До Дня здоровья

опубліковано 21 трав. 2013 р., 11:50 Трефаненко Ірина Валентинівна БДМУ, Чернівці

Здоровий спосіб життя – основа профілактики артеріальної гіпертензії.

 

Дана тема приурочена Дню здоров’я. Артеріальна гіпертензія є досить важливою проблемою сьогодення, оскільки значна кількість людей у світі страждає цією недугою. Основні фактори ризику розвитку артеріальної гіпертензії, тобто чинники, які асоціюються з більшим ризиком розвитку захворювання в клініці прийнято поділяти на модифіковані (ті, що піддаються корекції) і немодифіковані (ті, що неможливо змінити).

До немодифікованих факторів ризику відносять:

—     Стать: у молодому та середньому віці частіше хворіють чоловіки, з віком ця різниця нівелюється

—     Вік: чоловіки старше 55 років і жінки старше 65 років

—     Генетична схильність

—     Порушення толерантності до глюкози

На жаль, безпосередньо впливати на дані фактори ризику ми не можемо.

До модифікованих факторів ризику відносять:

—     Паління

—     Низька фізична активність

—     Абдомінальне ожиріння

—     Надлишкове споживання кухонної солі

—     Недостатнє надходження мікроелементів і вітамінів

—     Зловживання алкоголем

—     Дисліпідемія

—     Психо-емоційні стресові ситуації

Дані фактори ризику ми можемо і повинні змінити, оскільки це є основою здорового способу життя. Дуже важливим у профілактиці розвитку та подальшого прогресування артеріальної гіпертензії є дотримання саме здорового способу життя.

Паління. Тютюнопаління – нікотин та компоненти диму підвищують АТ, погіршують еластичність судин, прискорюють атеросклеротичний процес у артеріях, порушують в’язкість крові, прискорюють частоту серцевих скорочень та артеріальний тиск з ростом навантаження на серце, провокують спазми артерій серця і нижніх кінцівок, підвищують схильність до тромбоутворень, і це далеко не всі негативні наслідки дії цигарок. При однакових рівнях АТ мозковий інсульт та ішемічна хвороба серця в осіб, що палять, виникає в 2-3 рази частіше, ніж у тих, хто не палить

Низька фізична активність (гіподинамія): в осіб, що ведуть малорухливий спосіб життя, ризик виникнення гіпертензії на 20-50 % вищий, ніж у фізично активних. Виконуючи адекватно підібране фізичне навантаження, люди похилого віку можуть протистояти проявам старіння і залишатися, наскільки це можливо, активними. Кількість і тип вправ залежать від фізичного стану організму.

Абдомінальне ожиріння. Ожиріння та надмірна вага тіла – також дуже важливі фактори ризику розвитку захворювань серця та судин. Характер розподілу жирової тканини в організмі має суттєве значення в розвитку хвороб серця. Ризик серцево-судинної патології є найбільшим при відкладенні жиру в ділянці живота, грудей, шиї, при цьому руки і ноги непропорційно худі. Таке ожиріння називається черевним, центральним (яблукоподібним).

Критерієм черевного, яблукоподібного типу ожиріння є для європейців окружність талії більше 94 см у чоловіків і талія більше 80 см у жінок (Міжнародна федерація діабету, 2005 рік). Величина окружність талії/окружність стегон становить при такому типі ожиріння більше 0,85 у жінок та більше 1 у чоловіків. Окружність талії може бути трохи більшою при високому зрості.

Ожиріння черевного типу часто пов’язане з гіпертензією та ішемічною хворобою серця, надлишкова вага асоціюється з 2-6 кратним підвищенням ризику виникнення артеріальної гіпертензії.

Надлишкове споживання кухонної солі: надлишок натрію збільшує об'єм циркулюючої крові, викликає набухання стінок артеріол, підвищує чутливість судинної стінки до судинозвужувальних чинників.

Недостатнє надходження з водою і їжею кальцію і магнію, мікроелементів і вітамінів. Харчові фактори – ряд продуктів, особливо у надмірній кількості, сприяють підвищенню АТ. Зокрема, кухонна сіль, кава, міцний чай, алкоголь, смажені та копчені страви, цукор, солодощі, здоба, рафіновані продукти, консерванти, барвники, стабілізатори, ароматизатори. Одні з них викликають швидкий підйом АТ, а інші створюють підгрунтя для розвитку гіпертонічної хвороби. Саме тому, практично у всіх рекомендаціях з лікування та профілактики АГ, неодноразово наголошується на необхідності обмеження цих речовин у щоденному раціоні.

Раціональне харчування полягає в збільшенні споживання рослинної їжі, зменшенням споживання тваринних жирів, збільшенням у раціоні калію, кальцію, що містяться в овочах, фруктах, зернових, і магнію, що міститься в молочних продуктах різке обмеження споживання алкогольних напоїв. Спеціально для хворих з підвищеним тиском була розроблена дієта №10.

Дисліпідемія. Іншим основним принципом раціонального харчування людей літнього віку є його антиатерогенна спрямованість. Це не тільки зниження калорійності їжа, але також обмеження продуктів, що містять холестерин (печінка, нирки, мізки, жирні сорти м'яса, ікра риб, яєчні жовтки), і тваринних жирів, багатих насиченими жирними кислотами, заміна їх рослинними оліями, які є  джерелами моно- і поліненасичених жирних кислот,  що попереджують ураження серця і судин . Корисно вводити в раціон і тваринні джерела поліненасичених жирних кислот – морську жирну рибу (скумбрію, сардину, оселедець івасі) по 300-400 г у тиждень у запеченому або консервованому виді у помірній кількості.

Психо-емоційні стресові ситуації. Психосоціальні фактори – стрес, особливо хронічний, сприяє підвищенню АТ. Хочемо звернути увагу на те, що певний стиль поведінки, який характеризується тенденцією до суперництва, безкомпромісною боротьбою за успіх, надмірними амбіціями, перебільшеним відчуттям обов’язковості та відповідальності, агресивністю (нерідко прихованою у собі), постійним поспіхом та нетерпеливістю, часто притаманний особам з підвищеним АТ. Уникайте психоемоційних та фізичних перевантажень у професійній роботі та побуті. Відрегулюйте свій режим праці і відпочинку, щоб не допускати перевтоми і виснаження.

Якщо у Вас все таки виявили артеріальну гіпертензію, необхідно звернутися до лікаря за адекватною допомогою. Досить часто помилкою людей є те, що препарати для зниження тиску приймають тільки тоді, коли тиск підвищився, і перестають приймати, коли стає легше або купують доступні усім препарати для зниження тиску, керуючись порадою сусідки чи провізора в аптеці. Неправильно лікована артеріальна гіпертензія може спричинити ускладнення. Тільки лікар може визначити препарат, який не тільки знизить тиск, а й покращить загальну ситуацію, викликану артеріальною гіпертензією з урахуванням всіх факторів. Важливо вчасно виявити схильність до підвищення тиску і систематично вживати ліки, щоб досягнути його цільових рівнів, за яких можна уникнути ускладнень.

Вилікувати артеріальну гіпертензію неможливо. Проте, дотримуючись здорового способу життя та приймаючи ефективні ліки, можна контролювати артеріальний тиск і не допустити розвитку ускладнень.

Comments