Можливості ранньої діагностики онкопатології дихальної системи
Можливості ранньої діагностики онкопатології дихальної системи
Рак легенів – це група злоякісних пухлин, що виникли з клітин, які вистилають бронхи або легені. Права легеня зазвичай вражається частіше, ніж ліва, а верхні ділянки – частіше, ніж нижні. Нерідко для розвитку цього виду раку потрібно багато років. Якщо він виник, то найчастіше не обмежується одним органом (в даному випадку, легенями) і може метастазувати в інші частини тіла. Онкологія легких дуже небезпечна для людини, бо нерідко виявляється вже в пізній стадії.
Чоловіки страждають від раку легенів в 7-10 разів частіше, ніж жінки. Крім того, є пряма залежність від віку. У чоловіків в 60-69 років рівень захворюваності набагато вищий, ніж у 30-39-річних.
На сьогодні однією з найбільш актуальних проблем клінічної онкології залишається рання діагностика злоякісних новоутворень дихальної системи. Основним напрямком досліджень є пошук та використання оцінки рівнів пухлинних маркерів, або онкомаркерів (ОМ), які б з високою достовірністю дозволяли діагностувати виникнення пухлинного процесу задовго до появи клінічних симптомів, особливо у пацієнтів із груп ризику.
ОМ прийнято вважати речовини, які продукуються пухлинними клітинами або організмом у відповідь на розвиток пухлини. Від речовин, що продукуються нормальними клітинами, вони відрізняються якісно (пухлиноспецифічні) або кількісно (пухлиноасоційовані, які продукуються також непухлинними клітинами, але в значно менших концентраціях).
ОМ відомі з 1928 р., коли було виділено хоріонічнийгонадотропін людини (ХГЛ), а потім доведено його зв’язок з хоріонкарциномою. З того часу визначення рівнів ХГЛ використовують для діагностики і контролю за лікуванням цієї пухлини.
Інформативність визначення рівнів ОМ важко переоцінити. Дослідження концентрації маркерних речовин розглядають як важливу складову діагностики в комплексному обстеженні пацієнта з використанням клінічних, ендоскопічних, променевих, лабораторних методів.
Ідеальний ОМ повинен задовольняти наступним критеріям: продукуватися тільки злоякісними клітинами; бути органоспецифічним; з’являтися у високих концентраціях у біологічних рідинах організму; його концентрація повинна корелювати із розміром пухлини, зі стадією захворювання, з прогнозом та ефективністю лікування. Нажаль, пошуки ідеального маркера, що відповідає всім вищеперерахованим вимогам, ще продовжуються, а ті маркери, які використовуються в діагностиці, відповідають лише деяким із цих критері їв. На даний час відомо більше 200 речовин, що на лежать до ОМ, та їхня кількість постійно зростає.
Існує кілька принципів класифікації ОМ. Найчастіше їх класифікують за хімічною характеристикою та за біологічною функцією, яку вони виконують в організмі.
За хімічною структурою це можуть бути глікопротеїни, поліпептиди, вуглеводні детермінанти глікопротеїнів, гліколіпіди, білки, поліаміни, імуноглобуліни та ін.
За біологічною функцією:
· Онкофетальні антигени: раковоембріональний антиген (РЕА); альфафетопротеїн (АФП); ХГЛ; специфічний бета1-протеїн вагітності; сквамозний клітинний антиген (СКА); СА125; СА153; СА199; СА50; СА724.
· Ферменти: фукозилтрансфераза; кисла простатична фосфатаза; лактатдегідрогеназа; нейронспецифічнаенолаза (НСЕ); тимідинкіназа (ТК); тимідилатсинтетаза; простатичний специфічний антиген (ПСА).
· Гормони: адренокортикотропний гормон; антидіуретичний гормон; плацентарний лактоген; кальцитонін; паратгормон; пролактин.
· Інші:ферритин; бета2-мікроглобулін (Б2М); імуноглобуліни; ЦИФРА 211; тканинний поліпептидний антиген (ТПА); тканинний поліпептидний специфічний антиген (ТПСА) тощо.
