Про добрі статини замовимо слово

Про добрі статини замовимо слово

Україна є країною №1 у Європі і № 2 в світі в рейтингу смертності від серцево-судинних захворювань (ВООЗ). 67% всіх смертей серцево-судинного ґенезу припадає на частку ІХС та інсульту.

З віком люди все частіше починають шукати ефективні засоби для профілактики і лікування інсульту та інфаркту. Адже з роками атеросклероз судин проявляється все більше, що призводить до серйозних наслідків. Існують фактори ризику прогресування серцево-судинних захворювань. Вони поділяються на немодифіковані фактори ризику (стать, вік, обтяжена спадковість) та модифіковані фактори ризику (куріння, алкоголь, ЦД, АГ, ожиріння, гіперхолестеринемія, стрес, професійні шкідливості).

Вчені встановили, що одним з найбільш важливих факторів розвитку серцево-судинних захворювань є надлишок холестерину в крові. Холестерин є складовою мембран клітин тіла, необхідна організму для вироблення статевих гормонів, жовчних кислот, нервових клітин. Є одним з найпотужніших антиоксидантів. Із їжею холестерину надходить в наш організм приблизно 15 %, решту 85 – виробляє печінка. Це означає, що навіть корекція дієти не може повністю запобігти атеросклероз. Безсумнівно, виключення алкоголю та жирної їжі буде сприяти зниженню ризику його розвитку. Але холестерин в крові все одно буде високим, так як організм сам синтезує його.

Серед засобів, що мають стабільно позитивний ефект, виділяють статини. Статини — це препарати для зниження холестерину, які з’явилися 40 років тому. Насамперед статини пригнічують ферменти, які відіграють основну роль при виділенні холестерину. Також препарат сприяє збільшенню кількості рецепторів до транспортної формі холестерину у клітинах печінки. Дані речовини можуть уловлювати ліпопротеїди, які циркулюють в крові, і транспонувати їх в печінкові клітини, де відбувається процес видалення продуктів життєдіяльності шкідливих речовин з крові. У тому числі статини не дозволяють жирам всмоктуватися в кишечник, через що знижується рівень екзогенного холестерину. Вони мають позитивний ефект на судини: стимулюють вироблення оксиду азоту; борються з запальним процесом; перешкоджають утворенню бляшок.

На відміну від ліків, які борються з симптомами серцевих хвороб, не усуваючи їх причину, статини здатні продовжити життя і знизити ймовірність смерті від інфаркту.

У зв’язку з великою кількістю протипоказань і серйозними побічними ефектами, ці препарати може призначити тільки лікар. Саме він визначає схему лікування, потрібну дозу, строки прийому ліків. Перед цим він враховує:

§ вік пацієнта;

§ показники біохімічного аналізу крові;

§ наявність супутніх захворювань;

§ стан серцево-судинної системи.

Статини показані:

§ особам, яким загрожує інсульт або інфаркт;

§ людям, які вже перенесли гострий судинний епізод;

§ після операцій на судинах (шунтування, стентування).

Атеросклероз може викликати не тільки інфаркт. Він погіршує потенцію, сприяє погіршення перебігу цукрового діабету, викликає проблеми з нирками і печінкою. Тому статини необхідно приймати не тільки при ІХС, але і при будь-яких формах вираженого атеросклерозу (наприклад, переміжна кульгавість, значне звуження артерій голови і шиї).

До характерних побічних ефектів статинів відносять:

§ болючість в м’язах;

§ збої в роботі травної системи (діарея, запор, нудота);

§ порушення в роботі підшлункової залози і печінки;

§ запаморочення, головні болі;

§ провали в пам’яті, підвищену стомлюваність.

Це означає, що приймати дані препарати потрібно виключно під суворим контролем лікаря, який при необхідності корегувати дозу. Крім того, з метою мінімізації дози ліків і їх побічних ефектів правильно приймати статини від холестерину перед сном, так як максимальний синтез холестерину в організмі відбувається вночі.

Протипоказаннями для застосування статинів останнього покоління є такі стани:

§ вагітність, лактація;

§ вік до 18 років;

§ алергія на компоненти складу препарату;

§ наявність м’язової дисфункції;

§ прийом препаратів циклоспорину.

Якщо протипоказання до прийому ігноруються або вчасно не виявлені, побічні ефекти вельми вірогідні. Багато негативні відгуки про статинах частіше пов’язані саме з їх неправильним застосуванням. Набагато рідше неприємні симптоми з’являються у зв’язку з індивідуальними особливостями організму.

Статини не надають вираженого лікувального ефекту в перші години і дні після вживання. Їх потрібно приймати місяцями, а то й роками, щоб дочекатися результату. Багато людей відмовляються від цієї групи ліків, оскільки дані препарати дорогі, а застосовувати їх потрібно тривало. Але це найефективніша група серед засобів, що попереджають розвиток інфаркту та інсульту.

На ринку України статинів досить багато, але слід пам’ятати, що найважливіше при прийомі статинів – це тривалість прийому. Людина має чітко зрозуміти – статини препарати які з часом впливають на прогноз та якість життя.

Так при прийомі статинів впродовж кількох тижнів - місяців відбувається покращення функції ендотелію, стабілізація атероми - покращення перфузії міокарда, зменшення ішемії. Через 2 роки – вони запобігають утворенню нових та прогресуванню старих атеросклеротичних бляшок, відбувається частковий регрес вже існуючих. Через 4 роки та більше - зниження кардіальної та загальної смертності (на 18-30% ), запобігання виникненню серйозних ускладнень: серцевої недостатності (на 24-34%), потреби в реваскуляризації. Більше 4-5 років прийому - сприятливий вплив на некардіальну патологію, попередження розвитку цукрового діабету (на 30%), зменшення ризику розвитку хвороби Альцгеймера, судинної деменції, зменшення остеопорозу та частоти переломів кісток в 2 рази

Отже, статини це потужний захід в боротьбі з атеросклерозом, однак цю зброю має обрати лікар для пацієнта.

Підготувала матеріал доцент Трефаненко ІВ