ароматичних поліциклічних вуглеводнів – канцерогенів, хімічних речовин, вплив яких на організм може викликати рак.

Біля третини загальної токсичності тютюнового диму складає нікотин. Це масляниста прозора рідина з неприємним запахом і гірким смаком.

Нікотин є наркотиком – саме він викликає пристрасть до тютюну і є однією з найнебезпечніших рослинних отрут. Для людини смертельна доза нікотину складає від 50 до 100 мг, або 2-3 краплі, – саме така доза і надходить у кров після викурювання 20-25 цигарок. Курець не гине тому, що така доза вводиться поступово, не в один прийом, але протягом 30 років він викурює приблизно 20000 цигарок, поглинаючи в середньому 800г нікотину, кожна частка якого завдає невиправної шкоди здоров'ю.

Нікотин проникає в організм разом з тютюновим димом. Знешкодження його відбувається в основному в печінці, в нирках і в легенях, але продукти розпаду виділяються з організму протягом 10-15 годин після куріння.

Нікотин відноситься до нервових отрут. В експериментах на тваринах і спостереження над курцями дозволили встановити, що нікотин в малих дозах збуджує нервові клітини, сприяє підвищенню частоти дихання і серцебиття, порушенню ритму серцевих скорочень, виникнення нудоти і блювання. У великих дозах він гальмує, а потім паралізує діяльність клітин ЦНС. Розлади нервової системи проявляються зниженням працездатності, тремтінням рук, ослабленням пам'яті. Нікотин впливає і на залози внутрішньої секреції, викликаючи спазм судин, підвищення артеріального тиску та частоти серцевих скорочень. Згубно впливаючи на статеві залози, він веде до розвитку у чоловіків статевої слабкості – імпотенції.

Монооксид вуглецю (чадний газ, СО) при надходженні і організм викликає кисневе голодування, тому що порушує здатність еритроцитів переносити кисень від легень до всіх органів і тканин, через що у людини виникає задишка. При курінні регулярне надходження СО в організм веде до зниження можливостей дихальної системи і до обмеження фізичної активності. Саме тому при курінні мозкові клітини отримують менше кисню, і розумова працездатність знижується. Зрозуміло, що куріння також несумісне із заняттями фізичною культурою і спортом.

Тютюновий дьоготь є надзвичайно сильним канцерогеном. Після викурювання цигарки його добре видно на фільтрі у вигляді коричневого нальоту. Але, викурюючи в день по пачці навіть так званих «легких» цигарок (в яких вміст тютюнового дьогтю знижений), за рік людина вводить в свій організм до 700-800г тютюнового дьогтю. Тому не дивно, що рак губи у курців зустрічається у 80 разів, легень у 67 разів, а рак шлунка – у 12 разів частіше, ніж в осіб, що не курять. Саме тютюновий дьоготь має найбільш руйнівний вплив на піднебінні мигдалики, руйнуючи їх клітини і викликаючи розвиток тонзиліту і більш часті ангіни.

В організмі людини немає жодного органу або системи, на які б шкідливо не впливав тютюновий дим і його складові частини.

Центральна нервова система курця знаходиться в стані постійної напруги через збудливий вплив нікотину. Але при цьому до неї прибуває менше крові (через спазм мозкових судин), а також вміст у ній кисню, необхідного для підтримки активної діяльності мозку, знижений. Але навіть кисень, який надходить до мозку, гірше використовується мозковими клітинами, тому у курця знижена розумова працездатність, послаблюється пам'ять, страждають вольові якості. Крім того, він відчуває підвищену дратівливість, у нього порушено засинання і часто відзначаються головні болі.

