НОБЕЛІАНТИ РОДОМ З УКРАЇНИ

опубліковано 3 квіт. 2017 р., 12:54 Віталій Смандич   [ оновлено 3 квіт. 2017 р., 12:57 ]
    Офіційно Україна не має жодного лауреата Нобелівської премії. Натомість серед нобеліантів є чимало вихідців з України. Це вчені та письменники, які народилися, навчалися, розпочинали свою діяльність або тривалий час жили, плідно творили в Україні, але одержали Нобелівську премію, будучи громадянами інших країн. На території сучасної України народилися шестеро майбутніх Нобелівських лауреатів. Ісидор Рабі, Семен Кузнець та Менахем Бегін народилися на українській етнічній території.

·                        Ілля Мечніков (1845-1916) - видатний мікробіолог, ембріолог, зоолог, імунолог. Винахідник вакцини від сибірської язви.

   Першим володарем цієї престижної міжнародної відзнаки серед українців став бактеріолог та імунолог Ілля Мечніков у1908 року як підданого Російської імперії в галузі фізіології та медицини (разом із відомим німецьким фармакологом та імунологом Паулем Ерліхом) «за праці з імунітету». Найважливішим досягненням Іллі Мечнікова стало відкриття явища фагоцитозу та створення на його основі фагоцитарної теорії імунітету (1882).

Народився Ілля Мечніков 15 травня 1845 року в с. Іванівка-Панасівка на Харківщині. Свої дослідження з фізіології та медицини він проводив в Одесі, де у 1886 році заснував першу в Україні (і другу у світі) лабораторію з мікробіології, у якій працював над створенням вакцин проти сибірської виразки овець та холери курей. Однак у 1887 році Ілля Мечніков переїхав до Парижа, де було більше можливостей займатися науковою діяльністю. Працював в інституті Луї Пастера, який очолив 1905 року. У 1902 році став почесним членом Петербурзької академії, а 1913 року очолив Інститут експериментальної медицини в Петербурзі. Помер 1916 року в Парижі на 71-му році життя, заповівши спалити своє тіло в крематорії. Урна з прахом ученого вихідця з України, зберігається в бібліотеці Пастерівського інституту в столиці Франції.

·                Ісидор Рабі (1898—1988) — американський вчений-фізик, що народився на Лемківщині, у місті Риманеві (тепер — Польща). Одержав Нобелівську премію 1944 року «за резонансний метод вимірювання магнітних властивостей атомних ядер».

·                        Зельман Абрахам Ваксман (1888-1973). Відомий американський учений. Винахідник першого антибіотика. Нобелівським лауреатом у галузі фізіології та медицини став у 1952 році «за відкриття стрептоміцину - першого антибіотика, ефективного при лікуванні туберкульозу». Зельман Абрахам Ваксман народився 2 липня 1888 року в с. Нова Прилука на Вінниччині. В 1949 році вченому вдалося налагодити масове виробництво препарату, завдяки якому було врятовано життя багатьох людей. Під його керівництвом було також відкрито неоміцин, актиноміцин, канденицин, які широко використовуються в клінічній медицині та ветеринарії. Нагороджений як громадянин США, куди емігрував з України в 1911 році.

·                        Шмуель Йосеф Агнон (1888-1970). Класик єврейської літератури
Нобелівською премією в галузі літератури був нагороджений 1966 року
«за  глибоко  оригінальну й майстерну прозу за мотивами життя єврейського народу, талановите відображення загальнолюдських проблем сучасності, за його комічну майстерність, багатство та глибину творів». Нагороду отримав як громадянин Ізраїлю. Став першим з івритомовних та їдишемовних письменників володарем цієї високої відзнаки. Цікавим є той факт, що однією з провідних тем у творчості стала Західна Україна. Саме про долю галицьких євреїв, які жили в Україні, та про поневіряння євреїв-емігрантів написано кращі твори письменника. Серед них повість «Проста історія», романи „На морській глибині", „Гість на одну ніч", „Зовсім недавно" тощо.

Парадоксально, однак ще зовсім недавно в Україні нічого не було відомо про письменника Шмуеля Йосефа Агнона, який народився 17 липня 1888 року в м. Бучач на Тернопільщині.

·                     Саймон Сміт Кузнець (1901-1985). Американський учений-економіст у 1971 році був нагороджений спеціальною премією імені Альфреда Нобеля в галузі економіки «за емпірично обґрунтоване тлумачення економічного зростання, яке привело до нового, глибшого  розуміння як економічної та соціальної структур, так і процесу розвитку».  Йому приписують народження терміна „валовий національний продукт". Нагороджений Саймон  Кузнець як громадянин США. Народився майбутній економіст 9 квітня 1901 року в м. Харків. У 1922 році разом зі своїм молодшим братом емігрував у США, де займався науково-педагогічною діяльністю. Здобув почесні вчені ступені багатьох університетів, зокрема Гарвардського, Принстонського, Колумбійського, Пенсильванського тощо.

·                        Ігор Тамм (1895—1971) — дитинство і юність пройшли у Єлисаветграді (зараз — Кропивницький), де вчений закінчив гімназію; викладав у Одеському політехнічному університеті та у Таврійському університеті, у якому також навчався. Отримав Нобелівську премію в галузі фізики 1958 року разом із Іллею Франком та Павлом Черенковим «за відкриття і тлумачення ефекту Вавілова — Черенкова».

·                        Лев Ландау (1908—1968) — викладав та проводив наукові дослідження у Українському фізико-технічному інституті та у Харківському університеті, де зробив низку відкриттів у галузі фізики. Отримав Нобелівську премію 1962 року «за піонерські теорії конденсованих середовищ, особливо теорії рідкого гелію».

·                    Роальд Гоффманн (1937). Американський учений-хімік. У 1981 році Роальду Гоффманну разом із японським хіміком Зеніті Фуку, присуджено Нобелівську премію «за розробку теорії протікання хімічних реакцій, створену ними незалежно один від одного». Нагороджений як американець. Він є співавтором закону Вудварта-Гоффманна про закономірності перебігу хімічних реакцій між органічними сполуками. Народився майбутній учений 18 липня 1937 року в м. Золочів на Львівщині. На українській   землі минули його дитячі літа. Згодом згадував про Україну як про «обітовану землю свого серця».   У 1949 році емігрував в США. Свою вищу освіту почав із медицини в Колумбійському університеті, який закінчив у 1958 році. Пізніше продовжив наукову роботу в Гарварді, спеціалізуючись з хімії, в Упалі (Швеція), досліджуючи явища квантової хімії.

·                        Георгій Шарпак (1924). Французький учений, один із найталановитіших експериментаторів фізики. Георгія Шарпака, громадянина Франції, відзначено премією 1992 року з фізики «за винахід та вдосконалення детекторів частинок, особливо багато провідної пропорційної камери». Йдеться про винахід і розвиток нових детекторів елементарних частинок, зокрема про відкриття так званих камер Шарпака. Праці вченого посприяли відчутному прогресу в фізиці елементарних частинок. Народився 1 серпня 1924 року в м. Дубровиця на Рівненщині в українській родині. У1932 році Георгій Шапрак разом із сім'єю опинився у Франції. Громадянство прийняв лише 1946-го.
У своїх публікаціях не раз із теплотою згадував про Україну.

·                        Світлана Алексієвич (1948) — білоруська російськомовна письменниця, народилась у Станіславі в сім'ї білоруса та українки. Лауреатка Нобелівської премії з літератури 2015 року за «за поліфонічні тексти, що є монументом страждання і хоробрості в наш час».

 

Матеріал підготувала доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Віра Шупер.

Comments