Всесвітній День боротьби з пневмонією

опубліковано 10 лист. 2016 р., 13:31 Віталій Смандич   [ оновлено 10 лист. 2016 р., 22:09 ]
До Всесвітнього Дня боротьби з пневмонією, який відзначається 12 листопада, на кафедрі внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хворобдоцент кафедри Шупер В.О. та студенти 2 групи 5-го курсу медичного факультету №4 провели круглий стіл на тему: «Актуальні питання діагностики та лікування пневмоній».

Пневмонія була дуже поширеною хворобою на протязі всієї історії людства. Її симптоми описав Гіппократ (460–370 роки до н. е.). Едвін Клебс був першим, хто знайшов бактерії у дихальних шляхах померлої від пневмонії людини у 1875 році. Визначення двох найрозповсюдженіших бактеріальних збудників — пневмокока та клебсієли пневмонії — провели Карл Фрідлендер та Альберт Франкель у 1882 та 1884 роках відповідно. У роботі Фрідлендера було введено фарбування за Грамом, що допомогло розрізнити два види бактерій та зрозуміти, що пневмонію можуть викликати різні мікроорганізми.

Щороку на пневмонію хворіють близько 450 мільйонів людей, 7 відсотків населення планети; вона також стає причиною близько 4 мільйонів смертей. Хоча Вільям Ослер, який вважається «батьком сучасної медицини», в ХІХ столітті назвав пневмонію «водієм ешелону смерті», поява антибіотикотерапії та вакцин у ХХ столітті значно збільшила кількість людей, що виживають після цього захворювання.

В XXI столітті захворювання на пневмонію залишається важливою медико-соціальною проблемою. Це зумовлено, в першу чергу, значною поширеністю пневмоній, поліетіологічністю цього захворювання, високими показниками інвалідизації та смертності, а також значними економічними витратами внаслідок цього захворювання.

День боротьби із пневмонією 12.11.2016

В Україні захворюваність дорослих на пневмонію складає 4-6 на 1 000 осіб молодого та середнього віку і 12-18 випадків на 1 000 населення старших вікових груп. Це приводить до значного економічного і соціального збитку: тимчасової втрати працездатності, інвалідизації пацієнтів, великих матеріальних витрат на лікування, психологічного дискомфорту пацієнтів. У структурі смертності населення  від хвороб органів дихання пневмонія посідає друге місце після ХОЗЛ. Смертність становить 13-15 на 100 000 населення, що складає 3% з тих, що захворіли на пневмонію.

В Україні в 2010-2015 рр. захворюваність на пневмонію складала 4,3-4,7 на 1000 населення, а смертність – 10,0-13,3 на 100 тис. населення, тобто померли 2-3% тих, хто захворів на пневмонію. В Україні в 2015 р. термін непрацездатності внаслідок пневмонії складав 14,1 дні на 100 працюючих.

В ході круглого стола студенти обговорили питання своєчасної діагностики пневмонії, диференційну діагностику атипових бактеріальних, вірусних та грибкових інфільтративних уражень легень, заходи сучасної етіопатогенетичної терапії різних варіантів пневмоній, а також питання ускладнень, їхньої профілактики та інтенсивної терапії. Розглянуті питання викликали активний інтерес серед учасників круглого столу, студенти відзначили високе практичне значення отриманої інформації.

Матеріал підготувала доцент кафедри внутрішньої медицини, клініної фармакології та професійних хвороб Віра Олександрівна Шупер.