4 квітня – День вітаміну С
4 квітня – День вітаміну С
Щоб люди змогли дізнатися про користь вітаміну С для здоров’я, було відзначено особливий день у році – 4 квітня.
Аскорбінова кислота– важлива для правильного функціонування гормональної системи, для формування кісткових тканин та швидшого загоювання ран, для запобігання серцево-судинним хворобам та підвищення рухливості сперматозоїдів. Косметологи наголошують, що вітамін С сповільнює старіння шкіри, нейтралізуючи дію шкідливих вільних радикалів.
Аскорбінова кислота була отримана швейцарським хіміком, нобелянтомТадеушем Рейхштейном у 1934 році. Вітамін С належить до групи водорозчинних вітамінів, він не може накопичуватися в організмі і навіть незначний його дефіцит викликає численні порушення здоров’я. Не синтезується в організмі людини і надходить лише з продуктами харчування. Розчиняється у воді й руйнується при тривалому кип’ятінні, тому вимочування або переробка овочів знижує вміст у них вітаміну С. В той же час, він є життєво необхідним, і тому щодня має надходити з їжею.
Вітамін С виконує в організмі два основні завдання: забезпечення імунного захисту і стабілізації психічної діяльності. Вітамін С найкращий засіб для збереження життєвої сили. Нестача аскорбінової кислоти може привести доцинги. Коли бракує С в людей кровоточать ясна, часті застуди, загроза запалення слизових оболонок, зайва вага, підвищена втомлюваність, слабкі нерви, погана концентрація уваги, депресивний стан,безсоння, раннє утворення зморшок та проблеми із серцево-судинною системою.
Функції вітаміну С в організмі людини є наступними:
v Допомагає організму синтезувати білок колаген, що є основою м’язів, кісток, хрящів, судин, шкіри та всіх тканин організму.
v Прискорює процеси регенерації (загоєння) ран.
v Є антистресовим вітаміном – при стресі будь-якої природи, його запаси швидко вичерпуються. В першу чергу, це стосується людей, які палять, вживають алкоголь та страждають від ожиріння. Рівень вітаміну С у крові є маркером (індикатором) рівня здоров’я.
v Захищає від вірусних та бактеріальних інфекцій: стимулює утворення імунних клітин, інтерферону та антитіл. Застосування вітаміну скорочує тривалість протікання ГРВЗ на 23%, і навпаки, дефіцит вітаміну С сприяє пригніченню імунітету. Достатня кількість вітаміну С може попередити ризик ускладнень, таких, як пневмонія та легеневі інфекції.
v Позитивно впливає на комплексне лікування дифтерії, пневмонії та грипу: покращує самопочуття, апетит, сон, знижує інтоксикацію.
v Оберігає протиатерогенні фракції холестерину від окислення, сприяє зниженню рівня проатерогеннихта запобігає розвитку атеросклерозу. У людей, з високим вмістом вітаміну С у раціоні, на 42% був нижчий ризик інсульту, порівняно з людьми з бідним на вітамін С харчуванням.
v Захищає організм від шкідливого впливу екології: посилює детоксикаційну функцію печінки та сприяє очищенню від токсичних речовин, радіонуклідів, важких металів, нітратів. Доведено, що вже через 2 дні після виключення вітаміну С із раціону на 20% зменшується вміст ферментів у клітинах печінки, які очищують організм від токсинів.
v Покращує доставку кисню до клітин: проникаючи всередину еритроцитів, захищає їх від руйнування вільними радикалами.
v Забезпечує доставку вітаміну D до клітин, запобігаючи розвитку рахіту. При дефіциті вітаміну С, вітамін D є малоефективним.
v Активує фолієву кислоту (вітамін В9), завдяки чому цей вітамін може виявляти свою дію. Фолієва кислота необхідна для профілактики внутрішньоутробних вад розвитку, а у комбінації з вітамінами В6 та В12 – для профілактики інфарктів та інсультів.
v Полегшує засвоєння заліза організмом, тому є необхідним в раціоні людей із залізодефіцитними анеміями, молодих жінок з надмірними менструаціями.
v Необхідний для синтезу одного із найважливіших нейромедіаторів – норадреналіна та антистресорних гормонів – кортикостероїдів.
v Відновлює структуру ендотелія у людей з ішемічною хворобою серця, гіпертонічною хворобою, цукровим діабетом та курців.
v Знижує ризик утворення тромбів у судинах за рахунок зменшення агрегації тромбоцитів. Особливо цей ефект виявляється спільно з аспірином.
