«Катастрофа на Чорнобильській АЕС – причини та наслідки…».

опубліковано 4 трав. 2016 р., 01:38 Віталій Смандич

26 квітня 2016 року в Чернівецькому госпіталі ветеранів війни до Дня пам’яті 30-річчя Чорнобильської катастрофи доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Шумко Галина Іванівна провела круглий стіл разом зі студентами 6 курсу 9 групи, спеціальності «лікувальна справа» на тему: «Катастрофа на Чорнобильській АЕС – причини та наслідки…».

Аварія, що сталася на Чорнобильській атомній електростанції 26 квітня 1986 року, була далеко не першою, що трапилася на даній АЕС Про це написав історик, голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович. Перша подія трапилася в 1978 році. Більш серйозна аварія сталася у вересні 1982 року. Були аварії і в 1983-му, в 1984-му. І тільки те, що сталася 26 квітня 1986 року, не вдалося приховати, і про трагедію стало відомо всьому світу. Спорудження Чорнобильської АЕС супроводжувалося постійними проблемами, і про це доповідали в повідомленнях КДБ керівництву партії. Як стверджує В'ятрович, проблеми з роботою електростанції почалися відразу після запуску першого енергоблоку.

Минає 30 років після того, як 26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хвилини 44 секунди сталася найбільша техногенна аварія в історії людства з різницею у дві секунди відбулись два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС, в результаті яких сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі. Вибухи були не ядерними, а хімічними, як наслідок перегріву реактора та накопичення великої кількості газів, що з'явились під час неконтрольованої реакції. Потужність вибухів була настільки великою, що було зруйновано стальну і свинцеву обшивку реактора, і в повітря піднялось більше 60 тон радіоактивних матеріалів.

Лише наступного дня, після того як у Швеції за рівнем радіації визначили, що в Україні мала місце аварія, уряд СРСР повідомив про Чорнобильську трагедію. Від вибуху і при гасінні пожежі, що тривала близько 10 днів, загинув 31 чоловік і більше 200 було госпіталізовано. За неофіційною статистикою в Україні померло не менше 15 тисяч людей, які були уражені в результаті аварії на Чорнобильській АЕС.

Через три тижні при допомозі 4 тисяч тон піску, бору, свинця і глини вдалось ізолювати реактор, що продовжував випромінювати радіацію, і запобігти подальшому забрудненню грунту. З території в радіусі 30 кілометрів від місця аварії було евакуйовано більше 115 тисяч людей. Через традиційну в СРСР секретність від громадян приховувалась інформація про дійсні масштаби катастофи і в найбільш постраждалих областях України, Білорусії та Росії в перші дні після аварії не здійснювались жодні заходи по захисту населення від радіації.

Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986-го року четвертий реактор АЕС був накритий спеціальним "саркофагом", збудованим руками 600 тисяч добровольців і мобілізованих солдатів, і Чорнобильська АЕС була знову введена в експлуатацію. Однак великі пожежі та аварії в 1991 та в 1996 роках привели до зупинення спочатку другого, а потім і першого реактора. У 2000 році був зупинений останній, третій реактор, і Чорнобильська АЕС повністю припинила свою роботу.

На самій станції уже 15 років не виробляється електроенергія, хоча там і досі працюють близько 2800 людей, що будують укриття для саркофага. Під дією зовнішніх факторів і радіації старе укриття почало руйнуватися, що несе небезпеку – там досі зберігається близько 200 тонн радіоактивних речовин.

У 2000 році ЄБРР оголосив тендер на будівництво нового саркофагу для ЧАЕС. Виграли його два французьких підприємства. Роботи розпочались в 2012 році. На будівництво другого саркофагу країни-донори зібрали 750 млн. євро (за іншими джерелами 980 млн.), при чому всі витрати знаходяться під контролем ЄБРР. Зараз триває будівництво нового укриття над зруйнованим 4-им енергоблоком. Нова арочна споруда повинна повністю накрити саркофаг і дозволити його частковий демонтаж.

Будівництво нового саркофагу за гроші ЄБРР, США і ЄС завершиться восени, а після того Україна повинна сама почати ліквідацію ядерних відходів. Планується, що нова споруда саркофагу зможе вирішити проблему та захищати від радіації як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують ще в 2065. Про це кажуть в ЄБРР, який профінансував проект. Проте завершення його будівництва повинне стати пробудженням для українських чиновників. Адже їм доведеться далі самостійно намагатися дати раду ядерним відходам.