Потрапляючи в дихальні шляхи, тютюновий дим згубно діє на всю дихальну систему. Шкідливі речовини, що містяться в тютюновому димі, викликають подразнення слизових оболонок порожнини рота, носа, гортані, трахеї і бронхів. В результаті розвивається хронічне запалення дихальних шляхів, частіше виникають застудні захворювання, ангіни та інші порушення стану мигдаликів. Після куріння на 20 хвилин загальмовується функція дрібних війок слизової оболонки дихальних шляхів, які своїм швидким мерехтінням виганяють шкідливі речовини, які потрапили сюди і осіли на слизовій. Тривале куріння призводить до подразнення голосових зв'язок і звуження голосової щілини, через що змінюється тембр і забарвлення вимовлених звуків, голос втрачає чистоту і звучність, стає хриплим.

Типова прикмета курця – кашель з виділенням слизу темного кольору, особливо вранці. Кашель викликає розширення легенів через зниження їх еластичності і здатності спадати на видиху. Все це провокує розвиток задишки і утруднює дихання. Тривале хронічне запалення дихальних шляхів і легенів приводить до зниження їх опірності і розвитку гострих і хронічних захворювань, наприклад запалення легенів, бронхіальної астми, хронічного обструктивного захворювання легень.

У людини, яка палить систематично, розвиваються багато захворювань системи кровообігу: підвищений артеріальний тиск, порушення мозкового кровообігу і діяльності серця аж до інфаркту міокарда та ін. Частота серцевих скорочень під час куріння зростає на 10-18 ударів в хвилину і відновлюється лише через 15-20 хвилин. Якщо врахувати, що наслідки викурювання однієї цигарки зберігаються протягом 30-40 хв. після припинення куріння, то це означає, що, викурюючи щопівгодини нову сигарету, курець тримає систему кровообігу в стані постійної напруги. Наприклад, за добу його серце робить до 10-15 тисяч зайвих скорочень. Надзвичайно шкідливе куріння для хворих на ішемічну хворобу серця. Одною з причин є те, що при курінні звужуються артерії і погіршується кровотік. До серця поступає менше кисню і поживних речовин, утруднюється видалення продуктів метаболізму. Іншою причиною є те, що оксид вуглецю з сигаретного диму проникаючи в кров, зв'язується з гемоглобіном, замінюючи кисень. Третя причина – нікотин та інші речовини тютюнового диму знижують скорочення міокарда, зменшуючи кровотік і постачання кисню та інших поживних речовин всіх органів, в тому числі міокарда. В результаті толерантність до фізичного навантаження знижується – напади стенокардії виникають при менш інтенсивному і тривалому фізичному навантаженні.

З рота курця неприємно пахне, язик обкладений сірим нальотом, що є одним з показників неправильної діяльності шлунково-кишкового тракту. Подразнюючи слинні залози, нікотин викликає посилене слиновиділення. Курець не тільки спльовує зайву слину, але і проковтує її, посилюючи шкідливий вплив нікотину на травний апарат. Відбуваються і інші зміни в стані органів ротової порожнини: руйнування емалі зубів, розвиток карієсу і поява жовтого нальоту на зубах, кровоточивість ясен.

Під час куріння судини шлунка звужуються, кількість шлункового соку підвищена, а його склад змінений; апетит знижується, а травлення гальмується (саме тому при відчутті голоду курець хапається за цигарку). В результаті всі ці причини часто призводять до розвитку виразкової хвороби шлунка.

Тютюновий дим знижує гостроту нюху і смакових відчуттів, тому курці нерідко погано розрізняють смак солодкого, солоного, гіркого, кислого. Крім зазначених впливів на організм, куріння дає і цілий ряд інших наслідків і ускладнень. Зокрема, у чоловіків, які палять 25-40 років сексуальна активність вдвічі нижче, ніж у некурців.

Лише 25% тютюнового диму надходить в легені курця, інші 75% отруюють повітря, завдаючи шкоди оточуючим, – це явище отримало назву «пасивного куріння». Небезпечна для здоров'я людей, які не курять, концентрація тютюнового диму в повітрі закритих приміщень створюється при викурюванні всього лише кількох цигарок, тому члени сім'ї, в якій курить лише одна людина, пасивно «викурюють» до 10 цигарок на добу.

