Подолаємо діабет разом!

опубліковано 22 лист. 2015 р., 09:29 Віталій Смандич

  

 14 листопада Всесвітній день боротьби з діабетом.

    Цукровий діабет -це захворювання, основною ознакою якого є стійке підвищення рівня цукру в крові. Тому для діагностики цукрового діабету найбільш інформативним методом є визначення рівня глюкози в капілярній крові або венозній крові протягом дня, або, що більш надійно, визначення її рівня натще.

Нормальний рівень глюкози в крові - від 3,3 до 5,5 ммоль/л. 

Звідки ж з’являється у наших судинах цукор?
По-перше, з їжі. Вуглеводи входять до складу багатьох продуктів. Коли діабету нема, підшлункова залоза реагує на вуглеводи, що всмоктуються з їжі виділенням інсуліну. Але інсулін виділяється підшлунковою залозою й у той час, коли ми не їмо. Відбувається це тому, що глюкоза може вироблятися і самим організмом - печінкою. Тому лікування діабету - прийом цукрознижуючих засобів - повинно проходити постійно, забезпечуючи стабільний контроль за рівнем цукру в крові.

Як же виникає діабет?
До виникнення цукрового діабету першого типу призводить руйнування бета-клітин, що виробляють інсулін. Це відбувається, коли наша власна імунна система починає сприймати ці клітини як ворожі організму і знищує їх. Виявляється діабет після того, як загинуло більше ніж 80% бета-клітин. Найгірше, що безповоротно зникають єдині постачальники інсуліну. У цьому випадку люди змушені щодня робити собі уколи інсуліну.
Коли чутливість організму до власного інсуліну, що виробляється у цьому випадку в достатній кількості, знижується настільки, що виникає клінічна картина дефіциту інсуліну - практично ті ж ознаки, що й при першому типі діабету - діагностується другий тип цукрового діабету. При 2 типі діабету можливості лікування ширші - від дієти та фізичних вправ до того ж інсуліну.

Діабет можливо запідозрити, якщо у людини:
надмірна спрага;

часте сечовипускання (особливо в нічний час);

зниження маси тіла (при цукровому діабеті 1 типу);

підвищений апетит;

нудота;

підвищена стомлюваність;

судоми ікроножних м’язів;

сухість шкіри;

зуд шкіри і сльозових оболонок полових органів;

нечіткість зору. 

    Усе це може бути викликано підвищеним вмістом цукру в крові.
ЯКЩО ВИ ПІДОЗРЮЄТЕ У СЕБЕ ЦІ СИМПТОМИ - ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ЛІКАРЯ!!!
    Що робити, якщо у Вас виявлено діабет?
    Як тільки лікар-ендокринолог поставив Вам діагноз цукровий діабет, відразу приступайте до лікування та контролю захворювання, тому що лікування і контроль є нерозривним комплексом заходів, спрямованих на підтримку Вашого організму в нормальному стані.

Якісний контроль цукрового діабету передбачає нормальні або близькі до нормальних показники обміну речовин, а також добре самопочуття.

Крім підтримки нормальних показників обміну речовин, необхідно також:
кинути курити;

підтримувати артеріальний тиск у межах норми;

нормалізувати і підтримувати свою вагу в межах норми;

лікувати супутні захворювання. 

    Найефективніший спосіб самоконтролю - це регулярне визначення рівня глюкози в крові за допомогою глюкометра або тест-смужок для візуального контролю. 
Чи небезпечний цукровий діабет?
    Украй важливо знати, що цукровий діабет небезпечний не сам по собі, а своїми ускладненнями. Основна причина розвитку ускладнень - це тривале підвищення цукру в крові (хронічна гіперглікемія). При високому рівні цукру в крові в першу чергу страждають дрібні кровоносні судини й нерви всього організму.
Сьогодні всім необхідно зрозуміти та завжди пам’ятати:
ДІАБЕТ ПОТРЕБУЄ УВАГИ ДО СЕБЕ!
Діабет - захворювання підступне, і дотримання деяких, на перший погляд складних, але на практиці абсолютно прийнятних правил, дозволить запобігти лиху.
Хворіти на діабет - все одно, що вести машину по швидкісній дорозі - треба просто знати правила руху.

Подолаємо діабет разом!

Матеріал підготувала доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Олена В'ячеславівна Каушанська.

Comments