За значенням для діагностики розрізняють ОМ головні, другорядні і додаткові. Головний маркер характеризується високою чутливістю і специфічністю до певного виду пухлини. Другорядний маркер, який має нижчу чутливість і специфічність для даної пухлини, у комбінації із головним маркером підвищує імовірність її виявлення. Визначення другорядного маркера проводиться, як правило, паралельно з визначенням головного маркера. Додатковий маркер має зазвичай ще нижчу чутливість і специфічність при діагностиці онкологічного захворювання, але може мати високу специфічність для конкретного органу (тобто бути органоспецифічним). Крім того, зростання його рівня, як правило, пов’язане із рецидивом пухлини.
Показання для визначення рівнів ОМ:
·скринінгонкологічних захворювань;
·диференційна діагностика раку і доброякісних процесів;
·оцінка поширеності процесу (в поєднанні з методами променевої діагностики);
· прогноз;
·оцінка ефективності терапії;
·моніторинг хворих з метою раннього виявлення рецидивів і генералізації захворювання.
Негативний результат аналізу, на жаль, не означає, що онкологічне захворювання відсутнє. Лише окремі ОМ придатні для діагностики злоякісних пухлин на початкових стадіях їх розвитку. Визначення рівнів ПМ може використовуватися як допоміжний метод щодо диференційної діагностики злоякісних та доброякісних процесів.
Для діагностики раку легень використовують основні ОМ: SCC + ProGRP+NSE + СЕА+Cyfra21-1.Комбінація даних маркерів допомагає в уточненні діагнозу раку легень, з високим ступенем достовірності визначити гістологічний тип пухлини, стадію захворювання та оцінити ефективність лікування.
Використання трьох онкомаркерів недрібноклітинного раку легень, (НДКРЛ) (СЕА (РЕА), Cyfra 21-1 і SCC) і маркерів дрібноклітинного раку легень (ДКРЛ) (ProGRP, NSE) дозволяє досягти діагностичної чутливості понад 80% для пацієнтів з I-III стадіями НДКРЛ або локалізованою формою ДКРЛ, і більше 90% при IV стадії або при поширеному ДКРЛ. Специфічність окремих онкомаркерів для РЛ досягає понад 94%, а специфічність поєднаного дослідження - 85%.
За наявності відповідних симптомів, підвищений рівень SCC (SCCA) вказує на НДКРЛ з імовірністю 99%, високий рівень в сироватці NSЕ та ProGRP говорить про дуже високу вірогідність ДКРЛ. СЕА і Cyfra21-1, значно чутливіші до НДКРЛ, але їх зв'язок з певним гістологічним типом не настільки очевидний. СЕА частіше зустрічається при аденокарциномі, проте його підвищений рівень може також виявлятися при ДКРЛ. Схожі результати були отримані при визначенні Cyfra21-1. Однак збільшення концентрації цих маркерів у пацієнтів з ДКРЛ в поєднанні з негативними результатами визначення ProGRP або NSЕ зустрічається вкрай рідко.
Для дрібноклітинного раку легені ОМ вибору є NSЕ, що застосовують як додатковий критерій в діагностиці, при контролі за ефективністю лікування та моніторингу перебігу захворювання. Для недрібноклітинного раку легені таким маркером є CYFRA21-1. Одночасне визначення NSЕ, CYFRA21-1 і CЕА дозволяє підвищити діагностичну чутливість, за рахунок чого забезпечується точність диференціальної діагностики різних гістологічних типів раку легені.
У диференціальній діагностиці карциноми бронхів і доброякісних захворювань легень чутливість наведених вище ОМ низька і складає для NSЕ 16 %, CYFRA 21-1 – 47 %, СЕА –27 % (при специфічності 95 %).
При плоскоклітинному раку ОМ вибору є SCC і СЕА. Діагностична чутливість SCC залежить від стадії пухлинного процесу, тоді як рівень СЕА не має чіткої залежності.
Тому, у пацієнтів рекомендується проводити одночасне визначення цих маркерів, що дозволяє виявляти рецидиви захворювання задовго (2–11 міс) до їхніх клінічних ознак. Результати деяких досліджень свідчать, що близько 90% хворих з реверсією рівня SCC (до нормальних величин) після хірургічного лікування не мали рецидивів захворювання і, навпаки, його підвищення у післяопераційний період асоціювалось з розвитком рецидивів. Отже концентрація SCC після хірургічного лікування корелює з безрецидивним періодом у цієї категорії хворих.
Підготувала доцент Шупер В.О.