13 березня 2012 року в Україні було остаточно схвалено закон про повну заборону реклами сигарет. Заборона стосується не тільки реклами, а й будь яких способів стимулювання продажів тютюнових виробів. Закон вступив в силу 17 вересня 2012 року.

З 4 жовтня 2012 року на упаковках сигарет в Україні розпочали друкувати фотоілюстрації із попередженням про хвороби, які можуть бути викликані тютюнопалінням.

Поширеність щоденного куріння за останні 5 років в Україні суттєво зменшилась. Так, у 2005 році щоденно палили 62 % чоловіків (від 15 років і старше), а в 2010 вже 45 %. Кількість жінок-курців скоротилася майже вдвічі — з 17 % до 9 %.

 

Матеріал підготували: завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Хухліна О.С., доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Дудка І.В.

День Донора 12-16.06.2017. Анонс

опубліковано 7 черв. 2017 р., 12:22 Віталій Смандич

 

   З ініціативи молодих донорів Буковинського державного медичного університету в період з 12 по 16 червня планується проведення "Дня донора". Ця щорічна традиція котра проводиться до Міжнародного Дня донора.

         Захід відбудеться в Чернівецькому обласному центрі служби крові, що по вул. Українській, 36, м.Чернівці з 8:00 год до 12:00 год.

         Мета цієї події - підвищити рівень обізнаності населення щодо необхідності регулярного донорства крові з метою забезпечення якості, безпеки та доступності крові та/або її продуктів для потребуючих у переливанні.

         Акція проходить спільно з Чернівецькою обласною організацією Товариства Червоного Хреста, ГО "Всеукраїнська асоціація студентів-медиків" UMSA, ГО "Буковинська футбольна асоціація медиків”, Станицею Чернівці Пласту НСОУ, ГО "Асоціація випускників Буковинського державного медичного університету".

 

         Для зручності донорів проводиться попередня реєстрація для розпреділення зручного часу донорства:
https://docs.google.com/a/bsmu.edu.ua/forms/d/e/1FAIpQLSfO-Codv0wVsMfiiS_UzreDHvmlzQocct0Bfb0ayzMHdvpjyA/viewform

Більше інформації тут: https://www.facebook.com/donorBUKOVYNY/

Запрошуємо всіх бажаючих стати донорами!


Донорами можуть бути громадяни, що:

- почуваються добре та мають бажання допомогти,
- не мають протипоказань до донорства крові,
- віком від 18 до 60 років,
- вагою від 55 кг,
 
- відсутність проблем з надлишковою вагою (визначає лікар на місці),
 
- мають при собі паспорт громадянина України,
 
- наявність реєстрації (прописки) в паспорті громадянина України,
 
- наявність ідентифікаційного коду.

         Взяття крові та (або) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що здоров'ю донора не буде заподіяно шкоди.

         Навіть за умови виконання усіх вище вказаних умов лікар може заборонити реципієнту у здачі крові з об'єктивних причин, які він визначає при особистій співбесіді.

Команда викладачів БДМУ з футболу – у трійці лідерів

опубліковано 7 черв. 2017 р., 12:19 Віталій Смандич

Упродовж 23-25 травня у спортивному комплексі «Олімпія» проходили змагання з міні-футболу серед  команд медичних установ області з нагоди Дня Медичного Працівника.

 

У турнірні брали участь 12 команд. Ці змагання вже традиційно збирають кращих футболістів-медиків. Цього року фортуна була на боці команди з Герцаївської ЦРЛ, яка у фіналі здолала команду станції швидкої медичної допомоги. Бронзу змагань виборола команда викладачів БДМУ. Вітаємо гравців та тренера із успішним виступом.

