«Чорнобиль не має минулого»

опубліковано 25 квіт. 2016 р., 10:45 Віталій Смандич
"Недалеко той час, коли людина отримає в свої руки атомну енергію ..., таке джерело сили, яке дасть їй можливість будувати своє життя, як вона захоче ... Чи зуміє людина скористатися цією силою, спрямувати її на добро, а не на самознищення?"

В.І. Вернадський

Глобальною екологічною подією XX ст., що стала викликом безпеці людства, була Чорнобильська катастрофа та подолання її наслідків. Чорнобильська аварія дотепер вважається самою руйнівною в історії ядерної енергетики. Радіоактивні осади в основному зосереджені на території трьох колишніх радянських республік, найближче розташованих до станції, однак у низьких концентраціях радіоактивність поширилась також на більшій частині всієї північної півкулі.

Реактор четвертого енергоблоку Чорнобильської АЕС був цілком зруйнований вибухами, що зірвали дах будинку реактора і призвели до викиду великого обсягу уранового палива й інших радіоактивних матеріалів у навколишнє середовище. Залишки реактора в даний час знаходяться усередині великої конструкції, відомої як "укриття" чи "саркофаг", побудованої через декілька місяців після аварії. Один з чотирьох колишніх у той час на площадці реакторів знаходиться в експлуатації. Великі обсяги радіоактивних матеріалів ­– 12 трильйонів міжнародних одиниць радіоактивності, названих "бекерелями", були викинуті в навколишнє середовище головним чином протягом перших десяти днів. У складі викиду було більш ста радіоактивних елементів, однак з погляду впливу на здоров'я людей і стан навколишнього середовища основне значення мали ізотопи йоду і цезію. Радіоактивні матеріали дуже низького рівня активності можна було знайти практично по всій північній півкулі.

Якщо порівнювати з іншими ядерними подіями: директор японського національного центру досліджень із ядерної енергетики М. Танока порівнює ядерне бомбардування Хіросіми з аварією на ЧАЕС, яка у 90 разів перевищує сумарний вихід радіоактивних продуктів. Академік А.Д. Сахаров зазначив, що наслідки катастрофи на ЧАЕС еквівалентні наслідкам вибуху 500 ядерних бомб потужністю 20 кілотонн кожна.

Чорнобильська катастрофа – планетарна катастрофа століття, яка за масштабами не має прецедентів у світі. Вона забрала життя сотень людей, багатьох зробила інвалідами, спричинила глибокі соціальні потрясіння й жахливі екологічні наслідки.

В рамках вшанування 30-ї річниці Чорнобильської катастрофи асистент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Горбатюк Ірина Борисівна разом зі студентами 3-ї групи 5 курсу медичного факультету № 4 провели годину-спогад «Чорнобиль не має минулого».

Сигнал тривоги, який пролунав мирної ночі на Чорнобильській атомній електростанції 26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хвилини, сколихнув увесь світ. Своїм відлунням Чорнобильська катастрофа спонукає до пильності. Вона знову і знову примушує замислитися над тим, що науково-технічний прогрес не тільки дає сучасній людині засоби, щоб досягти намічених цілей на шляху цивілізованого поступу, а й вимагає (й дозволяє) знаходити запобіжники, котрі дають гарантії безпеки, а це прямо пов'язано і з формуванням та розвитком світоглядних моральних засад, які об'єднують людей.