Історія кафедри
Погляд в історію кафедри
Кафедра госпітальної терапії організована і почала працювати з серпня 1945 року, через 10 місяців після заснування в жовтні 1944 р. Чернівецького медичного інституту. У цей час проводилось викладання і на п’ятому курсі, на якому навчалися 96 студентів, майже третина яких були учасниками Великої Вітчизняної війни і мали бойові нагороди.
Клінічною базою кафедри була міська лікарня, побудована на початку XIX ст. З 1946 р. кафедра переведена в інше приміщення, збудоване в 1934 р. (теперішня поліклініка по вул. Шкільній). У 1946/47 навчальному році при кафедрі була організована біохімічна лабораторія, яка повністю забезпечувала на той час виконання наукових досліджень дисертантів кафедри. В 1960 р. кафедру переводять в лікарню №1 по вул. Гагаріна. Кафедра розміщувалась у двох терапевтичних відділеннях на 125 ліжок. З 1960 р. заняття проводяться також в багатопрофільній поліклініці по вул. Шкільній, 8. В 1981 р. після введення в експлуатацію багатопрофільної лікарні по вул. Фастівській 2, кафедра переведена в нове приміщення і одержала 4 терапевтичних відділення (2 загальнотерапевтичних, гематологічне і гастроентерологічне відділення) на 240 ліжок, а також відділення відновлювального лікування. Кафедра має необхідні приміщення для навчального процесу (в т. ч. клінічну, біохімічну, бактеріологічну лабораторії, кабінети променевої діагностики, ультрасонографії, ендоскопії). З 1993 р. до бази кафедри доповнили терапевтичне і кардіологічне відділення Чернівецького обласного госпіталю для ветеранів війни.
Кафедра госпітальної терапії створена у 1945 році під керівництвом професора В.А. Ельберга. У 1948/49 навчальному році завідувачем кафедри був доктор медичних наук О.Б. Макаревич. З 1949 р. виконуючим обов’язки завідувача кафедри було призначено О.О. Колачова. У 1950/51 навчальному році кафедрою завідував професор В.А. Трігер, а в 1951/52 навчальному році – доцент О.О. Колачов. У 1952 році на посаду завідувача обрано професора В.А. Трігера. З 1970 по 1981 рр. кафедру очолював професор О.О. Волощук. З 1982 по 1992 рр. кафедрою завідував професор О.М. Синчук, а з 1992 по 2009 рр. - професор М.Ю. Коломоєць. У травні 2009 року кафедру очолила доктор медичних наук, професор О.С.Хухліна. Професорами кафедри працювали доктори медичних наук В.М. Коновчук (1993-1996 р.р.), Т.М. Христич (1997-2001 р.р.), О.І. Федів (2002-2007 р.р.), О.С. Хухліна (2006-2009 р.р.).
Хухліна О.С. захистила кандидатську дисертацію в 1999 році під керівництвом проф. М.Ю. Коломойця та проф. В.М. Коновчука. У 2006 році захистила докторську дисертацію (науковий консультант – проф. М.Ю. Коломоєць). Під її керівництвом виконано 11 кандидатських дисертацій, докторська дисертація, 15 магістерських науково-кваліфікаційних робіт. Зараз виконується докторська дисертація та 5 кандидатських дисертацій.
За період 1945-2018 рр. колективом кафедри вивчалися актуальні проблеми діагностики та лікування серцево-судинної патології (ішемічна хвороба серця, серцева недостатність, гіпертонічна хвороба); патології органів травлення (виразкова хвороба, захворювання печінки та жовчного міхура, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, панкреатит, коліт), проблеми гематології (анемічні стани, проблеми гемостазіології), пульмонології (хронічне обструктивне захворювання легень, бронхіальна астма, пневмонії), ревматології (ревматична лихоманка, реактивні артрити, деформуючий остеоартроз).
У 1970-1985 рр. співробітники кафедри вивчали клініку розладів гепато-біліарної системи, шлунково-кишкового тракту і функціонального стану міокарда при хронічних дифузних захворюваннях печінки, ускладненому холециститі (школа професора О.О. Волощука). З 1986 по 1993 рр. науковці кафедри досліджували стан центральної гемодинаміки, волюморегулюючу і екскреторну функцію нирок при зміні величини венозного повернення крові у хворих на ішемічну хворобу серця, детально вивчено вплив периферичних вазодиляторів на перебіг ішемічної хвороби серця у хворих з недостатністю кровообігу (школа професора О.М. Синчука).
З 1994 по 2008 рр. співробітники кафедри вивчали процеси вільнорадикального окиснення, метаболічні зміни та особливості стану системи гемостазу при захворюваннях системи травлення за коморбідного перебігу з захворюваннями серцево-судинної, дихальної, ендокринної систем, що дало можливість оптимізувати диференційоване лікування цієї патології, профілактику та реабілітацію хворих (школа професора М.Ю. Коломойця).
У 2003 році професором О.С. Хухліною започаткований новий напрямок наукових досліджень – вивчення молекулярних механізмів патогенезу неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на цукровий діабет типу 2, ожиріння, розробка та впровадження нових методів діагностики, прогнозування перебігу, лікування та профілактики захворювань печінки, у тому числі вірусної етіології, на тлі метаболічного синдрому.
За ініціативи професора М.Ю. Коломойця, доцентів В.С. Гайдичука, Т.Я. Чурсіної та О.С. Хухліної у 1998 році засновано Чернівецьку обласну організацію „Асоціацію терапевтів імені академіка В.Х. Василенка”. Кафедра брала активну участь у організації та проведенні багатьох наукових форумів, у тому числі ІІІ з’їзду кардіологів України (Чернівці, 1988), науково-практичних конференцій „Актуальні питання реабілітації гастроентерологічних хворих” (Чернівці, 1996), „Актуальні проблеми мікроциркуляції та гемостазу при патології внутрішніх органів” (Чернівці, 2002), „Коморбідність у клініці внутрішньої медицини: фактори ризику, механізми розвитку та взаємообтяження, особливості фармакотерапії” (Чернівці, 2013, 2017) та Пленуму геронтологів України „Фізіологія і патологія внутрішніх органів у хворих похилого та старечого віку” (Чернівці, 1996).
Впродовж багатьох років колектив кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб продовжує активну і кропітку діяльність, спрямовану на удосконалення та оптимізацію навчального процесу, підготовку молодих фахівців у сфері внутрішньої медицини та клінічної фармації, розробку та впровадження наукових досягнень у практику охорони здоров’я.