У складі команди виступали:

Бірюк Ігор Григорович – завідувач кафедри кафедри медицини катастроф та військової медицини;

Бербець Андрій Миколайович – доцент кафедри акушерства та гінекології;

Бамбуляк Андрій Васильович – доцент кафедри хірургічної та дитячої стоматології;

Смандич Віталій Степанович – асистент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб;

Мойсюк Сергій Володимирович - асистент кафедри медицини катастроф та військової медицини;

Мойсюк Володимир Денисович - асистент кафедри медицини катастроф та військової медицини;

Андрієць Микола Миколайович – старший викладач кафедри внутрішньої медицини, фізичної реабілітації та спортивної медицини

Унгурян Андрій Михайлович – аспірант кафедри дитячої хірургії та отоларингології;

Ватаманеску Лівій Іванович – аспірант кафедри  дитячої хірургії та отоларингології;

Хащук Василь Сидорійович– асистент кафедри травматології, ортопедії та нейрохірургії.

«Технофест 2017»

опубліковано 7 черв. 2017 р., 12:15 Віталій Смандич

20 травня у Центральному парку культури та відпочинку ім. Т. Шевченка проходив ІІ обласний Фестиваль науки і техніки «Технофест 2017».

Організаторами заходу виступали Чернівецький обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді та Департамент освіти та науки обласної державної адміністрації.

Гості «Технофесту 2017» мали можливість побачити презентації виробів учнів навчальних та позашкільних закладів, ознайомитися з дослідами з використанням термоелектричних модулів, дослідами з фізики, навчальними курсами з робототехніки. Також під час заходу було проведено ряд майстер-класів.

У фестивалі взяли участь представники ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» серед яких асистент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб  Віталій Смандич.

Співробітники та студенти-старшокурсники нашого навчального закладу проводили майстер-клас по наданню першої домедичної допомоги.  Всі бажаючі мали змогу спробувати на фантомі проводити серцево-легеневу реанімацію та вчилися як правильно зупиняти певні види кровотеч. Як зазначають організатори майстер-класу, велика кількість чернівчан та гостей міста зацікавилися та спробували провести реанімаційні заходи.

Здоровим бути модно!

опубліковано 7 черв. 2017 р., 12:07 Віталій Смандич

В студентському містечку Буковинського державного медичного університету (вул.Чорноморська) відбулась профілактична акція. З метою популяризації здорового способу життя та вшанування Дня пам’яті людей, що померли від СНІДу, всі бажаючі молоді люди мали змогу визначити свій ВІЛ статус.

На початку травня близько 150 студентів долучились до акції, експрес-тести надала Чернівецьке обласне відділення ВБО «Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ», символічні кульки – Чернівецький обласний центр СНІДу.

Аналіз здійснювали за допомогою спеціальної тест-касети. Тест виявляє антитіла до ВІЛ. Свій результат можна дізнатися упродовж 5-10 хвилин. Також всім учасникам були роздані контрацептиви та символічні повітряні кульки.

Найактивніше спрацювала Студентська рада гуртожитку №2, яких було найбільше та фактично організовували акцію.

Як зазначив асистент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віталій Смандич, акції, щодо профілактики різних захворювань, медична спільнота БДМУ організовує систематично, але для того щоб дійсно відбувся результат потрібна активна свідомість кожної людини. За результатами тестування позитивного результату не було виявлено ні в кого.

День перемоги над нацизмом у Європі

опубліковано 7 черв. 2017 р., 12:03 Віталій Смандич

 
       
Напередодні свята співробітники БДМУ привітали ветеранів Другої світової війни та локальних конфліктів, що працювали та працюють в нашому навчальному закладі та своєю непосильною працею виховали та виховують не одне покоління студентів.
        Від Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет» привітали ветеранів, що працювали та працюють в університеті. Від імені ректорату на чолі з ректором, професором Тарасом Бойчуком, профспілкового комітету передали матеріальну допомогу та подяки.

Як корисно тамувати спрагу

опубліковано 7 черв. 2017 р., 11:44 Віталій Смандич

Спека, спрага це два слова синоніми. Одне без іншого неможливо.

Спрага є свого роду захисний механізм, який захищає організм від зневоднення і підтримує необхідну для життя постійність внутрішнього середовища нашого організму. У літню пору, особливо в сильну спеку, коли організм втрачає велику кількість вологи, слід вживати побільше рідини. Для вагітних та людей, які мають хронічні захворювання, особливо пов‘язані із серцево-судинною, ендокринною, сечовидільною системами, питний режим обов‘язково має бути узгоджений з лікарем. Здається, що про це знає кожен, однак напої, якими ми зазвичай намагаємося втамувати спрагу, не завжди корисні і здатні впоратися з неприємними наслідками зневоднення.