v У комбінації з вітаміном Е сповільнює розвиток нейродегенеративних захворювань, таких, як хвороба Альцгеймера
v Є сильним антиоксидантом: молекула вітаміну С віддає 1 або 2 електрона вільному радикалу і робить його неактивним. Як відомо, вільні радикали спричинюють майже 100 захворювань, таких, як запалення, хвороби серця, судин, очей, цукровий діабет 2 типу, ракові захворювання, а також передчасне старіння.
v Захищає ДНК від ушкоджень вільними радикалами, блокує утворення канцерогенних нітрозамінів із нітратів, знижує ризик утворення пухлин.
v Знижує ризик ракових захворювань, в першу чергу, раку шлунка у людей із атрофічним гастритом та раку кишечника, а також – за рахунок нейтралізації нітратів – речовин, яких багато у ковбасних виробах, сосисках, овочах та фруктах, вирощених на ґрунтах з великою кількістю аміачних добрив.
v Захищає кришталик ока від руйнування вільними радикалами, та сповільнює розвиток вікової катаракти.
Тобто можна стверджувати, що «вітамін С максимізує можливості здорового способу життя та мінімізує негативні впливи нездорового».
Рекомендовані норми споживання вітаміну С, що забезпечують оптимальний стан функцій організму, складають для дітей перших 3-х років життя 30-45 мг, дошкільнят – 50-60 мг, підлітків 11-17 років – 70 мг, дорослих чоловіків (в залежності від енерготрат) – 70-100 мг, жінок – 70-80 мг, під час вагітності – 90-100 мг, і при годуванні грудьми – 110-120 мг на добу.
Здорові люди, як діти, так і дорослі, для підвищення стійкості до простудних захворювань повинні одержувати 60-100 мг в день. Потреба у вітаміні С зростає при палінні (на 50%), інтенсивній фізичній праці, нервово-емоційному стресі та в умовах холодного клімату.
Основним джерелом є овочі та фрукти, споживання яких є не завжди достатнім, особливо в осінньо-зимово-весняний період: барбадоська вишня, шипшина, перець солодкий червоний та зелений, смородина, обліпиха, зелень петрушки, кріп, капуста (брюссельська, кольорова, червона та білокачанна), горобина червона, черемша, шпинат, хрін, щавель, зелена цибуля, редька, редиска, помідори, горошок зелений, картопля, салат, кабачки, квасоля, гриби білі, апельсини, лимони, мандарини, грейпфрути, суниці, малина, аґрус, вишня, диня, яблука.
Велика кількість вітаміну C міститься в лимонах (38-60 мг/100 г), плодах шипшини(650 мг/100 г), червоного перцю (250 мг/100 г),смородини(200 мг/100 г), зеленої цибулі.
Дефіциту вітаміну С сприяють:
Ø недостаток в їжі, особливо у людей старшого віку;
Ø неправильне штучне вигодовування грудних дітей;
Ø зимово-весняний період року; масштабні дослідження показали, що навіть у «сприятливі» літньо-осінні місяці – 70-80% людей мають вміст вітаміну С в організмі в 3-4 рази менше норми;
Ø неправильна кулінарна обробка: варіння у відкритому посуді: варіння на 30-40% знижує вміст вітаміну С;
Ø тривале зберігання та транспортування: при зберіганні продуктів протягом 2-3 місяців кількість вітаміну С зменшується у 2 рази;
Ø інфекційні захворювання;
Ø обширні хірургічні втручання;
Ø порушення всмоктування при різних захворюваннях шлунково-кишкового тракту (наприклад, гастрити зі зниженою секрецією шлункового соку, інфікованість H. pylori);
Ø стресові ситуації;
Ø важка фізична праця;
Ø підвищена потреба під час вагітності та годування грудьми;
Ø низькокалорійні дієти;
Ø паління.
Дефіцит віфаміну проявляється наступними станами: знижується розумова та фізична працездатність, з’являється слабкість, млявість, схильність до захворювань на інфекційні та респіраторні захворювання, підвищена чутливість до холоду, мерзлякуватість, сонливість або безсоння, зниження апетиту, кровоточивість ясен, шкіра стає жорсткою, «гусячою», блідою, сухою, тонкою, швидше утворюються зморшки та мікровиливи.
Враховуючи швидкі темпи сучасного життя, недостатнє вживання різноманітних свіжих овочів, фруктів та ягід, рекомендовано доповнювати свій раціон дієтичними добавками, що містять вітамін С з фітонутрієнтами.
Інформацію підготувала доцент кафедри Тетяна Рева.