Тепловий комфорту в оселі

Тепловий комфорту в оселі

Автори Трефаненко І.В., Гречко С.І.

Одним з найважливіших аспектів домашнього комфорту є тепло в приміщенні. Це стан, в якому організм людини перебуває в стані зрівноваженого теплового балансу – не відчуває ні надлишкового тепла, ні холоду. Крім цього це означає, що немає жодного небажаного нагрівання або охолодження окремих частин тіла.

На комфорт тіла мають вплив такі параметри:

- тепло, яке виробляється людиною;

- температура повітря;

- температура поверхонь будівельних конструкцій;

- швидкість переміщення повітря;

- вологість повітря.

Температурний режим залежить від наступних факторів:

· Особливості клімату, де розташовується будівля. Природно, розташування будинку в південній частині країни і на північній території грає важливу роль. Жителі півночі, як правило, віддають тепло, а жителі півдня не дуже раді розпеченим стін і сухого повітря. Визначення рівня комфорту в приміщенні істотно відрізняється в залежності від регіону. Крім того, варто враховувати рівень вологості навколишнього повітря і наявність опадів.

· Пора року (сезонність). Норма влітку і взимку також істотно відрізняються. При цьому, комфортна температура в жарку пору року на 3-4 градуси вище, ніж у зимовий період. На перший погляд ця різниця може здатися несуттєвою, але вона дуже відчувається, якщо порушуються межі допустимої норми.

· Індивідуальність членів сім’ї, які проживають у будинку. Комфортна температура в чималому ступені залежить від особистих переваг проживаючих у будинку людей. Деякі люди можуть мерзнути при 22 градусах, а іншим достатньо 19, щоб відчувати себе добре. Будь-який організм пристосовується до певного режиму, порушувати який не рекомендується. Це часто призводить до виникнення проблем зі здоров’ям.

· Особливості конкретного приміщення. Кожне приміщення має свої норми в залежності від призначення. Необхідно зауважити, що різниця в температурі по горизонталі і вертикалі в будь-якому приміщенні повинна складати не більше 2-3 градусів. Це ж стосується відмінностей у градусах в різних кімнатах. Такі коливання переносяться легко, а більш істотні перепади створюють несприятливе середовище для проживання.

Варто відзначити, що можуть розрізнятися бажані параметри для жінок і чоловіків. У зв’язку з особливостями організму, жінки віддають перевагу більш високі температури, ніж представники сильної статі.

Особливо важливо дотримуватися температурного режиму, якщо в квартирі проживає дитина. Вона найбільш сприйнятлива до подібних перепадів, тому необхідно створити всі умови для її комфортного існування, щоб забезпечити малюкові здоров’я і убезпечити від можливих проблем в майбутньому.

Для затишною і приємною атмосферою житлових приміщень досить дотримуватися показників 22-25 °С в літній час, і 20-22 °С в холоди.

Нежитлові приміщення будинків (коридори, вітальні, передні) повинні мати такі параметри – 17-19 °С. На кухні допустима температура становить від 15 °C, оскільки тут повітря прогрівається ще від плити. В іншому випадку, буде дуже жарко.

Користуватися ванною кімнатою з комфортом можна при 25 °C. Температура нижче встановленої межі небажана з-за високого рівня вологості, при цьому, найбільш сильно відчувається вогкість.

Оптимальна характеристика для спальні – не більше 18 °C, а для дитячих приміщень цей параметр складає в районі 23-24 °C, особливо, якщо проживає немовля. Але якщо малюк великий, можна знизити температуру на кілька градусів. В туалеті допустимо підтримувати 20 °C, а в коморах і вестибюлях – від 12 до 18 °C.

Дуже важливо дотримуватися баланс температур у приміщеннях. Особливо це значимо для стану людини в літній період, коли в спеку люди активно використовують кондиціонери. При цьому, встановлюють температуру в кімнаті істотно нижче, ніж за вікном, а різниця повинна становити не більше 4-5 °С.

Недотримання температурного режиму загрожує тим, що організм отримає стрес і можуть виникнути наступні проблеми:

1. Перегрів.

2. Переохолодження.

Обидва ці стани досить небезпечні, оскільки мають негативні наслідки. На цьому варто зупинитися докладніше.

Перегрів може привести до наступних проблем:

· Підвищення тиску, що небезпечно для гіпертоніків.

· Виникнення нападів астми, кашлю, утруднення дихання.

· Розвиток і активне поширення вірусів і бактерій.

· Судини розширюються, що у людей, що мають проблеми з серцем, може викликати напад.

· Порушення водно-сольового обміну, нормального теплообміну організму, зневоднення.

· Виникнення опрілостей, активізація шкірних захворювань.

· Порушення сну, занепокоєння, головний біль.

Знаходження в холодній кімнаті може викликати переохолодження, що може послужити причиною таких проблем:

· Погіршення настрою, нервозність.

· Зниження імунітету, підвищення ризику виникнення вірусних захворювань.

· Порушення теплообміну, що призводить до неспокою і тривоги. Дуже небезпечно для грудного малюка.

Боротися з низькими температурами може лише здоровий загартований організм. Але тривале перебування в холодних приміщеннях небажано нікому.

Регулятор температури

Існує безліч способів підтримки комфортного стану в будинку. Головне правило можна виразити наступним чином: коли в кімнаті жарко, її потрібно остудити, а якщо холодно – прогріти.

Корисно провітрювати приміщення перед тим, як лягати спати. При цьому, краще, щоб ніхто не знаходився в приміщенні, оскільки виникає протяг – дуже небезпечний ворог для здоров’я людини.

Важливо! Встановлено лише мінімальний межа температури в житлових приміщеннях – 18 °C. При цьому, верхній поріг кожен визначає самостійно, в залежності від свого рівня комфорту.

Зробить вашу оселю затишною для Вас та вашої сім’ї.