Для тамування спраги є негласні правила споживання рідини.

·        Норма рідини для дорослої здорової людини становить 2-3,5 літрів в день.

·        Слід пити маленькими ковточками, якщо випити залпом багато рідини, посилиться потовиділення, а тамування спраги не буде.

·        Краще вживати воду кімнатної температури.

·     Холодні напої пити так само не рекомендують. По-перше, це загрожує ангіною, а по-друге організм засвоює холодну набагато гірше, тобто для того що б ви відчули тамування спраги треба буде почекати деякий час.

·        Намагайтеся не пити понад норму, так як це може загрожувати набряками, задишкою, підвищеним потовиділенням.

Найбільш поширені напої для тамування спраги.

Чай.  На думку вчених, це найкращий засіб для тамування спраги. Доволі корисним є зелений чай, який містить багато вітаміну Р і позитивно впливає на судини. Цей чудовий еліксир легко п’ється і не залишає жовтизни на зубах. Саме зелений чай служить гарним терморегулятором. Для тамування спраги зеленого чаю потрібно випити на третину менше ніж води, це немаловажний фактор для літніх людей та вагітних. Так само до плюсів зеленого чаю можна віднести те, що він багатий мікроелементами і сприяє зміцненню судин, які в спеку працюють на знос. А чорний чай завдяки кофеїну добре тонізує. Але треба пам‘ятати, що чай має сильну сечогінну дію.

Вода. Найпоширеніший і найдоступніший напій. За здатністю тамувати спрагу через велику кількість солей і біологічно активних речовин мінералка посідає друге місце після чаю. Вона чудово освіжає і знімає втому. Підійдуть для тамування спраги столові води зі ступенем мінералізації не більше 1 г/л, а також лікувально-столові води – з мінералізацією 4-5 г/л. Більше 10 г/л – це вже ліки, які варто вживати лише за рекомендацією лікаря. Споживання води з підвищеною концентрацією солей може призвести до каменеутворення і цілої низки інших негативних наслідків. Корисна тільки очищена, мінеральна вода, а не газована, нехай навіть вона буде теж мінеральна, але користь вже не та.

Газована вода не ефективна для тамування спраги. До її складу входить вуглекислий газ, який призводить до переповнення шлунку, порушує нормальну кислотність, а для жінок є однією з причин утворення целюліту.

До речі, краще втамувати спрагу зможуть додані до води шматочки лимона чи кількох кислих ягід – горобини та брусниці.

Соки і нектарини. Влітку добре допомагають томатний, вишневий, грейпфрутовий, сливовий, аличевий соки. Кислота подразнює смакові рецептори, починається посилене виділення слини, і нам здається, що навколо вже не так спекотно. Соки з м’якоттю втамовують спрагу гірше. Але вони містять ще й клітковину, пектин, жиророзчинні вітаміни, тому їхня харчова цінність вища. Фахівці радять у спеку віддавати перевагу розведеному сокові. Адже такі напої швидко просочуються у кров і приносять полегшення.

Звичні в побуті компоти, морси можуть тамувати спрагу, при одній умові, що при приготуванні не буде доданий багато цукру, так як цукор провокує спрагу ще сильніше. Присутність в соках глюкози, яка знаходиться в фруктах сприяє спразі.

Кисломолочні продукти. Кефір, ряжанка, кисле молоко (простокваша) - всі ці кисломолочні напої, які містять органічні кислоти, теж добре втамовують спрагу. До того ж вони швидко засвоюються. Що стосується кисломолочної продукції, деякі експерти вважають, що вона теж добре втамовує спрагу. Але при цьому не можна забувати про небезпеку харчового отруєння, так як в спеку така продукція швидко псується.

Квас. Справжній, класичний квас завдяки вуглекислоті й амінокислотам, які містяться у ньому, добре втамує спрагу. Він ситний. До того ж квас сприяє кращому засвоєнню їжі. Під час регулярного вживання квасу покращується робота нервової системи. Газований квас, який продається у пляшках, через наявність різноманітних добавок є звичайним солодким газованим напоєм.

Кава та чай крім того, що містять інші речовини, надають сечогінний ефект. Наприклад, втамувати спрагу тільки чаєм або кавою просто неможливо, так як кількість рідини, яке ви скористаєтесь, буде виведено в повному обсязі.

Коктейлі, текіла, горілка і віскі зневоднюють організм в спеку, приводячи до спазмів судин. А коньяк, розширює судини, викликає надмірне потовиділення. А от сухе біле або червоне вино, розбавлене мінералкою або простою водою, відмінно втамовує спрагу і тонізує судини.

Пиво відноситься до газованих напоїв, а всі подібні напої не здатні вгамувати спрагу, а тільки її підсилюють. Також пиво має виражений сечогінний ефект і не може добре втамовувати спрагу. Воно погіршує тонус судин і робить негативний вплив на діяльність вегетативної нервової системи. Більша кількість негативно вплине на стан підшлункової залози. В ньому містяться жіночі статеві гормони, естрогенові компоненти. Взагалі чоловікам не рекомендується регулярно вживати цей напій, так як він блокує їх гормональну функцію. А для жінок надлишок гормонів також не дуже добре. Також слід врахувати, що на жарі людина швидше п`яніє, і сп`яніння це сильніше. Таким чином, даний напій краще вживати ввечері, коли вже не жарко, і краще зупиняти свій вибір на світлих сортах міцністю до 4,5 градусів. Безпечна денна доза пива - не більше 1 л світлого напою. Для тамування спраги цього цілком достатньо.

Бережіть свій організм від спеки в день та насолоджуйтесь життям з бокалом пива або сухого розведеного вина увечері.

Підготувала доцент кафедри
внутрішньої медицини, клінічної фармакології

та професійних хвороб Трефаненко І.В.

Майстер-клас по наданню першої долікарської допомоги для школярів Берегомету

опубліковано 30 квіт. 2017 р., 23:54 Віталій Смандич

24 квітня викладачі ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» провели майстер-клас по наданню першої долікарської допомоги у Берегометській гімназії.

Акцію розпочала помічник ректора з іміджевої політики, професор Алла Борисюк, яка розповіла про мету візиту, представила колег та подякувала адміністрації навчального закладу за запрошення.

Асистент кафедри фтизіатрії та пульмонології Інга Єременчук розповіла про актуальність першої долікарської допомоги, хто повинен надавати таку допомогу, які можуть бути ситуації та як потрібно надати першу долікарську допомогу для того, щоб врятувати людині життя. Після чого показала, як правильно проводити серцево-легеневу реанімацію. Для відпрацювання практичних вмінь учнів та вчителів запропонувала спробувати самостійно провести реанімаційні заходи на фантомі.

Спочатку спостерігалася розгубленість, проте багато учнів активно брали участь у обговоренні та самостійно спробували провести непрямий масаж серця. До слова, багатьом вдалося правильно виконати реанімаційні заходи, що фіксувалося загоранням лампочок на фантомі. До практики також долучилися вчителі та директор школи Леся Том’як.

Про першу долікарську допомогу при кровотечах розповів асистент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віталій Смандич, який ознайомив присутніх з видами травм та кровотеч, з тим, як правильно і де потрібно накласти джгут та як зупинити кровотечу.

В Україні щороку понад 15 млн. осіб потребують екстреної медичної допомоги

Несвоєчасне і низькоякісне надання екстреної медичної допомоги хворому або постраждалому може бути причиною стійкої втрати здоров’я чи смерті людини

Смертність населення працездатного віку в Україні від нещасних випадків, травм та отруєнь перевищує аналогічні показники в розвинених країнах світу в 10 разів.Більше фото ТуТ.

1-10 of 173